• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
firediesel - специалист
Здравейте.
От една седмица се мъча с един Раховец 02. В къщата ми инсталацията ми е с ДТЗ. При включването на фурната след загряване до около 100 градуса ДТЗ сработва. Смених терморегулатора, притегнах всички връзки и нищо.
Раховеца е ползван не повече от 10 пъти даже не е изцапано стъклото на фурната. Взех го от родителите си защото ми трябва фурна а при тях се оползваше за шкафче.
Откачах отделно всеки нагревател но без резултат. Пак сработва ДТЗ. Почвам да подменям кабелите вътре за фурната защото ми се струва че изолацията им не е много читава. Остава само да сменя и нагревателите което май е проблема. Преди 25 години това не е било проблем.
Във същите контакти включвам кафемашина Плевен, вентилаторна печка и други уреди но до сега ДТЗ не е сработвала никога.
Някой ако има идея моля да сподели.
Krass - майстор
Виж тръбните нагреватели. Имам скара с такъв нагревател, бие си ток от 20 години, но си работи. :lol: Но нямам ДТЗ
hidrazin - майстор
Ами махни ДТЗ-то на този кръг. Ако всичко е занулено както се полага няма да имаш проблеми. Имам два Раховеца
и съм много доволен, ама нямам ДТЗ и никога няма да си сложа. То, като преди години нямаше ДТЗ-та в БГ хората си
мряха като мухи от токови удари. :lol: :lol: :lol:
:partyman:
firediesel - специалист
Krass ток не бие, фазомера на корпус не показва.Съпротивлението към корпус е при включени котлони е към 17 мегаома, а на фурната 2 мега ома. Интересното е че мултицета ми дава -2 при замерване на фурната. Май някъде ще има утечка. Ще откачам пак реотаните и ще ги замеря откачени.
Махането на ДТЗ е краен вариант за мен все пак кухнята е най-рисковото място.
hidrazin - майстор
С мултицет нищо няма да измериш освен ако не е някакъв специален а подозирам, че не е така.
Утечка ще търсиш с мегер.
:partyman:
evil - специалист
Май ще махаш защитата :) Или живееш като хората от белия свят и си купуваш съвременна печка или живееш като хората от третия сват и караш на предпазители.То това и агнето цяло и вълка сит къде го има :)
firediesel - специалист
Е то това е крайният вариант. Ще сменя сега кабелите с нови и ако не стане слагам пак само АП-то. А пък като си взема нова печка ще върна ДТЗ.
hidrazin - майстор
Абе човеко, лесно ще разбереш къде е утечката ама ти трябва по-високо напрежение за измерване. Мегера го осигурява.
Ама като няма мегер с мултицет и примерно стотина волта пак става.
:partyman:
vk - специалист
Teзи Мегер-и много скъпи да му се невиди
ей тук намерих някаква мегер-приставка за мултицет (mastech)
http://eshop.bg/eshop3/index.php?url=/e ... _keys=myid
пише че е 39 лева , цена доста по-ниска от цели устройства мегери за над 200 лв
На какъв принцип работят тия устройстава ?
hidrazin - майстор
Е как да не я пише? Погледни в табличката до снимката - 39.06 лв.
Мегер е съкратено от мегаом метър. За да е коректно измерването на изолацията
то се прави с високо напрежение - от 100 волта нагоре до към 2500. За проверка на
уреди с ниско напрежение (220 - 380 волта) е достатъчно мегера да прави максимум
500 волта. Един мултицет прави измерване с ниски напрежения на пипалата и ако има
пробив в изолацията не може да я отчете.
Старите мегери са с механичен генератор на напрежение задвижван с ръчка. Новите са с
батерия и електронен генератор на високо напрежение.
Ето тук има една тема дето се обсъжда подобен проблем, но с нагревател за проточен бойлер:
http://www.tehcomservis.com/forum/topic ... 8&topic=25
А тук се продава мегер на ниска цена, само дето гледам обявата е от преди няколко месеца но пък
не пише че е продаден:
Мегер 100V
:partyman:
  • 1
  • 2

Тема "Проблем с ДТЗ и Раховец 02" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: