• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
mitoman - помощник
Здравейте,
вчера купих кабел и твърда връзка за свързване на печка, но не мога да разбера как да свържа кабелите тъй като не съм достатъчно грамотен.
Ето снимки на кабела и твърдата връзка: http://imgur.com/a/RIE9b
Ще съм Ви изключително благодарен ако някой ми каже как се свързват кабелите в този случай, благодаря предварително.
puh4 - специалист
Щом не си грамотен потърси някой по-запознат с тока, че не се знае какви ще са последствията.
evil - специалист
Жълтото е по средата,синьото от към моста ,кафявото от другия край.Ако от стената излизат два края фазата вързваш от към кафявото а нулата на синьото което е с мост към жълтото.Ако са три жила и нямаш дефектнотокова защита махаш моста ,фазата на кавявото ,синьото с синьо и третото с жълтото.Ако имаш дефектнотокова пак така и ако падне разменяш двете който са без фаза и всичко е 6 :lol: Фазата се намира с фазомер ,най-вероятно е най-тъмното жило.И не забравяй да свалиш предпазителите преди да вързваш.
mitoman - помощник
evil написа:
Жълтото е по средата,синьото от към моста ,кафявото от другия край.Ако от стената излизат два края фазата вързваш от към кафявото а нулата на синьото което е с мост към жълтото.Ако са три жила и нямаш дефектнотокова защита махаш моста ,фазата на кавявото ,синьото с синьо и третото с жълтото.Ако имаш дефектнотокова пак така и ако падне разменяш двете който са без фаза и всичко е 6 :lol: Фазата се намира с фазомер ,най-вероятно е най-тъмното жило.И не забравяй да свалиш предпазителите преди да вързваш.

Много ти благодаря за изчерпателния отговор. Това, което ме озадачи беше точно моста и нямам представа защо е сложен и за какво служи. Нямам дефектнотокова защита у от стената излизат 3 жила.
fox_vt - майстор
А към печката върза ли кабела да не оплескаш нещо там че лошо :)
fikata - майстор
А към печката върза ли кабела да не оплескаш нещо там че лошо
Нормално обозначението към клемите за печката е :
L - фаза
N - нула работна
PE - защитна нула -зануляване заземяване.
Обикновено готварските печки се предлагат за трифазно 3х380V и за монофазно 220V захранване.
За битови нужди,при монофазно захранване 220V, трябва да се премостят клемите означени с
L1 L2 L3 или RST и там да се свърже фазата L
Обикновено тези мостове/ 2 бр.месингови пластини/ се прилагат от производителя - и двата свързани на две клеми,поради което трябва да се разкачат и пресвържат при монофазно захранване...
mitoman - помощник
fikata написа:
А към печката върза ли кабела да не оплескаш нещо там че лошо
Нормално обозначението към клемите за печката е :
L - фаза
N - нула работна
PE - защитна нула -зануляване заземяване.
Обикновено готварските печки се предлагат за трифазно 3х380V и за монофазно 220V захранване.
За битови нужди,при монофазно захранване 220V, трябва да се премостят клемите означени с
L1 L2 L3 или RST и там да се свърже фазата L
Обикновено тези мостове/ 2 бр.месингови пластини/ се прилагат от производителя - и двата свързани на две клеми,поради което трябва да се разкачат и пресвържат при монофазно захранване...
Всичко е така както си написал и в приложената скица ми ми е дадено да оставя само първия мост като в момента всички са окъсени с 2 моста (1 и 2; 2 и 3).
Ето снимки на клемната кутия: http://imgur.com/a/gFZMp
Само първия мост ли да оставя?
fikata - майстор
приложената скица ми ми е дадено да оставя само първия мост
Ако така е дадено това означава,че като оставиш моста между 1 и 2 там трябва да се свърже фазата, а работната нула и третия защитен проводник от кабела да се свържат заедно на клема 3.
Това е смущаващо, защото защитната нула и работната нула са свързани заедно, т.е печката не трябва да се свързва с щепсел, а само с твърда връзка.
Ако можеш приложи снимка на скицата или дай модела на печката
cerrone - специалист
Привет.
За да не създавам нова тема нека питам тук.
Печка Нео със закачен кабел с щепсел Шуко от магазина. След отварянето видях, че е със стандартните цветове - кафяв, син и жълто-зелен.
От стената стърчи дебел трижилен кабел на голяма лустер-клема, на който намерих фазата. Няма разпределителна кутия отзад на стената. Проблема е, че другите две жила са май с един и същ цвят и не знам кое е нула, кое земя.
Освен това към същия захранващ кабел от стената трябва да се свърже и двойка котлони (на тях аз им сложих трижилен кабел - кафяв, син, жълто-зелен по схемата от упътването)

Чудя се как да свържа нулата и земята на кабела на печката и котлоните към този от стената.
Мога ли да използвам лустер клемата като свържа и двата електроуреда на нея?

Благодаря предварително.
fikata - майстор
На мястото от където стърчи трижилния кабел сложи разклонителна кутия за открит монтаж.Предполагам,че този извод е ниско,ще бъде зад печката и няма да се вижда.Така в тази ще направиш свърването на кабелите за захранване на котлоните и печката на твърда връзка.Свързването на проводниците може да направиш по няколко начина и със съвременните клеми Ваго/Wago/ или даже и с лустърклеми 6 кв.мм.
След като се определил по кой проводник е фазата,изключи предпазителя,раздели кабела повече и виж добре цветовете.Свързването направи както го е описал по горе колегата evil в зависимост от това имаш ли ДТЗ или не.
Последна промяна от fikata на ср окт 24, 2012 6:39 am, променено общо 1 път.
  • 1
  • 2

Тема "Свързване на печка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: