• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
emergency_bg - специалист
как да свържа двоика котлони на керамичен плот 2400 вата към мрежата? Апартамента е стар панел и имам наблизо контакт, който ще остане скрит във вградената кухня, затова смятам да свържа ел. уредите със клеми. на този контакт трябва да свържа тази двоика котлони, една вградена скара и фурна за вграждане. Дали инсталацията ще издържи или за едно от тях да взема ток от друго място, както и къде да направя зазимяването?
Последна промяна от emergency_bg на нед апр 01, 2007 11:43 am, променено общо 1 път.
estrogen - специалист
Не те няма как да са със мощност 2400 kW а са (2,4 kW = 2400 W) . Ако си пресметнал правилно сбора от мощностите на електроуредите и ако са тези посочени от теб проблеми няма да имаш , все пак погледни какво сечение има проводника .
masteradmin - майстор
Със сигурност ще издържи. Сега ще ти кажа как да ги свържеш.
1. Разглобяваш контакта и го махаш. От стената излизат 2 жици. С фазомер определяш фазата и нулата.
2. Отрязваш щепселите на котлоните и фурната (ако има такива).
3. И 2-та кабела трябва да имат 3 жици. Първо вземаш зелената или зелената с жълта черта жица и на 2-та кабела - те са свързани към корпусите на ел. уредите. Та тези 2-та (ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ГИ СВЪРЗВАШ КЪМ 0 -та).
4. Другите 2 кабела кабелите на фирната и котлона просто ги свързваш единия към фаза другия към 0 - няма значение.
5. След това с клещи здраво усукваш кабелите (може и с устер клема)
и си готов.
В крайна сметка към 0-та трябва да имаш 4 кабела а към фазата 2.
Ако нещо не ти е ясно питай пак.
Тани - модератор
Мастер, по 5 точка не мога да се съглася с тебе! Никога не мога да препоръчам или аз да свържа мостов със многожилен кабел чрез усукване! Задължително е ( а не препоръчително) да е с клема! Особено пък при това натоварване!

А и доколкото разбрах уредите са 3 , но принципа е същия!
emergency_bg - специалист
те се продават без захранващи кабели, има отзад схема, има възможност да се изкарат както каза ти 3 кабела. единият има един знак с едно кръг4е, което най вероятно е зазимяване.
значи искаш да кажеш, че зазимяването плюс кой да е от останалите отива в нулата, а третият останал във фазата, така ли е, да не объркаме нещо :?:
3 квадрата трижилен кабел достатъчен ли ще е ?
Тани - модератор
искаш да кажеш, че зазимяването плюс кой да е от останалите отива в нулата, а третият останал във фазата, така ли е, да не объркаме нещо
Да , точно така! А за кабела , мисля че стандартно са 2,5 и след това 4 квадрата . Виж колко квадрата кабел ти идва до контакта и гледай да не е по-малко до печката . Успех!
masteradmin - майстор
Ок значи задължително устер клема, само незнам как ще вкараш 4 + 1 кабела в нулата. Най добре си купи най - голяма устерклема мисля, че е за 6 квадрата.
Тани - модератор
Най-добре е да вкарва по един кабел в отвор на клема и да направи мостове от другата страна където е необходимо. Или да използва подходящи кабелни обувки и да направи разклонението направо от клемите на печката!
Justy - майстор
emergency_bg написа:
те се продават без захранващи кабели, има отзад схема, има възможност да се изкарат както каза ти 3 кабела. единият има един знак с едно кръг4е, което най вероятно е зазимяване.
значи искаш да кажеш, че зазимяването плюс кой да е от останалите отива в нулата, а третият останал във фазата, така ли е, да не объркаме нещо :?:
3 квадрата трижилен кабел достатъчен ли ще е ?
Имаш предвид ЗАЗЕМЯВАНЕ, нали :-D , защото зазимяването е сложна процедура и много я мразя :wink:
3 кв. мм. кабел няма - стандарта е 1 1.5 2.5 4 6 .... кв. мм.
При 2.5 кв. мм. можеш да пуснеш смело 5 - 6 кW . И да сложиш 4 кв. мм. - инсталацията на апартамента е 2.5 кв. мм.
Стефан - майстор
Тани написа:
..... мостов със многожилен кабел чрез усукване! Задължително е ( а не препоръчително) да е с клема! Особено пък при това натоварване! ....
Тани, може и да ме наплюеш пак, но аз предпочитам да е с усукване. Т.е. почиствам добре от окиси и лак двата кабела, усуквам многожилния кабел 4-5-6 пъти около мостовия, обръщам излишния край от мостовия, пристягам с клещите, и калайдисвам :? Смятам, че по този начин се увеличава площта на контакта в мястото на връзката.
  • 1
  • 2

Тема "свързване на котлони и скара" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: