Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Justy - майстор
10000 мФ е много - 1000 - 2000 и паралелно на него 100 нФ - обезателно.
Тани - модератор
Въобще не е много ! За усилвателите се използват по 1 или повече ФАРАДА . По-добре обаче е използването на стабилизатор от сорта на 7812 или 7912 и един мощен транзистор . Тогава и кондензатора може да е по-малък а и увеличаваме избора на трансформатор! А и пулсациите и стабилността на напрежението ще са по-добри !
MIRO_073 - майстор
Не ми е ясно защо го карате да слага стабилизатор като7812 :? Трансформатора трансформира на 12V, а касетофона работи без проблем от 11 до 14-14,2 без проблеми. За филтрацията съм съгласен трябва да има, ама за 7812 не, не виждам смисъл.
Justy - майстор
Прав си. За да работи стабилизатора 7912 трябва да има изправено напрежение минимум 16 волта. Ако намеря траф 12 волта / 10 ампера ще свирна :)
ELEMENTAL - специалист
За какво допълнително трябва да се усложняват нещата?7812 не е необходим.Първо по-скъпо ще излезе.Второ касетофона е авто, т.е. усилвателя му даже Hi-Fi не е ( то дори и повечето Hi-End усилватели не са със стабилизирано напрежение).
Иначе за кондензатора наистина трябва да е голям(Justy, с 2000 микрофарада най-много за един 5 ватов усилвател да успееш да филтрираш напрежението).В случая както казах, един 10000микро фарада ще свърши идеална работа.А, иначе ако се касаеше за някой качествен усилвател(примерно QUAD или у-тел по схема PUSH-PULL) и 47000микрофарада биха били малко.
ELEMENTAL - специалист
А, и още нещо.Дори и да е сложен стабилизатор, кондензатора ТРЯБВА да е с голяма стойност!До колкото знам още не е открит стабилизатор от фамилията 78хх, който да може да натрупва заряд в себе си. :-D .(Е всъщност заради собственият си капацитет(5-6pF), един 7812 може и да натрупа някой и друг nJ в себе си :lol: )
Тани - модератор
Явно нещо бъркам , щом 3 човека ме поправят. Ето моите разсъждения ;

- при траф 12V след греца и кондензатора е доста по-високо и може да е опасно за касетофона при ниска мощност или пожишено напрежение в мрежата

- ако е по-слаб трафа ще пада напрежението и ще се получават изкривявания

- при използване на стабилизатор може да използваме и трансформатор с по-високо напрежение - с какъвто там разполагаме!

- Не мисля, че 7812 и един мощен транзистор са по-скъпи от кондензатор 10 000 или повече микрофарада (за това не съм много сигурен обаче)



Къде бъркам?
Justy - майстор
Тани, повишаването на напрежението след електролита е резултат от натрупания в него заряд - той в никой случай не може да осигури тока, необходим на устройството. Направи следния опит - някакъв траф, Грец и електролит. Измери напрежението след електролита без товар и под товар. Ще видиш разликата - под товар изправеното напрежение ще си бъде това на вторичната намотка. А за да работи стабилизатора му е необходим резерв от 30 % по напрежение за да може да стабилизира. Това го пише във всяка литература по стабилизирани токоизправители.
mien - специалист
Трафче за луни,грец,и готово тези касетофони си имат LC група ватре,която филтрира достатачно.Чак толкова разходи за такова радио у дома не си струва,по добре да си купи някякво китаиско от битака,варшат сащата работа.
ELEMENTAL - специалист
Кондензатора си е необходим, щото в касетофона има LC филтър, ама той е сложен да подтиска смущенията разпространявани в автомобилната инсталация.А в случая не говорим за смущения, а за изглаждане на изправено напрежение.Е ако целта е от касетофон да се направи ринг-модулатор тогава и без кондензатор може да се мине :-D

Тема "Как да свържа авто радиокасетофон на 220 волта" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: