• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
fikata - майстор
Разглеждайки приложените снимки обръщам внимание на възможностите за включване на трите нагревателя чрез силовата верига на контактор./от ляво надясно на снимката/:
1 Захранване двуфазно 400V - т.е. трите нагревателя са включени паралелно и на всеки е приложено напрежение 400V
2.Свързване на нагревателите в триъгълник трифазно захранване- на всеки награвател е приложено напрежение 400V
3. Свързване на нагревателите в звезда трифазно захранване 400V - на всеки нагревател е приложено напрежение 230V
4. Свързване на нагревателите на 230V -монофазно захранване,трите нагревателя са свързани паралелно на мрежово захранване 230V
Всяка по горе схема се осъществява и чрез различно мостиране/свърване/ на краищата на нагревателите 1-1 2-2 3-3 към захранването.
Тъй като това мостиране/свързване/ на краищата според избраната схема може да се извърши както при самите нагреватели в бойлера, така и чрез контакторите в таблото.Това обяснява и наличието на три броя контактори в таблото. При такава схема между таблото и бойлера силовите кабели трябва да са 7 броя /3+3 + N + Pe/- при пресвързване на краищата в таблото
Ако схемата е твърдо избрана и свързането по нея се направи при крайщата на нагревателите в бойлера, тогава при трифазно захранване за необходими 3+ N+ Pe , при двуфазно 2+... и при монофазно 1+N + Pe
Изборът на схема е свързан с избор на мощността на бойлера.
Jack52 - специалист
Сменях нагревател и погледнах тук една схема:
Прикачен файл:
kombiniran-termoogranichitel-i-termoregulator.jpg
kombiniran-termoogranichitel-i-termoregulator.jpg (90.63 KиБ) Видяна 5254 пъти
Кабелите при мен бяха свързани на обратно. Предишният техник така ги беше направил и бойлера работеше няколко години.
Прикачен файл:
DSC_0687.jpg
Червения кабел (0?) беше свързан не към нулата а към другата пластина на терморегулатора! В схемата по-горе обаче е на обратно - как е правилното свързване?!
fikata - майстор
И в двата случая свързването е правилно.Разбира се, ако приемем,че според означението на клемите свързването не е коректно т.е свързването е неправилно
Принципно това,че са разменени местата на нулата и фазата в този терморегулатор не променя неговата функция, нито го прави опасен като електроелемент. В неговата функция размененото мястото на свързването на нулата и фазата не е опасно, тъй като в този елемант нулата не изпълнява и ролята на проводник свързан с електробезопасността.
Терморегулаторът играе ролята на ключ, който трябва да прави верига,когато температурата е по ниска от зададената и да прекъсва веригата,когато температурата достигне зададената стойност.
Нормално е прието това прекъсване да става по веригата на фазовия проводник.
Jack52 - специалист
Искате да кажете, че това дето моят зеления кабел който е фаза и е свързан към пластината в дясно която на горната схема е означена с N и червеният кабел (0) свързан с пластината вляво която е R, принципно не е проблем ?
Моят терморегулатор е същият като на схемата. Обаче местата на кабелите свързани с пластините бяха разменени. Означението на клемите е същото. Може би свързването е било неправилно?! В такъв случай защо работеше?
Прикачен файл:
kombiniran termoregulator.jpg
kombiniran termoregulator.jpg (83.63 KиБ) Видяна 5236 пъти
Последна промяна от Jack52 на нед ное 09, 2014 5:42 pm, променено общо 1 път.
fikata - майстор
Jack52 написа:
Моят терморегулатор е същият като на горната схема. Обаче местата на кабелите свързани с пластините бяха разменени.
Искате да кажете, че това дето моят зеления кабел който е фаза и е свързан към пластината в дясно която на горната схема е означена с N и червеният кабел (0) свързан с пластината вляво която е R, принципно не е проблем ?
На снимката означението "При мен R N " няма значение дали е така или N R защото това са изводи за сигнална лампа, която както на един нагревател не и пука къде ще и се свърже фазата или нула - дали отдясно или отляво.
Последна промяна от fikata на нед ное 09, 2014 5:49 pm, променено общо 1 път.
Jack52 - специалист
И какво ще ме посъветвате? Да разменя местата им както е по означението или да ги оставя както са били?
fikata - майстор
Както желаете.Няма значение. Изборът е Ваш.
Jack52 - специалист
fikata написа:
На снимката означението "При мен R N " няма значение дали е така или N R защото това са изводи за сигнална лампа, която както на един нагревател не и пука къде ще и се свърже фазата или нула - дали отдясно или отляво.

По принцип е така, но ако сте забелязали на моята снимка - захранващия кабел се свързва чрез черните кабели директно към терморегулатора, а оттам чрез жълтите към ключа. Страхувам се, ако разменя местата на черните кабели да не го изгоря нещо... С две думи искам да го свържа така както е правилно.
-----------------------------------------------------------------------
P.S. Размених местата на кабелите - работи нормално.
Jack52 - специалист
Покрай нагревателя смених и Анодната защита, че от старата беше останало само колчето....
Да не ви разправям за 4-5 години колко боклуци се бяха събрали в бойлера :igitt:
Толкова много, че като свалих фланеца, първоначално не потече никаква вода. Изхвърлил съм половин кофа пясък и
нещо като слуз или желе...(това пък откъде се взе)??! :idea:
Правете сметка какви неща поглъщаме с водата!!!
Сериозно съм се замислил за някакъв тип пречиствателно устройство.
Виждам че темата е стара ама не се стърпях.По големи глупости не бях чел скоро ''фаза нула нямало значение '' особено пък бойлер,в началото беше една схема после друга а има сайт със схема на производителя на термостата.Този сайт се сещам за едни три маймунки.Дано всички имаме късмет!
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Свързване на бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: