Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
forski - специалист
Здравейте колеги и за много години, този месец започвам цялостен ремонт на къщата и разширяване на банята, за целта ми трябва бойлер с който да захраня цялата къща с достатъчно топла вода!
В момента съм с обикновен 120л. бойлер на Елдом но в новата баня ще има и вана а този бойлер бори и в момента не ни е достатъчен за тричленното семейство.
За сега сме се спряли на трифазен бойлер на Стибел с мощност 18-21kW. та въпроса ми е ще успее ли този бойлер с мощност от 18kw. да осигури нужното количество топла вода с нормален дебит?
Другото което ме интересува е дали ел.инсталацията ще може да го носи, в момента имам прекаран трифазен ток с партида от 15kw. с предпазител в таблото от 63А.
Цалата ел.инсталация на къщата също ще бъде сменена, по-предписание му дават захранващ кабел от 6кв.м и предпазител от 40А, но аз мисля да се подсигуря и да му пусна кабел от 10кв.м
Та тези 15kw. трифазен ток които имам достатъчни ли ще са да си сложа такъв бойлер с мощност 18kw. ?

:)
VLADO66 - майстор
Вземи си монофазен бойлер с по-голям обем,не вярвам непрекъснато да кибичите във ваната за да я взимаш тази хала.
moimoimoi - майстор
предпазителя от 63 ампера ти позволява да черпиш около 30 киловата мощност,остава кабелите да са достатъчно дебели - 10мм* минимум от електромерното табло до таблото на къщата и от там до бойлера
зависи ти какво точно искаш
ако искаш по всяко едно време да може да си напълниш ваната то тогава проточния бойлер е твоя избор
ако не ти пречи че ще трябва да чакаш 2-3 часа може да сложиш 2-3 нормални бойлера по 100литра

лично аз щом инсталацията го позволява бих сложил проточен
forski - специалист
Гледахме ги и монофазните проточени на Стибел 8kw. от 3 до 6л. в минута, обаче се чудим дали този дебит ще е достатъчен :?
Бойлера ще ну е нужен да захранва цялата къща с достатъчно топла вода, кухня и баня + вана, за тях пише че работят по-налягане, какво ще рече това?
Само да отбележа че дебита е доста непостоянен, миналата година бяхме на режим почти 5 месеца, това как ще се отрази на тези проточни бойлери?
Въпроса е монофазен или трифазен ?
moimoimoi - майстор
трифазен определено,тия монофазните са колкото да вземеш душ набързо-става за хотел или квартира примерно,и може да се каже че всичко под 10кв не става
а това че работят по налягане предполагам означава че е нужно някакво минимално налягане за да се включат нагревателите,един вид защита е защото ако няма достатъно налягане дебит водата в бойлера лесно може да стане на пара от голямата мощност на нагревателя и да се пробие бойлера.ако ви е слабо налягането може би 2-3 обикновени бойлера е по добро решение
forski - специалист
Два или три обикновенни няма къде да ги сложа, една от причините за проточен е и това че размерите му са много компактни.
Значи за сега остава варианта за трифазен такъв :)
VLADO66 - майстор
От енергото като ти сложат преди електромера 40А предпазители както е по предписание няма къде да мърдаш по нагоре.Вземи си един такъв http://www.eldominvest.com/bg/product/208.html -ще ти реши въпроса с топлата вода.Ако нямаш място го сложи в мазето и си пусни още една топла тръба на вертикалния щранг с помпичка за рециркулация.
forski - специалист
VLADO66 написа:
От енергото като ти сложат преди електромера 40А предпазители както е по предписание няма къде да мърдаш по нагоре.Вземи си един такъв http://www.eldominvest.com/bg/product/208.html -ще ти реши въпроса с топлата вода.Ако нямаш място го сложи в мазето и си пусни още една топла тръба на вертикалния щранг с помпичка за рециркулация.
Точно това се чудеше и ел.техника който ще ми прави инсталацията, на тяхното табло пред къщата са сложили 63А предпазител!
Дойдоха, опънаха си кабела от таблото до къщата и други предпазители преди моето табло вътре в къщата не са слагали.В смисъл такъв че предпазителя който ми сложиха е това 63А, вече няма за какво да идват!
От мен се изисква да си сменя старото табло и да си навържа кабелите за новата инсталация като предпазителя си остава този от 63А.
Може би защото къщата е на село се подсигуряват със по-силен предпазител, знам ли ги :?:
LazarGanev - "Велик майстор"
forski написа:
От мен се изисква да си сменя старото табло и да си навържа кабелите за новата инсталация като предпазителя си остава този от 63А.
Може би защото къщата е на село се подсигуряват със по-силен предпазител, знам ли ги :?:
Това си е за "Бисери на форума" :-D ! Как така ще се подсигурят, като сложат по-голям предпазител? За 10мм2 кабел е нужен предпазител 40А, това че е останал стария 63А, не означава, че утре не могат да го сменят - това си е тяхна работа. А ти щом си в къща защо не си сложиш 200 или 300л бойлер със соларен панел - ще има и за ваната, и за пералната, и за миялната?
forski - специалист
Не знам колега, ел.инсталациите не са ми силната страна, казах само че в таблото предпазителя е 63А а защо е той а не друг нямам представа :)
Нямам място за голям бойлер бил той 200, 300 или повече литри, за това съм се насочил към проточен такъв!
Дори и да го сменят с 40А предпазител това проблем ли ще е за инсталацията, в описанието на Стибел пише че бойлера се включва с 6 квадрата кабел и предпазител от 40А.
Значи че дори и да го сменят с такъв пак не би трябвало да е проблем за ел.инсталацията, така и е ?
Трябва ми съвет за това дали ел.инсталацията ми ще издържи и дали въпросните бойлери са надеждни и вършат работа, това е ... :)

Тема "Трифазен бойлер Stiebel eltron" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: