Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
xborox - напреднал
Обемният бойлер за кухнята на майка ми предаде богу дух и реших да я снабдя с един проточен на Tesy. Мощността му е 5 кВт. Според вас каква трябва да бъде квадратурата на кабела (за съжаление дължината му ще надхвърли 5 метра, за да стигна до силовия контакт). Мисля, че 4 квадрата все пак ще бъде достатъчно, но производителят препоръчва 6.
ELEMENTAL - специалист
4 квадрата са достатъчно.Моят е 6KW и е с такива проводници, и мога да ти кажа, че въобще не греят(проводниците де, не бойлера :-D ).
robi72 - помощник
Едва ли до силовия контакт е повече от 4 квадрата.
Но все пак всеки се презапасява.
Според мен и 2.5 квадрата стигат за ток по-малък от 20А.
А няма и пусков ток.
Тани - модератор
robi72 ме изпревари ! Провери какъв кабел ти ходи до контакта и не ти трябва по-дебел. Безмислено е! Повече трябва да наблегнеш на самите връзки и при необходимост да смениш контакта с усилен или поне по-качествен! Можеш да установиш дали е качествена връзката , като оставиш да работи бойлера поне една минута .Изключваш щепсела и много внимателно проверяваш дали е загрял! След като направя или ремонтирам контакти и/или щепсел демонстрирам качеството на връзките като 5-10 минути след като работи уреда, най често печка допирам щепсела до бузата и не усещам затопляне!
ELEMENTAL - специалист
robi72 само за информация при 5КВата са около 23 амперите, но иначе това за 2,5 милиметровите проводници е вярно.Е леко ще нагряват(при 5 метра проводник са около 20 вата разейвана мощност на проводник), ама тъй като едва ли ще стой бойлера постоянно включен това не е от съществено значение.
Моя бойлер е 6КВата и когато в началото беше с 2,5мм-ви проводници мога да ви кажа, че работеше ли повече от 10 минути и проводниците се нагряваха доста ( едно 40-50 градуса си имаха).
Сега като си пуснах 4мм-ви от таблото го нямам вече този проблем.
xborox - напреднал
Благодаря за инфото. Значи все пак съм бил на прав път. Ще използвам четири квадрата кабел и вероятно въобще няма да се занимавам със щепсел и контакт, а ще вържа директно към инсталацията, защото реално до контакта няма пряк достъп и не се използва. В тази насока мисля да използвам само 2x4mm и да направя зануляването директно в проточния бойлер, като свържа нулата и корпуса, а не да използвам три кабела, необходими за "шуко" стандарта. Има ли проблем в това начинание или трябва да си действам с три проводника при положение, че инсталацията в нас е двупроводна и няма заземяване.
Тани - модератор
Не е проблем зануляването да го направиш в самия бойлер , когато си с твърда връзка.Третия проводник е необходим при щепселите , защото в зависимост от това как ще завъртиш щепсела при включване се сменя мястото на фазата и нулата.
qnass - специалист
Здравейте на всички.Имам проблем с един проточен звяр "TESI-Platinum" който по неволя трябва да ползвам в новата си квартира.Термичната му защита изключва на петата минута от както е пуснат.Хазяинът ми обясни че първо трябва да пускам водата и след това да включвам боилера за да не прегрее.Крана е врътнат на MAX,бойлера също,но водата не достига дори 30 градуса за да може да прегрее, а защитата изключва.Започвам да си мисля че термичната защита е дефектирала КАКВО МИСЛИТЕ ПО ВЪПРОСА

Тема "Монтаж на проточен бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: