• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 13
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
lz1wvm - специалист
grizan1980 - специалист
petrov7111 написа:
И аз да вметна нещо за тази простичка схема. Схемата работи и е добра. Най-добре е обаче да използвате трансформатор с О-образен магнитопровод. При него когато е разреден акумулатора , т.к. тука нямаме ограничение на тока и колеги напълно с основание питат за такова, при вкл. на заряд, първоначално акум. дърпа доста голям ток. При О-образния траф загубите са големи и той сам си клека, което е идеално. При постепенното зареждане във времето трафа започва да се облекчава (ох каква стана) и си вдига напрежението и всичко си влиза в норма. При нормалните Ш-образни магнитопроводи при първоначално вкл. към разреден акум. тока е много висок, заради ниските загуби на този траф. Така, че или търсете О-образен траф , или правете като мен - отначало вкл. акум. към друга обикновена зареждачка без никаква електроника, само с траф и селенов грец,и след няколко часа я прехвърлям на тази. Айде със здраве.
Я колега кажи какво е "О" образен траф , че с тези загуби които си написал не разбирам нищо ? С тороидален магнетопровод или .....
kozl - майстор
Половината на Ш образа.
DundyTheCroc - майстор
По-скоро иде реч за П образен, ма да разчитам трафа да клекне да се регулира не е много добра идея.
petrov7111 - специалист
Да, колегата е прав, по-правилно е П-образен да се каже. И да, на половината на Ш-образния е. Колкото до това дали да се разчита на пада върху трафа, по-добре е разбира се регулацията на тока да става с ел. схема, но при липса на такава , това върши добра работа.
Ако се разполага с Ш-траф, първоначалното вкл. към акум. е хубаво да стане през последователно свързан товар, като добре е той да е нелинеен, напр. лампа с нажежаема жичка и след 3-4 часа , да се шунтира лампата.
petrov7111 - специалист
lz1wvm написа:
http://dobrikit.net/KITV365-Zarjadno-za ... p-343.html

В Петров мисля че беше по-евтина. :partyman:

http://tpetrov.com/search.php?prod=%D0% ... 0%B2%D0%BE
Тези схеми е интересно да се видят какви са и как работят. Ако някой ги купи да драсне схемата.
jordanvass - майстор
DundyTheCroc написа:
...ма да разчитам трафа да клекне да се регулира не е много добра идея.
Напротив, идеята си е много добра даже. При добре сметнат трансформатор с мека изходна характеристика можеш да минеш както без токоограничителен модул, така и без изключване при достигнат заряд. Имам едно старо руско зарядно, само че е с тороидален траф. Дори при силно разреден акумулатор не вдига повече от 7-8 ампера. По време на заряда държи около 4-5А, а като се зареди, спада до 1-1,5А. Дори и да го забравиш за няколко часа повече, няма да прегрее или да се повреди акумулаторът. Така че не подценявай меката характеристика на трафа, особено когато темата е евтино и опростено зарядно. :wink:
Електрожените също умишлено се правят с трансформатори с мека характеристика - на празен ход има високо напрежение за стабилно палене на дъгата, а при товар пада, за да осигури нормален заваръчен ток. Дори регулирането на тока се прави с промяна на наклона на изходната характеристика - чрез преразпределяна на навивки в първичната от едната макара към другата.
DMN - майстор
За трансформаторите с мека характеристика сигурно е така, но на мен ми е в пъти по-лесно например да си направя някоя електронна схемичка за управление на зарядния ток и напрежението, отколкото да търся/правя/смятам/навивам трансформатор с такава характеристика :) .
Последна промяна от DMN на пон окт 31, 2016 5:33 pm, променено общо 1 път.
hidrazin - майстор
Много по-евтино е изцяло електронно зарядно (с импулсно захранване) отколкото един класически траф - със или без електроника.
:partyman:
gogo7777 - майстор
Не знам дали си ги правиш трафовете, аз си ги купувам.
Голем кеф е да си го навиеш сам и накрая да се получи както си го планирал. :)
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 13

Тема "Зарядно за акумулатор с опростена схема!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: