Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
FM STEREO - специалист
Тия стълбищни автомати са отживела работа,вече има икономични осветителни тела с датчици за движение,нищо не натискаш,наближиш ли се пали,свети няколко минути и угасва :wink:
kozl - майстор
Да ама нейде се получават мъртви зони. И проблема е в това, че местоположението на лампите не е съобразено със зоната на покритие на датчиците и докато наближиш зоната на датчика, требе да ходиш на тъмно :?
Това пък се решава с промяна на разположението, броя на лампите/датчиците или нещо като предварителен проект за избор на осветителни тела, датчици или комбинирани лампи с вградени датчици и напасвне на зоните на покритие на датчици и на осветеност.
В повечето случаи това е дебела работа и просто се сменят наличните осветителни тела с лами с вграден датчик на движение, шунтира се релето на стълбищния автомат и каквото се получи. Кой ще се занимава с прекарване на допълнителни кабели и разни там сметки и графики.
abracadabraabrac - специалист
Здравейте колеги,
Понеже нашето стълбищно осветление не се оправи и добре че някой някога е оставил един шунт с ключ и от него поне през деня си го гасим за да не върти ток. Но от бутон ли е, или друго - не открих повреда и "напуснах", т.е. отказах се и предложих на домоуправителя да си наеме фирма или майстор. Вярно ще струва пари, но нека професионалист да работи там. Интересното е че месец близо не е оправено, но има си домсъвет - да решат кога и как да се отстрани повредата. Аз се ангажирах уж за добро, и на доброволни начала но явно там трябва специалист. Както и да е, пряко мен не ме засяга вече. Косвено чрез сметката, но както за всички, така и за мен.

Но все пак си мисля е така за обща култура. Дали може някой може да краде ток по следния начин:
-взима си човечеца "нула" от бутона(от стълбищното осветление) който му е в апартамента (имаме такива апартаменти), а "фаза" от звънеца(има апартаменти в блока с вързани звънци към общ електромер, но кой -дали към електромера на стълбището или към асансьора- не знам. Което ме учудва ЗАЩО ще ти вържат звънеца не към твоя електромер?).
Но все пак ако теглиш от един електромер "нула", а от друг "фаза" -какво би се получило?

П.П.

Може да е тъп въпроса, но се питам дали може да се краде ток така, и как ще се отрази на съответния електромер?
И изобщо въпреки че геният на "нашего брата" Ганьо е безкраен, резонно ли е да коментираме тук как може да се краде ток? И мисля че ДА, защото все пак тук коментират и четат хора с опит и някакви познания все пак, и най-вероятно няма сред нас хора крадци! А това означава че не са опрели от тук да взимат акъл. По-скоро това би помогнало на други от нас които биха се опитали да поправят общата инсталация било на мазе, стълбище или друго.
Поздрави, и ще чакам мнения. :idea:
Andri01 - майстор
"0" -та в целия блок е обща и не би трябвало да се прекъсва/ от безопасна гледна точка/. Вече зависи от къде ще вземеш "Ф"-та,то съответния електромер ще го отчете. Едва ли някой ще вземе ток от звънците-при тях предпазителя трябва да е много малък.
kozl - майстор
Е то abracadabraabrac не е нааясно какво напрежение е за звънците, а най-вероятно е 8 волта променливо и от там не мое да се крадне фаза :-D И като е 8 волта захранва всички звънци с един траф, който е вързан на ОН (общи нужди) електромер. За асансьора е друг електромер.
Ако и от където да е нулата, важно за електромера е фазата след него.
Ток от осветлението се краде от жиците за лампите или от разпределителна кутия, през която минават жиците за лампите.
На времето си пуснах от апартамента до мазето коаксиален кабел с рид контакт в мазето като аларма ако някой разбие вратата на мазето. Буден съсед ми резна кабела на алармата, защото веднага помислил, че крада ток от мазето :lol:
На майка ми в блока някой се беше вързал към осветлението и гепваше ток и повреждаше бутоните, за да може непрекъснато да свети, а той да ползва нон стоп. Преброих колко лампи са по етажите, сметнах им тока и сложихАП само за стълб.осветление до автомата и ко стана...... оня не мое да гепва :-D Като се включи и бАшона пада :shock: Е имаше известно време тъмнина, ама нема как, некои положения се лекуват на тъмно :lol: :lol: :lol: :lol:
А в моя вход съм монтирал автомат на Мьолер. Он па се сърди ако некой задържи бутон за повече от 10 сек и гаси светлината. И да чаткам дървено дърво, за ся нема пАвредени бАтони :roll:
abracadabraabrac - специалист
Звънците само на някой апартаменти са на общ електромер. Но не знам към кой от двата. Например моя звънец е на един от бушоните в апартамента и си е на моя електромер. И си е на 220 В. Самото устройство на звънеца у дома си има траф. В блока имаме два общи електромера. Един на стълбищното осветление и един на асансьора. И съответно всеки си има по един автоматичен прекъсвач. Ако искаш да работиш па асансьора изключваш тока от прекъсвача. Или другия прекъсвач, ако искаш по стълбищното осветление или по осветлението на мазето. Така че едва ли звънците са на 8 или 12 В. Сега, приемам че може и да бъркам.
vk - специалист
абракадабра, обяснявано е как се открива залепнал бутон.
1. откриват се кабелите на стълбищното осветление
2. на среден етаж в блока се откачват бутоните на едната половина от блока(входа)
3. ако осветлението угасне - в откачената половина е залепналия бутон,
4. Завързват се отново кабелите. Отива се в средата на тази половина и се изпълнява точки 1, 2, 3, 4
И така се стига до етажа на който е проблема.
abracadabraabrac - специалист
Да, знам. Но не ми се пипа по разпределителните кутии на етажите. Там трябва специалист да работи.
Благодаря за отговорите и съветите в темата.
Fancyfree - напреднал
чет яну 30, 2014 1:03 pmvistratkov написа:
Айде и аз да споделя моите неволи - може да са от полза.
Откривам доста чести повреди по стълбищният автомат - най вече е задържал бутон. Почти винаги препоръчвам използването на контактор - щади релето на автоматчето, което ако пише, че е до 1200W реално е до 900W. РАзглобете го и вижте пъпките едва ли ще пусне ток по-голям от 3-4 ампера, и при задържал бутон за 2-3 дни пъката нагаря износва се и ето я повредата.
При задържал бутон искам да споделя следното: Имах доста време неоткриваем бутон а и стандартната проверка с пробна лампа ме озадачи! Откачих проводник бутони от автомата и той започна да си работи нормално. След това с пробна лампа, за да се уверя че има задържал бутон, подадох фаза от едната страна през 10А предпазител и другата допрях до проводник "Бутони". Оттам очаквано дойде "Нула" и лампата си светеше. Сташно се изненадах когато лампата започна да примигва и да свети сякаш минава през семистор...!? След 10 секунди изгасна. "Полуконтакт" през някой от бутоните....нечиста нула...? Не знам. Автомата започна да си работи нормално. До след 1 ден и отнов осъщото....оправих го пак, но след една седмица пак същият проблем, но този път лампата светеше постоянно. След две седмици обикаляне по етажа и молене на съседите да си проверят бутоните ми писна и реших смело да подам "ФАЗА" през 20А предпазител нагоре по проводник бутони. Тока накъсо през 20А предпазител щеше да ми гарантира "изгаряне" на задържалият ключ, микро пожарче и запазване на инсталацията....ТАКА И СТАНА след фазата паднаха 2 предпазителя, но ПОСТОЯННАТА НУЛА от бутони я нямаше.
Разбира се като отговорен техник минах по етажите и слухтях за пожар, но такъв за щастие нямаше.
Благодаря колега! И аз се бях запътил като видят поста ти да гърмя проблемната утечка.Защото преди време не искаха да изгасват лампите а после сами се оправиха и сега като се появи проблема отново се усетих че може би е от влагата. На последния етаж тече по стените заради това че не е направен покрива на входа. Комшията решил да зазида кабелите на лихт бутона в розетката - кабелите бяха изолирани но от бетона и влагата след дъжда явно прави утечка. Срязах ги и изолирах наново като ще сложим капачка пластмасова да няма достъп на кабелите с влагата. След две седмици мъка от смяна на бутони, махане на глим лампи, мерене с мултицет, четене на теми, разхождане по бутоните и връзване в тъмното най после всичко приключи....

Тема "Свързване на стълбищен автомат с реле-контактор-СХЕМА" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: