• 1
  • 80
  • 81
  • 82
  • 83
  • 84
  • 94
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
valentino76bs - майстор
А щом е само за това не ми се занимава...И все пак си мисля ,че е за нещо по профилирано.
valentino76bs - майстор
Прикачен файл:
1601007-merac-zmenych-odporov-pu430-1.jpg
В нета намерих пише за измерване на специфичното съпротивление на почвата/земята :?
hidrazin - майстор
Точно за специфично на почвата си е. Трябва да ти светне още като му видиш обхватите - до 10, до 100 и до 1000 ома.
Също и по броя на "дупките" за кабели по него и надписите Z. Няма как един прост омметър до 1000 ома да е с четири дупки. :-D
Качил съм ти описанието на уреда ТУК.
Линка ще е активен няколко дена.
:partyman:
P.S. Познавам контролен орган "С" който има И такъв уред. :-D
valentino76bs - майстор
Tц ,тц как го намери това ....моя компютър ли не е в ред :) Мерси!
И сега в крайна сметка може ли да измеря дали имам заземяване в норма на кол? Или само съпротивление на почвата/за какво е нужно/?Сиреч ако е само за това ще отпътува ,и без туй няма сонди...
plamen6703 - майстор
valentino76bs написа:
Прикачен файл:
1601007-merac-zmenych-odporov-pu430-1.jpg
В нета намерих пише за измерване на специфичното съпротивление на почвата/земята :?
Тази снимка вече е за такива като мен с лупи над 3.5 :) от прост омметър ще се окаже нещо, което може да ползваш, ако разбира се работи, но не го изхвърляй дори да не ти върши работа... Вече не ползвам два стари "унигор"-а, но са си уреди, които освен със сантиментална стойност са качествени и точни и сега могат да влязат в "боя", ако се наложи :-D
hidrazin - майстор
valentino76bs написа:
Или само съпротивление на почвата/за какво е нужно/?Сиреч ако е само за това ще отпътува ,и без туй няма сонди...
Добре де маа му стара, ти не разгледа ли това дето ти го качих? Разбира се че измерва и заземления.
То това му е и основната функция. Измерване специфичното на почвата е по-рядко използвано. Така е и при другите уреди.
И какво като няма сонди, не можеш да си направиш ли?
Две подострени парчета неръждаема стомана, отгоре им се заварява по едно "буренце" за да има къде да удряш с чука за да не се подбива кола отгоре.
Може и с резба да ги закрепиш отгоре но заварката е по-добра заради много блъскане с чук.
Размери примерно - дължина 600мм и диаметър не по-малко от 10мм. В горния край дука с резба 4мм за кабелната обувка на кабела.
И две макари с кабел примерно 2,5 квадрата - едната с дължина 22-25м и другата с дължина 42-45м.
На единия край да са с бананки а на другия за към коловете с кабелни обувки.
Трето парче с кабел 2,5 квадрата не по-дълго от 3 метра.
От единия край бананка, от другия голяма и здрава щипка за да го хващаш за шина, тел, ... земно...
Погледни тук:
MJERAČ OTPORA UZEMLJENJA
Там е написано и как се калибрира:
1.Натискаш бутона 0 и с тримера дето е между 0 и Р слагаш стрелката на нулата.
2.Натискаш бутона М и с врътката МАХ нагласяш стрелката на максимума в десния край на скалата.
3.Измерване:
- Свързваш Z на уреда с късия кабел и защипваш земното.
- Избираш си посока за забиване на електродите като гледаш там да няма други земни или железа в почвата.
- Тръгваш с двата кабела и двата кола в тая посока и на 20 метра забиваш първия кол и свързваш кабела.
После на 40 метра и другия кол с кабел.
- Кабела дето е 20 метра го бучваш на S, далечния на Р
- После с натискане на бутоните х1 х10 х100 измерваш и променяш обхватите за да може стрелката да е в скалата а не в някой от краищата.
- Отчиташ показанията.
Това е. Този уред с нищо не е по-лош от например тоя дето използвам Fluke 1623-2 GEO
Просто Флукето има някои гъзарийки - цифров дисплей и възможност за измерване с клещи без да разкачаш...
Само дето Флукето е 1350 евра без кабелите, колчетата и клещите. В комплекта му влиза късия кабел с щипката и един USB кабел.
Другите неща са още толкова като цена... :shock: :shock: :shock: (и в цената от около 5000 лева НЕ ВЛИЗА ЧУК !!!)
:partyman:
valentino76bs - майстор
Е досега не вярвах в извънземни,ама човек ти не си от тая планета...тенкс!
И честно като видях на какъв език и ме домързя да го преведа,ужас....
Иначе ще го изпробвам да!
hidrazin - майстор
valentino76bs написа:
Е досега не вярвах в извънземни,ама човек ти не си от тая планета...
:evil: Моля, моля, нямам нито опашка, нито пипала ... и не съм зелен! :lol:
Сега, някои насоки ако не тръгне или има някакви проблеми.
Тези копчета дето се натискат никога не са ме радвали.
В старите радиоприемници и разни усилватели слагаха такива за превключване на обхватите или на входовете.
Често се е случвало да се "окислят" и да правят бели.
Може да се наложи пръскане с Контокс или нещо подобно за почистване.
Става и само с изопропилов алкохол - в една спринцовка с игла и вкарваш вътре.
Виж и оня големия червен кондензатор TESLA. Затапен е с нещо като червена гума.
Виж дали не е нацепена от старост и да е "изветрял" кондензатора. Същото важи и за малките TESLA.
Има един бял порцеланов тример в дясно на снимките - него НЕ ГО ПИПАЙ !!!
Това е. Едва ли има нещо повредено по него (ако въобще има де).
Остава да го пробваш и по възможност да му сравниш показанията с друг уред.
Успех!
:partyman:
root666 - специалист
Моля препоръчайте любителски мултицет който да не работи с 9 волта батерия, а с две батерии ААА
ESPACE - майстор
ср май 15, 2019 2:45 pmroot666 написа:
Моля препоръчайте любителски мултицет който да не работи с 9 волта батерия, а с две батерии ААА

https://www.aliexpress.com/item/3284317 ... 4c4dunxqDo
  • 1
  • 80
  • 81
  • 82
  • 83
  • 84
  • 94

Тема "Купуване на Мултицет-какъв?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: