Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Владо
Като се сменя таблото и предпазителите трябва да се внимава най-вече какво е сечението на проводниците. Ако е 1,5кв.мм се слага до 16А предпазител, ако е 2,5кв.мм се слага до 25А, 4кв.мм - 32А и повече едва ли има в апартаментире. Ако се сложи предпазител с по-голям ампераж от допустимия ток на кабела, може да ЗАПАЛИМ инсталацията.
Не препоръчвам при автоматични прекъсвачи да се слага и автоматичен за главен, независимо от завишаването на ампеража, защото те са бързи и освен този на токовия кръг може да изключи и главния, а така оставаме изцяло на ТЪМНО...
EDI - майстор
Владо е прав.Забелязал съм, че най-често изключва главния, преди да изключи предпазителя на веригата.Скоро си смених инсталацията на цялата къща и монтирах табло с автоматични предпазители /да не ви казвам каква трагедия беше старата инсталация, а пък какъв монтаж имаше към старото табло..!!/.На всеки кръг, независимо от сечението на кабелите и товара на кръга, поставих 25А предпазители/ разбира се на осветлението не се включва голям товар/.Само за главен сложих 63А.
masteradmin - майстор
Напълно съм съгласен тази статиика я драснах набързо една нощ, все се каня да я оправя.
pavelari - майстор
В електрическите табла, като главен трябва да се слага разединител /товаров прекъсвач който на външен изглед е като масовите АП/ а не автоматичен прекъсвач. Така можете да спирате тока централно ако се налагат някакви ремонти. Разединителите имат стопяем предпазител, който изгаря при метално късо в краен случаи, но се разчита, че монтажа в таблото е стабилен и късо там е недопустимо. Ако все пак държите да е АП, трябва да "каскадирате" защитите в таблото. Горестоящия /т.е. главния/ се подбира не само с по-голям ток, но и с по-полегата крива на изключване - стандартно се ползват прекъсвачи крива "С" за жилищата. Главния трябва да е с крива "D" за да изключи с времезакъснение или да не изключи ако съответния долу стоящ АП е изключил. При големи токове на късо почти е неизбежно едновременното изключване на двата автомата...
masteradmin - майстор
Е като се има предвид че на таблото преди електромера в 95 % от случайте имаш обикновен 63А спопяем предпазител. При това тези автоматичните от 63А ги правя да изключват за по дълго. На мене винаги ми изключват кръговете. Всепак минеш ли любителското ниво нещата стават доста скъпи аз се опитвам да държа златната среда. Само главния ми 63А прекъсвач е фирмен другите са български от 5лв.
pavelari - майстор
Да съгласен съм и за това споменавам варианта без главен прекъсвач, разединителите са евтини, може и обикновен стопяем бушон - според това с което се разполага. Освен това като евтини АП могат да се ползват Шнайдерските с оранжева ръкохватка дето се правят в Перущица - те вървят татък около 5-6 лева.
ozzy - помощник
Не е проблем главният предпазител да бъде автоматичен, стига да се спазва правилото за селективност на защитата.
eceo - помощник
masteradmin написа:
Е като се има предвид че на таблото преди електромера в 95 % от случайте имаш обикновен 63А спопяем предпазител. При това тези автоматичните от 63А ги правя да изключват за по дълго. На мене винаги ми изключват кръговете. Всепак минеш ли любителското ниво нещата стават доста скъпи аз се опитвам да държа златната среда. Само главния ми 63А прекъсвач е фирмен другите са български от 5лв.
Въпрос??? Какво ще рече любителското ниво??? Нима тока знае кой е любител и кой не??? С тези предпазители от 5 лв някой ден може и пожарна да викаш. Все пак законите на електротехниката са си закони и те м/у майстор и любител не правят разлика. Или знаеш и можеш или не!!!
lazovd - напреднал
Здравейте,
При полужение,че имам отделен главен бушон, каде да закача фазата
в таблото / на кой бушон/ ?
Предстои ми смяна на табло или по-точно поставяне на табло.
До сега цялата инсталация е била на един кръг.
Взех си от новите табла на VI-KO с вазможност за 8 бушона и 4 бушона
16 , 25, 25 и 32 А. Смятам да го направя на 4 крага.
1. за осветление
2. за контакти в 2 стаи
3. за контакти в кухня /нормални/
4. за контакти в кухня /усилващи /
Смятам да се ръководя от схемата в сайта за подмяна на ел. табло.
Ще ви бада благодарен за вашите мнения.
Palawnik - специалист
Един съвет повикай някой да го направи. Не че като си платиш няма да направи някоя простотия. Преустройствота на ел. инсталация не е толкова проста работа. Има няколко елементарни правила които трябва да се съобразят. Но някой трябва да ти ги каже.
1. реши какво и къде ти трябва.
2. Бойлера на отделен токов кръг - по възможност ДТЗ.
3. Печката да отделен токов кръг - контакт с твърда връзка.
4. Пералнята на отделен токов кръг
5. На един токов кръг по една стая, може две.
6. Ако отоплението е с електрика пак трябва да се помисли за отделни токови кръгове.
Няма смисъл на усилените контакти да слагаш 32А предпазител.
Ще ти напиша и няколко формулки
I=P/U
за бойлера е P=3 000 W; U=220V => I = 13,63 A значи предпазител 16А е ОК
Печката е също около 3 кW
Акумолираща печка е около 4 кW може сам да изчислиш колко е тока.
Пералнята е около 3kW.
Според мен е най добре да оставиш един предпазител 10 А за осветление. Тук пак зависи от разпределението. Може е по-удачно да са два.
За бойлера - 16А или 25А
За Печката - 25 А
За пералнята - 25А
За кухнята останалите контакти - 25А
Ако няма да се отопляваш с електрика за двете стай - 25А. Ако е с електрика всяка стая 25 А.
Общия 32А или 40А в зависимост от отоплението.
Енергото вероятно са се погрижили да ти сложат 63А преди електромера.
И пак те съветвам плати на някой да го направи

Тема "Смяна на ел. табло" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: