Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
enviro - специалист
Здравейте колеги бях разглеждал една доста интересна тема тук колега искаше да си прави нещо такова http://www.youtube.com/watch?v=_C8b0ohylNs и от доста лутане мисля да се захвана и аз да направя същото имам 15 стъпала като всяко е с дължина около 95см. имам една лед лента с цвят топло бяло 5метра с 600диода или с по 120диода на метър,мисля да я отрежа и да сложа на първите 5 стъпала да си изкарам кабелчета отстрани и да видя какво ще се получи докато ми престигнат останалите 2 ленти за да довърша всички стъпала, в началото ще го направя с ключ който при натискане да светват защото вмомента нямам възможност тъй като от магазин Омега ми написаха следните цени и ми идват малко скъпичко за сега и чак след лятото ще ъбдейтна :D : Клипът е весел и ефекта изглежда добре. За целта ви трябват по 2 сензора за движение и светлина (ок. 60.00 лв/бр без ДДС комбинирания) в горния и долния край на стълбите. Един динамичен контролер (от 80.00 до 230.00 лв. без ДДС) в зависимост от броя на стъпалата. Усилватели според вида контролер (60.00 лв/бр без ДДС) и подходящи трансформатори.

Обаче имам един проблем, някой може ли да ми обясни какъв трансформатор да взема и с който няма да имам проблем защото диодите са доста работят на 12 волта не съм много по ел техниката и затова питам за да не сложа някой заахранване и при включването да изгори веднага. Също така ме интересува как да свържа всяко стапало , от всяка лента ще си изкарам плюс и минус, и после с отделен кабел трябва да свържа плюса на едната стълба с плюса ан другата и докато не стигна до най горе и по същия начин с минуса или аз бъркам Благодаря Предварително дано всичко съм написал както трябва.

Прикачен файл

935830_10200258667457553_689203104_n.jpg
miroton - майстор
Някои ден ако имаш парите викни фирмата да ти монтира лентите и електрониката,че да не издухаш супата.

Първо купи лентите и после си сметни мощноста и след това трансформатора.
Нямаш ли някои приятел да ти помогне.
Тани - модератор
Ако не ти е за гъзария, просто си сложи лентите да светят заедно. Реално дори не ти трябват толкова много диоди на метър. Може и с по-малко. Тогава ще ти трябва и по-малко захранване. При твоята лента ще ти трябва захранване поне 150 W, но за да нямаш проблеми в бъдеше нека да е поне 180W. Аз бих сложил и димер , защото най-вероятно ще ти е прекалено силна светлината, ако я оставиш да свети постоянно.
enviro - специалист
Едната лента съм е купил топло бяло е и е с толкова диода колко съм написал, чакам един приятел да се върне защото ъсм по поръчал още две такива от където е купена и първата затова ще го направя с толкова диода. Имам такава лента над мивката и свети доста добре, незнам ако е с по малко диода дали ще осветява достатъчно. Иначе да за гъзарията исках да го правя както на клипа макар че може да го оставя да си свети постоянно без изпълнения.
Тани - модератор
Сега правя едни стълби и ще ползвам лента 60 диода на метър. Струва ми се, че дори с тях ще е прекалено светло и ще личи всяка прашинка по стълбите. Още преди да съм пробвал как ще светят, вътрешно съм убеден, че ще е необходим димер (контролер) . Като знам къде ще е ключа, надали някой ще си направи труда да ги изключи някого. На същите собственици съм им сложил лед лента над и под кухненските шкафове и от миналата година са я изключвали само от EVN :lol:
enviro - специалист
хаха , а колега всяка лента така както съм написал л се свьрзват , да и димер ще сложа, поръчах си :)
NeoBoss - специалист
и аз съм го мислил , но определено именно заради прекалено високите цени съм решил да си го направя сам. Ем ще ми е по евтино ем ще е по красиво и функционално. Не ги разбирам тези контролери където ги предлагат "тип бариера" като стъпиш на първата стълба тогава святкат , аз в тъмното ако на целя първото стъпала няма нужда от лампи за следващите. Затова съм се спрял на ултразвукови сензори. за захранване си мисля за захранване от кпмпютър имам едно старо 400W мисля че няма да има проблем.
enviro - специалист
NeoBoss написа:
и аз съм го мислил , но определено именно заради прекалено високите цени съм решил да си го направя сам. Ем ще ми е по евтино ем ще е по красиво и функционално. Не ги разбирам тези контролери където ги предлагат "тип бариера" като стъпиш на първата стълба тогава святкат , аз в тъмното ако на целя първото стъпала няма нужда от лампи за следващите. Затова съм се спрял на ултразвукови сензори. за захранване си мисля за захранване от кпмпютър имам едно старо 400W мисля че няма да има проблем.
Да но това от компютъра нали не е на 12волта, макар че то си има май и ленти точно за 220в. Започнал ли си да го правиш вече до къде си стигнал? Аз сега в събота ще се захвана и ще си поставя на първите 5 стъпала лентите и ще им изкаран кабелчета ще подам напрежение да видя за какво ще става въпрос. То също може и с фотоклетка горе и долу по една макар че няма да светва така стъпка по стъпка а направо цялото стълбище. Мисля че пак ще стане ефектно и красиво. Мисля да залепя лентите с някой силикон или от тези който са на пистолет с загряване макар че не съм запознат колко добре ще се залепи с него.
Интересува ме само на всеки ред като изкарам плюса и минуса как да ги направя на един кабел. Моля за малко помощ по горе написах но не съм сигурен дали точно така трябва да процедирам :)
NeoBoss - специалист
до работната платка :D :D :D сега се чудя дали да не го права със дигитална лента.
захранването за компютър дава 5 и 12 волта.
Лентите ако искаш да ти светкат всички заедно ги връзваш успоредно , демек пускаш си по стената два кабела по дебелички плюс и минус и всяка лента я привързваш към него. Вече ако искаш да ти се светкат като от клипа , пускаш по стената само един кабел "плюс" като към него връзваш плюсовете на лентата , а минусите от всяка лента ги отвеждаш до съответния контролер.
Тани - модератор
Точно така. Всички плюсове на единия кабел, а всички минуси на другия. Аз за всеки случай смятам да изкарам отделен кабел за всяко стъпало и да ги свържа под площадката на стълбите, за да имам възможност за свързване към контролер по-късно, ако излезе нещо евтино. Пък и връзките ще са на удобно място и ще позволяват ремонти. От друга страна няма да се чудя как да ги свързвам и крия под всяко едно стъпало, а и мога да използвам по-тънки кабели без опасност от пад на напрежение и различен интензитет на светене на първото и последното стъпало.

Относно лепенето - нали лентите са със двойнолепяща лепенка. От тебе се иска само да осигуриш гладка , обезпрашена и чиста повърхност. В твоя случай, най лесния вариант, който ми идва на ум е да лакираш с рядък лак повърхността , на която ще лепиш. По този начин лака ще проникне и в порите на бетона и няма да се отлюпи в последствие, а в същото време ще обезпраши повърхността.

Тема "Поставяне на Лед осветление на стълбище" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: