• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 46
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
boqn_zara - специалист
Еми аз нз какъв ще е този проект в който не са показани кутий.Още повече има дори токовите кръгове по номерация. :drinkers:
drastar - специалист
boqn_zara написа:
Еми аз нз какъв ще е този проект в който не са показани кутий.Още повече има дори токовите кръгове по номерация. :drinkers:
За токовите кръгове е ясно и нормално.
Имах предвид точното място на кутията, да речем, на еди коя си стена на H2500/L2500мм.
Покажете един проект да се ориентирам :-D
moimoimoi - майстор
аз досега на ел.схема не съм виждал да има дадена височина на кутиите
ако го има ще е в обяснителната записка.
инъче е ясно-над всеки контакт и ключ има кутия,стига контакта да не е последен
drastar - специалист
Не може ли някой колега да попита, :? приемателната комисия или лаборатория :? .....
Какво пречи разклоненията да са в контакта вместо над контакта :?:


пп. И този акт 16, отварят ли ви кутиите да проверят връзките, ако не са над контакта, а малко по настрани 1 метър, няма да ви приемат обекта ли ?
jekasus - майстор
Руския проект -
Прикачен файл:
проект 1.png
проект 1.png (53.05 KиБ) Видяна 15166 пъти
Прикачен файл:
проект2.png
проект2.png (26.71 KиБ) Видяна 15166 пъти
Прикачен файл:
проект 3.png
проект 3.png (37.53 KиБ) Видяна 15166 пъти
Прикачен файл:
проект4.png
проект4.png (69.34 KиБ) Видяна 15166 пъти
Коробка ответвительная - разп.кутия, присъства само при вентилатори и ел. подове на баните, но реално са излишни :-D
По темата за усукване на кабели- :-D
Прикачен файл:
проект 5.png
проект 5.png (7.06 KиБ) Видяна 15166 пъти
За български проекти не съм сигурен, само съм ги поглеждал, без да им обърна много внимание, нямам таково изпълнение в БГ, щото влизах на обекти при вече изпълнена ел. инсталация.
radius - майстор
В моя проект на чертежите няма разкл. кутии, в обяснителната записка, мисля че също не фигурират. А и като съм ги замазал, как ще ги проверят?
hidrazin - майстор
radius написа:
В моя проект на чертежите няма разкл. кутии, в обяснителната записка, мисля че също не фигурират. А и като съм ги замазал, как ще ги проверят?
ТАКА
После си носиш отговорност ако не са изпълнени както трябва. Ама то у нас една отговорност .... :evil:
:partyman:
Кики - специалист
Има инвеститорски контрол който съблюдава правилното изпълнение на всички строителни работи, ако разбира и знае как трябва да се изпълни едно нещо а то не е направено така веднага се викат проектанти инвеститори и започват едни обяснения на изпълнители подизпълнители отбиви в парите преправяне и т.н.. Освен обяснителната записка има количествена сметка (която в повечето случай е много неточна ), в която са упоменати вида и количествата на материалите, ако там пише примерно кабел ПВМ ти нямаш сметка да влагаш СВТ, кутий и конзоли обикновени а ти няма да се набуташ да слагаш от хубавите 10 пъти по-скъпи, пружинни клеми ако не ги пише а ти искаш да слагаш трябва да си ги платиш от теб. Малки примери с които искам да поизясня нещата с проектите , проектантите и борбата с тях. Имал съм случай цяла сграда без заложена в проекта гръмоотводна инсталация и каква борба беше да убедя инвеститора че това е безумие и то на 3 етажна сграда в голо поле, а той ти казва: ми така е по-евтино. И сега да изразя малкото си учудване от оная стая в руския проект с 15 контакта!(не кухнята) всички електроуреди в тая къща дали ще са 15 на брой? и ако сме без връзки а само влизаме от контакт в контакт колко връзки се натрупват до последния контакт. Днес говорих с едно приятелче и колега, две години работи в Москва на няколко сгради но не жилищни и го питах специално за пружинните връзки, та той казва така: работят с тях до предпоследния етаж, последния етаж руснака иска да е със спайки, каква е логиката и той не можа да ми обясни, аз също нямам никакво обяснение, ако jekasus има някакво обяснение и е запознат може да поясни.
drastar - специалист
Явно при нас е доста по лесно. В сряда започвам нов проект, 3 етажа по 600 квадратни метра офиси. Няма ел. проект, архитекта със фирмата наемател са решили колко и къде да бъдат контактите, ключове и......., ние решаваме и ние носим отговорност колко токови кръга, какви кабели, предпазители, ДТЗ и .........Вече доста години работя тук по този начин.
Ако някой си купи къща или апартамент в БГ, и реши да си направи нова инсталация, длъжен ли е да има ел проект ? И, ако не е, какво пречи на колегите които му правят инсталацията, да я направят без разклонителни кутии ?
Кики - специалист
Нямаш никакъв проблем, правиш я както си искаш, ако се съберете няколко души и всеки като даде по един акъл ще се получи идеалната инсталация. Тя вече е узаконена и никой няма да я гледа. И все пак навсякъде нещата опират до парите, в БГ най-вече.
Последна промяна от Кики на вт сеп 10, 2013 12:12 am, променено общо 1 път.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 46

Тема "Ел. инсталация без разклонителни кутии" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: