• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 46
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
hidrazin - майстор
Никой не се плаши от връзки. Тези четири контакта в една рамка ще са на една стена. А другите контакти на същата стена? А на другите стени? И навсякъде нацвъкани разклонителни кутии. Определено е по-добре да имаш едно малко табло на подходящо и небиещо на очи място отколкото 5-6 дразнещи кутии на неподходящи места.
:partyman:
P.S. Благодаря на jekasus за уточненията. Значи съм познал за прахосмукачката. :-D Пък питането за ламбите в банята беше малко на майтап. Предположих че са му обърнали специално внимание и е на отделен чертеж.
Тани - модератор
Ако добре се избере мястото на таблото, то може да е общо за поне 3 стаи и буквално да е на стената на всяка от тях :wink: Относно плашенето от връзки - плаша се, когато нямам достъп до тях , а направо изпадам в ужас, ако някой ми каже да оставя видима някоя разклонителна кутия! Досега не ми се е случвало! Замазвам ги всичките и имам архив със снимки на всички замазани разклонителни кутии! Голяма е грозотия след основен ремонт на жилището, да останат видими разклонителни кутии!
jekasus написа:
Тези "лиани" са за ключове за осветление


Ето и част от ключовете и осветлението в едно помещение на апартамент ,в който правих ремонт - гипскартон плюс ел. инсталация преди 5 години :wink: И там няма разклонителни кутии :wink:

Прикачен файл

P1100566.JPG
ArturDent - Почти Безобиден
Ето ви моя проект. Обяснителната записка пише - контактите на толкова см от пода, ключовете на толкова, лампите (ако са аплици) и те. Разклонителните кутии също са посочени на каква височинна са.
Ако нещо е на различна височина е отбелязано на чертежа.
Вижте в долния десен ъгъл - кухнята, там има контакти на 1м от пода и такива на 1.6. За климатиците са на 2.4
Не че сме ги мерили и всичко на чертежа е указано или 100% вярно.
Освен това в обяснителната записка проектанта (който го черта, се е подписал) има текст че позицията може да се измени в зависимост от желанията на възложителя (демек аз). Това се води незначителна промяна по ЗУТ и няма проблеми с акт 16.
При приемане на ел. инсталацията общо взето се държи на няколко важни неща - ДТЗ, заземяване и съпротивление към земя.
Пък ако някоя кутия се падне върху колона или бетонна шайба (защото проектанта не е съобразил), няма да правим дупки в бетона я?

Прикачен файл

Electrical01.jpg
Тани - модератор
А не е ли възможно възложителя ПРЕДВАРИТЕЛНО да говори с проектанта къде иска да са му контактите и наличието/отсъствието на разклонителни кутии и проектанта да направи проекта по изискванията на възложителя. Разбира се проектанта ще си спази всички правилници, при изготвяне на проекта! Така и за проектанта ще е по-лесно донякъде.
Кики - специалист
Тани, мисля че от списъка по-горе изредените консуматори от 1 до 6 не е фунционално че даже и красиво да им правиш отделни контакти най-малкото защото бюрото на което са поставени никога не е сигурно дали ще е винаги там, същото важи и за 12 до14 и 17. А относно връзките, ми няма как да ги игнорираш изцяло, ти специално се плашиш от тях като "язва" в ел. инсталацията или по естетически причини? Мислиш ли че наредените ключове и димери на стената в дясно от последната ти снимка са добро естетическо решение? по скоро прилича на част от пулт за управление в някой цех ( нищо лично, явно така го е пожелал собственика) . Нямам нищо против разпръснати на функционални от гледна точка на инсталацията ТАП-ове но това оскъпява продукта а нали не си мислим че винаги клиента е от тези които казват: парите нямат значение! Аз поне в моята практика рядко срещам такива. И за да не се отклоняваме от темата според мен инсталация без връзки е възможна но не навсякъде приложима.
jekasus - майстор
Кики написа:
или по естетически причини?
Именно заради това, дизайнерски помисли вече са на първо място и проектанти трябва да се съобразяват с това. На стена със скъпо крайно покритие "язвата" няма място. Аз два пъти връщах московския проект за корекции и докато не го одобрих, той не тръгна за одобряване от инстанции.
PCL82 го каза най точно за предимствата от към финансова и техничска част.
viewtopic.php?f=11&t=44099&start=60
Кики - специалист
На дизайнерското решение "обратната връзка" е клиента а не проектанта, и ако този тандем има крайно единодушно решение възлага на проектанта да изчисли, оразмери и посочи начина за изработка съобразен с наредби, правилници, укази, постановления и тем подобни. Това е реда, а дизайнер в повечето случай си е самия възложител особено ако е българин щото знае и разбира всичко. Споменатата от мен "язва" в инсталациата се отнася за връзката като слабо място а не за видимите кутий или техните капачки, заглавието на темата е инсталация без връзки. На мен лично ми харесва като идея, ако се изпълни с многожилен проводник още по-добре, не мога обаче да тръгна да агитирам всеки клиент да налага това на проектанта. Това е в БГ.
drastar - специалист
Заглавието на темата е ' Ел. инсталация без разклонителни кутии'
jekasus - майстор
drastar написа:
Заглавието на темата е ' Ел. инсталация без разклонителни кутии'
Еми, дай белгийските проекти тук :-D
Миналата седмица гледах "Мисия мой дом" - също изпълниха от контакт в контакт, нищо че гофрата ми се видя калпава. :-D
thinkpad - майстор
Без разпределителни/разклонителни кутии много кабел отива. Аз правя с разпределителни кутии и всъщност разпределителните кутии имат капаци - не виждам какво им е толкова грозното. Много по-просто се гради инсталация с разклонителни кутии.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 46

Тема "Ел. инсталация без разклонителни кутии" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: