• 1
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • 46
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
iavor - специалист
Няма място за извинения. Напротив,благодарен съм и то много.А и да си кажа,чак тази вечер научих,че като се загуби нулата, фазата "полудява".
:partyman:
thinkpad - майстор
Спайките в разклонителните кутии са направени некадърно и 100% хлабаво. Ако нямаш намерение да сменяш инсталацията, то поне оправи малко връзките. Дали клеми или нови спайки(2 чифта клещи и взаумно усукване на проводниците) ще правиш - прави го немедленно. С всеки момент рискуваш да те убие тока.
iavor написа:
Няма място за извинения. Напротив,благодарен съм и то много.А и да си кажа,чак тази вечер научих,че като се загуби нулата, фазата "полудява".
Фазата не полудява. В двупроводна инсталация най-опасна е загубата на нула. При TN-C тя изпълнява ролята на нулев и защитен проводник едновременно. В контакта с мостче се свързват нулевата клема и клемата на заземителните пластини. При уредите със заземяване(клас I) заземителните пластини на щепсела непосредствено са свързани към металният корпус на уреда. При прекъсване на нулата токът минава по мостчето и през заземителните пластини достига корпуса на металният уред. Върху него се появява потенциала на електрическата мрежа - 230V. Чака някой да затвори веригата към Земя. Ако човек я затвори - това е смъртоносно.
iavor - специалист
Благодаря,thinkpad !
Докато не оправя нещата ще карам на газовия примус.
Утре ще видя какво ще свърша и ще пиша.
Още веднъж благодаря на всички !
iavor - специалист
След 2 дни къртене най-после намерих причината. В една кутия на горния етаж кабелите бяха не само нагорели,но и стопени. За да съм сигурен,че само това е белята вързах нагорелите кабели / на една от снимките се вижда / и пуснах тока. След като видях,че всичко е наред размотах кабелите и утре ще продължавам с къртенето докато ги сменя с нови.
За тези два дни пуснах отделен кабел за печката и друг за електрожена. Намерих и прегледах връзките в 5 разклонителни кутии. Явно кабелите първо са били стягани и после са ги издърпвали докато порцелановия кръг влезе в кутията и то обратно според мен. Наложи се да срежа кабелите и после да ги стегна с клеми. Не знам дали е правилно но друг начин не видях.
Накрая искам да благодаря от сърце на всички които ми помогнаха. От вас научих някои неща и пак с ваша помощ намерих повредата. :partyman:

Прикачен файл

IMGP1366.jpg
IMGP1366.jpg (99.5 KиБ) Видяна 8650 пъти

Прикачен файл

IMGP1365.jpg

Прикачен файл

IMGP1367.jpg
IMGP1367.jpg (105.89 KиБ) Видяна 8650 пъти
MIRO_073 - майстор
купи си това
Изображение

И по прочети тук

viewtopic.php?f=11&t=819&start=540
vk - специалист
Неволите на 'iavor' и снимките са достойни за темата - Ел. абсурди
Цялата къща си е за нова инсталация.
Обаче нещата трябва да се планират последователно - не можеш да си боядисал и сложил мебелите и да се сетиш , че трябва и ел.инсталацията да се оправи.
stanimir62 - специалист
Нищо ново.В старите панелни блокове ела е изграден по същия начин.Казва се рингово или двустранно захранване.
Salvador - специалист
Това е първото ми мнение в този форум, но така се падна, че то е в тази тема, защото изпадам в ужас от нещата, които чета. И в другата тема за кабелните връзки също. В тая връзка- прословутата наредба... много хора забравят, че нейната идея е да зададе минимални стандарти. Това е минимунът, под който не може да се слиза. Ако можете да ползвате по-висок стандарт, няма нищо за мислене-ползвайте него.

Спайки, пайки и т.н. Прави ми впечатление, че в нета е пълно с фенове на социалистическата школа. Да, това нещо работеше в течение на последния половин век, та и отгоре. Но тези неща, дето се коментират назад в темата...ми те, хора...дори в Русия вече отдавна са забранени.2003-та още. В техния ПУЕ (Правила устройства электроустановок) пише следното:

"2.1.21. Соединение, ответвление и оконцевание жил проводов и кабелей должны производиться при помощи опрессовки, сварки, пайки или сжимов (винтовых, болтовых и т.п.) в соответствии с действующими инструкциями, утвержденными в установленном порядке."

Както виждате, дори при тях е дошла цивилизацията и са допустими
-пресова връзка-това е една тръбичка (гилза), в която се вкарват кабелите и се пресова със специални клещи.
-заварка-у нас частно казано не съм виждал такива заваръчни апарати да се продават, при руснаците ги има-за заваряване на медни проводници, в български пари струват към 500 лева, но това е технология за хора, полагащи на ден десетки метри кабели, с десетки разклонтително кутии. Има общо със стария метод-прави се спайка , но в края се заварява.
-спойка- нещата са ясни, допустимо е, с условието да не се прилага по веригата на големи единични консуматори-примерно бойлер и т.н.
-в последната категория влизат всичките клеми на WAGO, винтови клеми, капачки и т.н. Това се смята за най-високия стандарт, ако се цели запазване на възможността за разглабяне на връзките в бъдеще.Капачките (усукващ съединител) са масовата технология в щатите от много години.

Снимките....нямам думи просто...Спайките са доста видове и по старите инсталации можеш да срещнеш абсолютно всичките:
ИзображениеИзображение
Изображение
Brigada - помощник
В момента изграждам в апартамента си ел. инсталация без разклонителни кутии и възникнаха няколко въпроса:
1. В някой от стаите ще имам около 15 контакта и така се получава, че до последния контакт ще имам 14 връзки по продължение на кабела.
Това би ли представлявало проблем?
2. Смятам да използвам контакти Schneider Unica. При тях е възможно свързването от контакт в контакт да се осъществи с клемите на контакта.
Достатъчно сигурно ли е да се ползват клемите на контакта или да използвам клеми Wago зад всеки контакт за да се пусне разклонение към съответния контакт?
Кики - специалист
И що реши да я правиш тази инсталация без разклонителни кутии? щото прочете тази тема ли? Ми в тая тема някъде напред имаше мнения да се слагат табла във всяка стая, що не го направи? И какво според теб е предимството да имаш 14 връзки до 15-тия контакт? Безумно начинание - без разклонителни кутии.
  • 1
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • 46

Тема "Ел. инсталация без разклонителни кутии" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: