• 1
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • 46
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Извинете ме, че късно се включвам в темата. Моля ви за съвет! Имам гараж с много ключове и нито един контакт, а ми трябват 2. Мога ли от ключ да изведа контакт и как да го направя или само от разпределителната кутия. Благодаря ви за съдействието!
Много ви благодаря за отговора!
PCL82 - майстор
Можеш при следните условия:
Ако ще свързваш контактите към кръга на осветлението предпазителя трябва да е 10А при проводници 1,5мм2 или 16А ако главното захранване е 2,5мм2 и не е дълго. Трасето до ключа може да те ползва само ако е в тръба. През тази тръба пускаш 3 бр нови проводници ПВА-1 до разклонителната кутия със същото сечение като захранващите. Под ключа на височина 1,2м гипсираш конзола за контакта и прокарваш новите проводници през паче гофрирана тръба от ключа до контакта. През ключа минават транзит. Евентуално фазата може да се разклони зад ключа с WAGO клема. Това е практика в западна Европа и до днес на комбинирани кръгове осветление и контакти. Същотото се е правило у нас до 60-те години. По настоящем не е забранено да се комбинират осветление и контатакти в общ кръг стига де се спазва сечението и предпазителя. Разделянето им отделно се е наложило през 70-те години заради масовото отопление на ток.

Забранено е извеждането на контакт от лампен излаз т.е. от тавана от лампата или от стената от аплик да пуснеш допълнителна фаза и да ползваш нулата и ако има земя, защото осветителните тела се сменят от любители и земята към контакта може да остане несвързана или инсталацията да се запали.

В моя подземен гараж разположен по-близо до съседния вход се наложи да отделя захранването от общото на останалите гаражи. Захранването стана от партидата на апартамента. Разстоянието е 45м. Полагането на кабел мин 6мм2 както се иска за захранване на табло би ми излязло солено, а инсталираната мощност не би се ползвала почти никога. Затова направих сметка, че 10А ме устройват за осветление и всички обичайни уреди в гаража-дори бъдещ електромобил (по стандарт за обикновени шуко контакти зарядът им е ограничен до 10А или до 16А при индустрални контакти). Така пуснах един комбиниран кръг с 3х2,5мм2 СВТ. Падът на напрежение при 10А е до 3% и предпазителят е в електромерното табло. Така хем съм спазил изискванията хем съм инсталирал само толкова от колкото реално имам нужда.
pechkata - специалист
вт сеп 27, 2016 10:56 pmReni_S написа:
Извинете ме, че късно се включвам в темата. Моля ви за съвет! Имам гараж с много ключове и нито един контакт, а ми трябват 2. Мога ли от ключ да изведа контакт и как да го направя или само от разпределителната кутия. Благодаря ви за съдействието!
Може ако отвориш кутията на ключа - завържи всички връзки и ги групирай по двойки без да се опират една друга...
Включваш захранването мериш фаза нула и връзваш там новия контакт...
Ама някоя лампа няма да свети...
stoy@n - специалист
Reni S го продаде гаржа още 2016
:-D :-D :-D
tzetz009 - специалист
:? Това е голяма дивотия - да се свърже ламБа на късо и ключа да се превърне в контакт . Ще изкарате акъла на някой , който в последствие ще се опитва да "ремонтира" тая ламБа и няма да е подготвен психически за това :lol: ?!

:partyman: :partyman: :partyman:
pechkata - специалист
Много пъти съм го правил този номер - ако съм пред разпределителната кутия ще вържа висящата ламба към другата близко стояща до нея...
И жалко за гаража че не можахме да му разпарчедисаме инсталацията...
gogo7777 - майстор
Прикачен файл:
img_tools.jpeg
img_tools.jpeg (15.22 KиБ) Видяна 3271 пъти
pechkata - специалист
Тези антики о т къде ги намери...? :shock: :?
kozl - майстор
чет сеп 03, 2020 12:19 pmgogo7777 написа:
Изображение
И аз търсих таквоз, търсих и не намерих :sad:
Та направих си сам.
  • 1
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • 46

Тема "Ел. инсталация без разклонителни кутии" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: