Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте, осветлението във входа ми отдавна е сменено с лампи с фотоклетка. Лампите не се активират с ключ. Интересува ме този ключ който е в коридора ми ( с пружина , не задържа) има ли някакво напрежение. В гнездото има два кабела и на двата фазомера не светва. Дали има нула на някой от двата кабела или се прекъсват при подмяна на входното осветление.
kozl - майстор
чет окт 26, 2023 8:58 pmjoro00 написа:
Здравейте, осветлението във входа ми отдавна е сменено с лампи с фотоклетка. Лампите не се активират с ключ. Интересува ме този ключ който е в коридора ми ( с пружина , не задържа) има ли някакво напрежение. В гнездото има два кабела и на двата фазомера не светва. Дали има нула на някой от двата кабела или се прекъсват при подмяна на входното осветление.
Отговор на въпроса може да получиш от този който е преправил връзките от тези при стълбищния автомат, за да работят плафоните с PIR датчици.
Виждал съм най-лесно изпълнение, при което са променени връзки в автомата за ст.осветление.
Примерно откачен е проводника към лампите и е съединен с този на входяща фаза в автомата. В този случай в бутоните ще има някакво напрежение. Ако обаче е откачена фазата към автомата и съединена с проводника към лампите, при бутононите не се очаква напрежение.
А връзката може да се направи с допълнителна клема извън автомата за ст.осветление като се извади проводника за захранващата фаза и проводника към лампите и се свържат заедно с допълнителната клема.
Описаното важи за автомати за ст.осветление, които се задействат от бутон свързан към нулата.
Има изпълнени актуални схеми с автомати за ст.осветление, при които към бутоните има фаза. Явно при вас не е такава схемата или фазата е откачена :? Щом фазомера не регистрира фаза.
А дали има връзка към нулата при бутона :? , то фазомерът не е уреда за проверка. Може би с волтмер за променливо напрежение или с индикатор на напрежение да се направи тест от фаза в апартамента и проводниците към бутона.
iliya_i - майстор
чет окт 26, 2023 8:58 pmjoro00 написа:
Здравейте, осветлението във входа ми отдавна е сменено с лампи с фотоклетка. Лампите не се активират с ключ. Интересува ме този ключ който е в коридора ми ( с пружина , не задържа) има ли някакво напрежение. В гнездото има два кабела и на двата фазомера не светва. Дали има нула на някой от двата кабела или се прекъсват при подмяна на входното осветление.
Имаш ли някаква друга мисъл в питането, освен дали може да се краде ток от тук?
Няма да крада ток, мислех да си сложа един звънец, който е нищо сравнение с това че съседите варят буркани с преходници на фасонките . Лампите са подменени сигурно преди 8,9г тъй че няма кой да питам. Ще пробвам с пробна лампа за нула , като взема фаза от ключа за лампата в коридора ми.
chapara - майстор
Има си Дзвънци на батерии!
iliya_i - майстор
пет окт 27, 2023 10:33 amjoro00 написа:
Няма да крада ток, мислех да си сложа един звънец, който е нищо сравнение с това че съседите варят буркани с преходници на фасонките . Лампите са подменени сигурно преди 8,9г тъй че няма кой да питам. Ще пробвам с пробна лампа за нула , като взема фаза от ключа за лампата в коридора ми.
Ок. Тогава си вземи с двужилен кабел фаза и нула от коридора. На 99.9% от апартаментите таблото е там.
Също през стълбищата минава и звънчевата инсталация.

ПП Чудя се, колко трябва да е "работлив" човек, който вместо едно кабелно трасе с фаза и нула ще направи две: едно с фаза от ключа в апартамента и едно с нула от ключа на стълбите.

Тема "Ключ за стълбищно осветление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: