• 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
trunski - специалист
LazarGanev написа:
Разширителният съд трябва да е хидрофорен, а най-малкия такъв е 25л. Тези, които са за отоплителни инсталации не отговарят на хигиенните нужди (водата е в контакт с ръждив метал.
Ок. Мерси!
Tsekov - напреднал
Здравейте,
Използвам темата, тъй като имам същия проблем с високо налягане във ВиК инсталацията при загряване на бойлера (Ariston Shape Premium 100 V). Смятам да използвам разширителен съд за решаване на проблема, но имам няколко въпроса:
1. Къде точно е правилно да бъде монтиран РС. Предполагам, че трябва да е като на тази схема
Прикачен файл:
20210108_084154.jpg
, но има ли значение разположението му (като височина) спрямо предпазния клапан на бойлера.
2. Какъв РС ще препоръчате като обем и модел. От тук: https://aqua.store/elbi-ac-5-pn8-hidrof ... d-5-l.html
по дадените формули изчислих, че 5 л. съд ще е достатъчен за целите, ако са ми верни сметките. Видя, че се предлагат съдове за санитарни системи (питейна вода) и универсални, които също са подходящи за питейна вода. Има ли значение дали мембраната е сменяема или несменяема?
3. На какво налягане трябва да бъде мембраната в моя случай - бойлерът е 100 л. с макс. работно налягане 8 bar. Височината в помещението, където се намира е 2.5 м.
masterross - напреднал
Наскоро взех точно такъв РС, че стария с несменяема мембрана сдаде багажа след 6-7 години.
Даже си взех и резервна мембрана.
На 2.5 съм го нагласил. Боядисах го бял, че това синьо не ми се връзва с нищо :)
Tsekov - напреднал
Аз се интересувам най-вече от монтажа, така че можеш да споделиш как е направено при теб.
masterross - напреднал
чет май 04, 2023 10:20 pmTsekov написа:
Аз се интересувам най-вече от монтажа, така че можеш да споделиш как е направено при теб.
Ето така:
Прикачен файл:
boiler.jpg
LazarGanev - "Велик майстор"
чет май 04, 2023 2:53 ammasterross написа:
На 2.5 съм го нагласил. Боядисах го бял, че това синьо не ми се връзва с нищо :)
чет май 04, 2023 10:31 pmmasterross написа:
Ето така:
boiler.jpg
Супер изглежда, само дето не върши никаква работа с това предналягане 2,5 бара :-D
Tsekov - напреднал
пет май 05, 2023 12:52 amLazarGanev написа:
чет май 04, 2023 2:53 ammasterross написа:
На 2.5 съм го нагласил. Боядисах го бял, че това синьо не ми се връзва с нищо :)
чет май 04, 2023 10:31 pmmasterross написа:
Ето така:
boiler.jpg
Супер изглежда, само дето не върши никаква работа с това предналягане 2,5 бара :-D
Ще бъда благодарен, ако разясните как е правилно да бъде монтиран РС.
masterross - напреднал
съб май 06, 2023 1:12 amTsekov написа:
пет май 05, 2023 12:52 amLazarGanev написа:
чет май 04, 2023 2:53 ammasterross написа:
На 2.5 съм го нагласил. Боядисах го бял, че това синьо не ми се връзва с нищо :)
чет май 04, 2023 10:31 pmmasterross написа:
Ето така:
boiler.jpg
Супер изглежда, само дето не върши никаква работа с това предналягане 2,5 бара :-D
Ще бъда благодарен, ако разясните как е правилно да бъде монтиран РС.
Съвсем правилно си е монтиран. Човекът коментира без да знае на колко ми е нагласен редуцир вентила, а именно на 2.5 бара, колкото трябва да ти е и на разширителния съд.
Иначе схемата за монтаж ти си я постнал вече. Просто я следвай :)
При редуцирано налягане, изобщо не бих монтирал РС на бойлер, който е предвиден да работи без такъв.
LazarGanev - "Велик майстор"
съб май 06, 2023 2:07 ammasterross написа:
Съвсем правилно си е монтиран. Човекът коментира без да знае на колко ми е нагласен редуцир вентила, а именно на 2.5 бара, колкото трябва да ти е и на разширителния съд.
Иначе схемата за монтаж ти си я постнал вече. Просто я следвай :)
Ами не, не е монтиран правилно! Да, коментирал съм без да знам, че има регулатор на налягане преди бойлера, който е нагласен на 2,5 бара, защото е безсмислено да има такъв регулатор, при положение, че има РС, явно е монтиран като несполучливо решение преди идеята за РС и след това не е премахнат или поне не е донастроен правилно.
1. Ако входното налягане от водопроводната мрежа е голямо от 7 бара е добре да се сложи регулатор на налягане след водомера (а не преди бойлера), за да пази и останалите уреди, и тръбите, а не само бойлера. Ако има монтиран такъв регулатор, то налягането на което е настроен определя дебита, така че колкото по-ниско налягане е избрано, толкова по-зле за дебита.
2. При положение, че системата е изчислена да работи на 8 бара, няма никаква логика някой "разбирач" да ограничава налягането след водомера на 2,5 бара. Аз бих я оставил на 4-5-6 бара, в зависимост от едновременно работещите консуматори дали има недостиг на дебит.
3. При положение, че имам монтиран РС на бойлера, налягането след регулатора (ако има такъв) бих оставил в горните граници, над 4-5 бара.
4. При положение че монтирам РС на бойлера, бой го напомпил до 6 бара, за да може да си вършиработата. Ако го оставя на 2,5 бара, то при налягане в системата 4-5 бара, той ще е винаги пълен и все едно че го няма.
5. Когато човек раздава акъл, пък дори и в интернет, е добре да поназнайва поне малко теория. Малко смешно става, когато на предната страница човек е задавал въпроси по дадена тема, а на следващата вече спори и дава грешни напътствия :cool:
Та в конкретния случай регулаторът преди бойлера е напълно излишен, а пък ако наистина е настроен на 2,3 бара е направо неподходящо монтиран. Постнатата схемичка на (вероятно на Елдом) е съвсем теоретична, в болшинството от случаите не се ползва никакъв регулатор на налягане - нито преди бойлера, нито след водомера. За това, че е теоретична говори и факта, че там са предвидени два отделни клапана - предпазен и възвратен, а реално те с бойлерите дават комбиниран клапан 2 в 1 или 3 в 1, чийто монтаж е задължителен
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12

Тема "Бойлер налягане?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: