Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
i486 - специалист
В един магазин ми казаха, че най-мощните лунички 12V (за баня) са 35W. В друг имали 50W. Не е ли малко мощно 50W в такъв малък обем и 12V?
1115 - специалист
Има 35W има и 50W на 12V.
Нормално е. Даже има и 20W металхалогенни в този размер.
i486 - специалист
Да разбирам, че просто в единия магазин е нямало повече от 35W? Защото продавача така ми беше представил нещата все едно не същестуват по-мощни и аз си правех сметките дали 3 х 35W ще стигат за нормална осветеност или да слагам 4. Те щяха да са 6 х 35, но на 2 отделни ключа. Щом има по 50W може по-лесно да се комбинира и нагласи подходяща сила.

Друг въпрос беше за трансформаторите - имало нормални с траф и импулсни или незнам какви (без). Кои са за предпочитане?
1115 - специалист
i486 написа:
...

Друг въпрос беше за трансформаторите - имало нормални с траф и импулсни или незнам какви (без). Кои са за предпочитане?
Импулсните са по-компактни и вероятно по-евтини, също така предполагам ако са качествена марка и не се повреждат често.
Тези с траф са по-обемисти и могат да бръмчат. Плюсът им е, че позволяват управление с димер.
Тани - модератор
Ако искаш да ти е осветена банята, сложи си LED лунички с над 100° ъгъл на светене! 4 лунички по 2.5W (ако се повече, още по-добре) ще ти осветят банята по-добре отколкото 4 халогенни лунички по 50W ! Последните , освен , че харчат много ток, също така се загряват много , както и тавана! Въпреки , че LED луните са по-скъпи, то комплекта кабели, трансформатор, лунички, най-вероятно ще ти е по-евтин! В дългосрочен план, вече със сигурност ти е по-изгодно, затова силно ти препоръчвам този вариант!
boqn_zara - специалист
Варианта с LED лунички е много добър по ред причини:ниска консумация на енергия,дълъг живот много добра осветеност с малка мощност.
kolev_k - специалист
i486 написа:
Да разбирам, че просто в единия магазин е нямало повече от 35W? Защото продавача така ми беше представил нещата все едно не същестуват по-мощни

Друг въпрос беше за трансформаторите - имало нормални с траф и импулсни или незнам какви (без). Кои са за предпочитане?
По 1-я въпрос:Нали трябва да си набута стоката,или дотолкова е компетентен.
По 2-я трафовете са по-издръжливи от електронните.И един съвет:Ако лампите са 70w(сумарно),сложи траф 100w,ако са 105w,сложи 150w.Т.Е. презапаси се.
i486 - специалист
Тани написа:
Ако искаш да ти е осветена банята, сложи си LED лунички с над 100° ъгъл на светене! 4 лунички по 2.5W (ако се повече, още по-добре) ще ти осветят банята по-добре отколкото 4 халогенни лунички по 50W ! Последните , освен , че харчат много ток, също така се загряват много , както и тавана! Въпреки , че LED луните са по-скъпи, то комплекта кабели, трансформатор, лунички, най-вероятно ще ти е по-евтин! В дългосрочен план, вече със сигурност ти е по-изгодно, затова силно ти препоръчвам този вариант!
За корпуса на луните съм избрал един, на който стъклото е изпъкнало напред (матово). Класическите са равни на нивото на тавана и светят само надолу, а аз искам да осветяват и странично доколкото може. Имам малко резерви към LED-а - едно че светят само напред и второ - бях си взел LED лампа 220V в балон като класическа крушка. Мощност 1-2W и светене "колкото 20W" (жична крушка). Взех я за проба и евентуално да свети някъде като дежурна. Оказа се пълна пародия - със сигурност свети по-слабо от 20 ватова крушка (може би колкото 5-10W) и отделно, че не свети еднакво във всички посоки. И това на цена от 20лв... Тъй че имам малки съмнения дали 2.5W лед ще се равнява на нормални 35W. Цената със сигурност ще е колкото Х обикновени.
nikolovvd - майстор
Аз съм си заменил халогенките със светодиодни на цена 9 лв.. Имат 3 години гаранция и вече 2 ми ги смениха без проблеми. Едната е с матово стъкло и осветява много добре. Ако слагаш трансформатор на халогенките, си вземи от тороидалните. Отличават се по формата на пръстен и понеже трафа няма ламели е почти безшумен. Ако слагаш светодиодни лунички, се съобрази с факта, че захранването трябва да подава постоянно напрежение.
Тани - модератор
Не искам да те убеждавам в нищо. Само ще направя едно уточнение. Внимателно прочети поста ми и по-конкретно ъгъла на светене. Според мен, при луничките, за да се поститне по-добра осветеност, той е по-важен от мощността. Разбира се споменал съм минималната мощност под която да не слизаш, нагоре няма граници. Пробвай да сложиш две 100w крушки на ножните си лампи и сравни осветеността на стаята с една 60w крушка, закачена по средата на тавана просто на една фасонка без абажур .
Човек се учи от опита (грешките) на другите, или от собствените си грешки. Щом си решил да поемеш по втория път, избора си е твой. Недоумявам обаче, защо въобще попита?

Тема "Лунички" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: