Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
i486 - специалист
В тая връзка предполагам има стандарт за диаметъра за отвора на 1 луничка - колко мм е?
hidrazin - майстор
VLADO66 написа:
Например тези http://www.gsstroimarket.bg/view/97879.html
Мноо скъпи бе? Тези да не титанови? :-D
Последните дето взех бяха същите - от 16 части и на цена някъде 9 лв. Има го в повечето магазини за ел.материали и строителни.
Това с "кръглите триони" трябва да го запомня. :)
i486 - специалист
:)
трион извит в кръг си е. и по-важното че като го напишеш в гугъл ти намира правилни картинки
MIRO_073 - майстор
i486 написа:
Тани написа:
Ако искаш да ти е осветена банята, сложи си LED лунички с над 100° ъгъл на светене! 4 лунички по 2.5W (ако се повече, още по-добре) ще ти осветят банята по-добре отколкото 4 халогенни лунички по 50W ! Последните , освен , че харчат много ток, също така се загряват много , както и тавана! Въпреки , че LED луните са по-скъпи, то комплекта кабели, трансформатор, лунички, най-вероятно ще ти е по-евтин! В дългосрочен план, вече със сигурност ти е по-изгодно, затова силно ти препоръчвам този вариант!
За корпуса на луните съм избрал един, на който стъклото е изпъкнало напред (матово). Класическите са равни на нивото на тавана и светят само надолу, а аз искам да осветяват и странично доколкото може. Имам малко резерви към LED-а - едно че светят само напред и второ - бях си взел LED лампа 220V в балон като класическа крушка. Мощност 1-2W и светене "колкото 20W" (жична крушка). Взех я за проба и евентуално да свети някъде като дежурна. Оказа се пълна пародия - със сигурност свети по-слабо от 20 ватова крушка (може би колкото 5-10W) и отделно, че не свети еднакво във всички посоки. И това на цена от 20лв... Тъй че имам малки съмнения дали 2.5W лед ще се равнява на нормални 35W. Цената със сигурност ще е колкото Х обикновени.
Един да разбере. че все още LED осветлението не е такова каквото трябва да е за парите си. ПОЗДРАВЛЕНИЯ човек.
nikolovvd написа:
Аз съм си заменил халогенките със светодиодни на цена 9 лв.. Имат 3 години гаранция и вече 2 ми ги смениха без проблеми.
Ти смяташ ли, че си попаднал на LED лунички след като са ти сменили ДВЕ от тях??? Значи като изтече гаранцията наздраве. КЪДЕ Е РЕКЛАМИРАНИЯ 50000 часа ЖИВОТ И ИКОНОМИЧЕСКИ ЕФЕКТ??????????????????????

ЗАСЕГА САМО НА ТЕОРИЯ :-D
Тани - модератор
Е, винаги ще има скептици като тебе, както и винаги ще има хора, които ще искат с трици маймуни да ловят. ЛЕД има нужда от захранване с точно определени параметри и охлаждане с определени параметри за да си изкара часовете. Който пести от някое от тях, не може да очаква чудеса. Предвид живота на ЛЕД , захранването се явява консуматив и е глупаво да е вградено в самия цокъл. Освен това то допълнитено отдава топлина и влошава охлаждането.
raiderss - напреднал
Моят опит и това което направих в малката си панелна баня е:

Сложих 4 луничка по 35вата на 12волта, горе-долу е добре осветено, при 6бр. щеше да е по-добре. Имам и шкаф с още 2 лунички 50вата (220v, така беше купен и не съм преправял), но светат много зле, осветеноста им не става, но за шкаф с огледало върши работа.

На този етап в баня/тоалетна, коридор, килер, балкон и други помещения при който светвам за малко доста често не ми е нужно нито енергоспестяващи, нито лед крушки! Просто ценово не ми идва рентабилно.

Да в другите стай имам енергоспестяващи крушки, да направил съм си лед ленти в кухнята и стаята, но това е ефектно (горе-долу енергоспестяващо) осветление.

Сега правя хол и тука драмите вече са пълни, но това е за друта тема.
i486 - специалист
Как става номера LED луничка, захранена с постоянен ток да свети без значение от поляритета? Грец схема ли има или друго решение?
Тани - модератор
Грец и кондензатор, да не мига при променливо. Тогава при прав ток, вече няма значение къде е + и -
i486 - специалист
Сложих споменатите 12V LED луни със 120 градуса светене. Резултатът мисля, че е добър - светят достатъчно силно, даже малко съм се престарал или трябва да свикна (опасявах се, че ще светят мизерно). Дано само не горят често, че освен другото е малко трудна смяната.
Тани - модератор
Е, радвам се, че си останал доволен от степента на осветеност и се надявам, че не съжаляваш, че се вслуша в съвета ми! Дано си успял поне малко да промениш и мнението на скептиците!
Почти сигурно е, че луничките няма да изкарат 50 000 часа, но също така, почти сигурно е, че ще са ти по-рентабилни, отколкото обикновените лунички, като си сметнеш за по-дълъг период от време. Икономичността ти идва освен от по-ниската консумация, също така и от по-рядката смяна на лампата!

Тема "Лунички" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: