Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
deianr - специалист
Здравейте,
става дума за апартамент под наем. Няма ток на остъклена тераса. Апартаментът е след ремонт. Има лампа на терасата, която се оказа, че е свързана към кръга на контактите (изгасва с бушона за контактите на кухнята, а не за осветлението). Идеята ми е да елиминирам ключа за лампата в стаята (да свържа кабелите с клема един за друг) и да взема ток от кабелите, които излизат на терасата.
Кабелите, които излизат, са "NYIFY-J 2x1.5mm2". Ще издържат ли поотделно включвани:
1) Парти грил (800W)
2) Обикновен котлон (?? W)
3) Печка Раховец (на нея пише 3680 W номинално, предполагам това е фурна + котлони)
dobcho_vn - специалист
Ми не, няма да ги издържи.Номиналния ток на кабел е около 16A, което по мое мнение си е крайно недостатъчно.
Грила ще го издържи, ама натовариш ли го с още нещо ще клекне, ще дойдеш много близко до границата му.А да си до границата хич не е добре.
fikata - майстор
Теоретично и практически това сечение 1.5 кв.мм на проводниците ще издържи натоварването,при условие чe, мощността на включените едновременно консуматори да не надвишава прибл 3000W.
Инсталираната мощност на печката от 3680W включва:
Ел. фурна [W] 1 630
Електрически котлон Ø 180 mm 1250
Електрически котлон Ø 145 mm [W] 800
Последна промяна от fikata на нед ное 10, 2013 11:01 am, променено общо 1 път.
shotik - майстор
Първо искай разрешение от собственика ,за да нямаш проблеми с нарушаване на договора за ползване на квартирата.
Тани - модератор
А преди да го попиташ, погледни дали намаш контакт от вътрешната страна на стената, на общата стена с терасата. Ако имаш късмет е има такъв контакт, то може зад него да пробиеш отвор към терасата, а от срещуположната страна, да направиш отвор за конзолна кутия. По този начин няма да има видими следи от прекарването на новия контакт, кабела ще е с подходящо сечение, а и разхода му ще е 50см :wink: Освен това ще се запази инсталацията на осветлението непокътната.
При това положение, не вярвам хазяина да има нещо против.
hidrazin - майстор
Това с пробиването на стената е най-удачния вариант. Иначе няма проблем на 1,5 квадрата пуснеш Раховец. Само гледай да не включваш всичко по нея. Дано стената на терасата да не се окаже някой стар бетонен панел. :)
deianr - специалист
1) Панел е, 22 см е дебела стената с вътрешната изолация.
2) За съжаление няма никъде контакт на външната стена, която е гърба на терасата. Този вариант го знам, но няма. Има ключ за осветление и толкова. Контактите са по другите 3 стени на кухнята.

Осветлението пак ще го оставя работещо, просто ще изнеса ключ на стената на терасата някъде под лампата. Добре е поне, че е на предпазителя на контактите, а не на осветлението. Щом всички казвате, че ще издържи, мисля да питам наемодателя и да го реализирам. Да дупча бетонен панел... знам какво е.
N2GetherNow - напреднал
deianr написа:
1) Панел е, 22 см е дебела стената с вътрешната изолация.
2) За съжаление няма никъде контакт на външната стена, която е гърба на терасата. Този вариант го знам, но няма. Има ключ за осветление и толкова. Контактите са по другите 3 стени на кухнята.

Осветлението пак ще го оставя работещо, просто ще изнеса ключ на стената на терасата някъде под лампата. Добре е поне, че е на предпазителя на контактите, а не на осветлението. Щом всички казвате, че ще издържи, мисля да питам наемодателя и да го реализирам. Да дупча бетонен панел... знам какво е.
Е к'во е... за 10 лв под наем перфоратор или малък къртач. Аз за 20-30 минути направих отвор за отводнение Ф50, та ти за един кабел ли няма :D
fikata - майстор
Човекът е под наем в апартамент,на който скоро е правен ремонт.Вие го карате да пробива стената и да удължава инсталация.А какво ще каже чорбаджията, знаете ли?
Ако иска да си запази осветлението на терасата, най безболезния начин е отвор фи10 покрай дограмата за да прокара ШВПС-В 3х2.5 ,т.е удължител включен в най близкия удобен контакт.
PCL82 - майстор
По принцип е забранено да се извежда контакт от лампен излаз. Не препоръчвам да правиш това изпълнение, след като това осветление е към кръга на кухнята. То е с малко сечение,а кръга на кухнята ще е защитен с по-голям предпазител и нищо не те пази от претоварване. До сега просто лампата не е била защитена от претоварване, защото тя не може да претовари проводниците си.
Както те съветва Фиката пробий една малка дупка на дискретно място, която винаги може да се замаже и прокарай през нея кабел швпс 3х2,5мм2 с щепсел и разклонител до най-близкия контакт от кръга на кухнята (да не към кръг на стаите, ако в кухнята има такива контакти).

Тема "Ток на терасата на квартира" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: