Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
rrusev - напреднал
Явно не си много наясно с дефектнотоковите защити!
За осветлението си прав, но до контактите, бойлера и т.н. задължително трябва да е трипроводна инсталация!
Прочети НАРЕДБА 3 / в сила от 15.01.2005г.
vlado0549 - специалист
Не говоря за наредби и кое е задължително.Говоря дали ще сработи,а да караш човека да си пуска трети проводник и да кърти..си е кощунство.
Невярвам да си направил повече инсталации от мен а ако си да си жив и здрав.
rrusev - напреднал
Никой не карам да си пуска трето жило, но за да работи коректно ДТЗ инсталацията трябва да е трипроводна!
Според теб какво ще свържеш към заземителната клема на контакт "ШУКО", при условие, че е двупроводна линия и имаш ДТЗ в таблото? Само не казвай "Нулата", защото тогава няма смисъл от ДТЗ!
А колко инсталации съм направил - това ми е работата - аз и колегите окабеляваме по 450 - 500 апартамента на година. Освен това всички сме минали обучение за ДТЗ в Шнайдер Електрик!
vlado0549 - специалист
Не ми се спори,особенно с хора дето си мислят че всичко знаят.ПРОБВАЙ!
rrusev - напреднал
Да, имам претенции, че съм наясно с ДТЗ, след като съм разработил и защитил дипломна работа на тази тема, и постоянно работя с такава апаратура!
vlado0549 - специалист
Г-н rrusev,съжалявам ако съм поставил под въпрос знанията ви.
Но ще ви кажа аз как съм изпълнил не една стара инсталация без да пускам трето жило и същевременно съм се съобразил с изискванията...
На апартаментното табло си слагам дефктнотоковата защита а до контакта си пускам фаза и нула без да го занулявам!!!Електроуреда който е печка например го заземявам отделно.Лесно е и без да се кърти зазщото тези уреди са на удобно място.(например на остъклена тераса преработена като кухня)Няма пробив в системата!!
Сигурен съм че ако помислите...ще се съгласите с мен!
masteradmin - майстор
Ей мислех, че разбирам от електротехника преди да почна да пиша в този форум. Направо ме разбихте винаги има какво да научи човек...
pavelari - майстор
мога само да допълня по въпроса с дтз и подкрепям колегата Vlado. е то стандарта си е стандарт хубаво е да има три жила както подчерта колегарта rusev, но става въпрос за битова инсталация а не за завод. не мисля, че някой ще дойде да ми гледа домашната инсталация дали отговаря на стандарта. ДТЗ иска трето жило само за да се задейства при утечка към земя преди да сте пипнали корпуса /ако е уфазен/ - е като си направим допълнителен заземител що да не сработи защитата. лошото е само дето дтз ще щрака постоянно понеже бойлерите и печките понякога имат голяма утечка - т.е ако ползвате ДТЗ търсете селективна такава. по важно е нулата и земята да не се съединяват слез дтз-то - тогава защитата не бачка...
Инж. Попов
Как без трети проводик бе? Винаги защитния проводик не трябва да се прекъсва, независимо дали е работната нула в двупроводни системи или третия (зашитен) при трипроводни. ДТЗ прекъсва и фаза и нула и ако е двупроводна системата и ако залепне фазовия контакт в ДТЗ (някой отива под земята, а друг отива в затвора). Като е двупроводна системата се разчита на тока дето ще протече през човека (30мА), а допустия е 10мА за 0,2сек. за да нямаме никакви проблеми...
С ТОКА ШЕГА НЕ БИВА!!!
Гост
Инж. Попов написа:
и ако залепне фазовия контакт в ДТЗ (някой отива под земята, а друг отива в затвора). Като е двупроводна системата се разчита на тока дето ще протече през човека (30мА), а допустия е 10мА за 0,2сек. за да нямаме никакви проблеми...
С ТОКА ШЕГА НЕ БИВА!!!
?!?!?
1. Дтз изключва до 0.4сек по стандарт
2. Ползва се 30мА
3. С Vlado говорим за допълнително свързване на металните електроуреди със земно така, че да разчитаме на тока към земя и просто се спестява пускането на нов кабел с три жила
4. Ако бръкнете в контакта няма как да разчитате на земното

5. ..?!.?Това за залепването не го разбрах мисля, че резултата ще е един и същ в двата случая, но аз трябва да съм от метал за да заваря контакта на ДТЗ
За бойлер аз лично бих си свързал корпуса с PE-N проводник и не бих разчитал на реле, каквото е ДТЗ-то
И все пак сте прав, че не се съобразяваме със стандарта и правим самоделки - понякога обаче са по-функционални от стандартните изпълнения. С уважение Стоянов

Тема "Нови бушони?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: