• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
nautilus33 - майстор
Здравейте,
взех си Panasonic SA-PT450 система за домашно кино, но колонките и буферът към нея са на JVC. Отзад на плеъра пише, че 2хFront и 2хSuround са с 3 ома импенданс, а буферът и централната колона са на 6 ома. Обаче всички колонки са с 6 ома импенданс. Въпросът е дали ще повредя ДВД-то или колонките, ако ги свържа така както са си. Благодаря предварително за помощта.
pipilica - майстор
Свързвай смело нищо няма да повредиш.
hidrazin - майстор
Споко. Свързвай. Просто ще свирят малко по-слабо. С една дума няма да можеш да натовариш напълно усилвателя. Това е добре както за него, така и за колонките. Пък и звукът вероятно ще е по-добър.
:partyman:
nautilus33 - майстор
hidrazin написа:
... С една дума няма да можеш да натовариш напълно усилвателя. Това е добре както за него, така и за колонките. Пък и звукът вероятно ще е по-добър.
:partyman:
Понеже колонките са с по-голям/висок импенданс от усилвателя, това не значи ли, че ще е натоварен на макс. всъщност(усилвателя/двд-то)? Просто питам, тъй като не съм много вещ :)
Draganov - специалист
nautilus33 написа:
hidrazin написа:
... С една дума няма да можеш да натовариш напълно усилвателя. Това е добре както за него, така и за колонките. Пък и звукът вероятно ще е по-добър.
:partyman:
Понеже колонките са с по-голям/висок импенданс от усилвателя, това не значи ли, че ще е натоварен на макс. всъщност(усилвателя/двд-то)? Просто питам, тъй като не съм много вещ :)
Има един "закон на Ом",според който тока е равен на напрежението разделено на съпротивлението.Ако приемем,че напрежението което дава усилвателя е фиксирано(според колко си го усилил с копчето),то по-голямо съпротивление на колоните,ще даде по-малък ток.Оттам и отдадената мощност ще е по-малка,защото тя е произведение на тока по напрежението.
Колкото съпротивлението на колонките е по-малко,толкова се приближаваш към фаталното за усилвателите "късо съединение" на изхода,от което изгарят крайните транзистори или интегрални схеми (ако усилвателя няма защита от късо).
Давам това подробно обяснение,защото е масово заблуждението у хора които не са на "ти" с токовете,че с по-високоомни колони натоварват усилвателите си.
sstefanov - майстор
Едниственото, което трябва да се допълни е, че (99.99% от) съвременните усилватели се правят да са източници на напрежение.
nautilus33 - майстор
Значи да не се притеснявам :)
hidrazin - майстор
nautilus33 написа:
Значи да не се притеснявам :)
Не много. Все още не си казал колко вата са колонките. :-D
:partyman:
nautilus33 - майстор
Оу, забравих да го спомена :) Пише Nominal handling 52W, което ми се вижда малко невъзможно за такива малки колони.

П.П. Та какво мислете сега, след като знаете и мощността? :supz: или [-X
  • 1
  • 2

Тема "DVD плъер и система за домашно кино с различен импенданс?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: