Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
bikerider_ - специалист
Здравейте!
Обзавеждам се от скоро с едни LED крушки, Ултралукс, уж български, но са внос от Китай и опаковани в БГ. Купувам ги вместо Осрам LED-крушките, понеже имат 2г. гаранция, а Осрам 1г. и са леко по-евтини. Сменям газоразрядните енергоспестителни с LED, понеже първите макар и с 5г. гаранция, да имат чувствително съкращаване на живота при често повтаряне на цикъла палене-гасене, дакато LED крушките уж не се влияели от това. Също и заради светлината, която е доста по-приятна и при диодната уж липсвал ултравиолетовия компонент. За LED крушките се твърди също, че нямат проблем при работа и в отрицателни температури, което обаче ме съмнява, понеже диодът също има платка, на която е прикрепен, а както знаем фината електроника, поне при един телевизор, се поврежда от ниски температури. Това обаче предстои да се докаже, вярно ли е или не, понже сложих една такава крушка и навън, пред вратата.
Дотук добре, обаче като смених енергоспестителна, луминисцентна Осрам 14W с 5W LED крушка, последната "свети" дори при прекъсната верига. Странното е, че дори като махна глим лампата в ключа, която би трябвало да пропуска определено количество енергия във веригата, лампата пак свети в стил dimming, макар и по-слабо, отколкото когато глим лампата е на мястото си в ключа (вероятно ключа прекъсва нулата, не фазата?). Преди, когато използвах газоразрядни енергоспестителни, колеги пак от този форум ме бяха съветвали да вържа съпротивление и капацитет преди лампата, за да не свети така при отворена верига. И действително тази схема работи и изгасява остатъчното светене при отворена верига. Проблемът сега е, че фасунгите са вкопани в стената и за да прикача въпросната елекроника преди тях, трябва да се копае в гипса (освен ако няма друга схема, за прикачване на нещо в кутията на ключа?).
Другият ми въпрос е свързан с LED крушките - дали при тази на практика денонощна консумация при отворена верига, те в крайна сметка не харчат повече от номрална крушка с нажежаема жичка и дали това нон-стоп светене не съкращава живота на диода за реалното светене, при затворена верига? Но дори да му сложа електроника, предотвратяваща това нежелано дим-светене, тя също харчи ток. Т.е. енергоспестяващи ли са на практика енергоспестителните крушки или точно обратното? А са и доста по-скъпи от крушките с нажежаема жичка, да не забравяме.
hidrazin - майстор
Резистора или кондензатора във фасунгата. В ключа няма как. Дали ключът прекъсва фазата? Питай си електротехника дето я е правил или провери с фазомер.
Няма проблем със студът. По-малко консумират и от газоразрядните. Относно живота им - колкото-толкова. Все пак в общия случай ще е по-дълъг от на другите ламби.
И стига с тия сметки а ла чичо Скруч. Ще умрете от тънко. И тези дето ги правят хляб ядат (по-скоро оризови питки). :-D
:partyman:
boqn_zara - специалист
Тука ми намирисва на инсталация в която нулата се прекъсва на ключа а фазата дежури на фасунгата постоянно.Но все пак провери с фазомера.Относно другия ти въпрос нямаш никаква сметка от това да ти свети постоянно лампата разбира се че ще се вдигне консумацията дори и като премига.
ben84 - специалист
Не знам защо се успокоявате, когато "вържете" някой елемент успоредно на крушката и тя спе да свети?
Утечката си остава :?
2v6 - майстор
Аз също съм забелязал този ефект.
LED крушката (6W) свети по силно от глим лампата в ключа.
Получава се идеална нощна лампа и не е нужно изобщо да се включва защото се вижда достатъчно за да не се спъва човек :)

Консумацията разбира се и в този случай е по-малка в сравнение с всякакви други крушки - това е тока минаващ последователно през глим лампата, съпротивлението за глим лампата и крушката - не повече от 0 цяло и нещо W :idea:

Диодите/диода няма какво да му стане от ток 100 пъти по-малък от номиналния.

Пречи ли ти мъждукането на LED лампата :?:
bikerider_ написа:
Здравейте!
Обзавеждам се от скоро с едни LED крушки, Ултралукс, уж български, но са внос от Китай и опаковани в БГ. Купувам ги вместо Осрам LED-крушките, понеже имат 2г. гаранция, а Осрам 1г. и са леко по-евтини. Сменям газоразрядните енергоспестителни с LED, понеже първите макар и с 5г. гаранция, да имат чувствително съкращаване на живота при често повтаряне на цикъла палене-гасене, дакато LED крушките уж не се влияели от това. Също и заради светлината, която е доста по-приятна и при диодната уж липсвал ултравиолетовия компонент. За LED крушките се твърди също, че нямат проблем при работа и в отрицателни температури, което обаче ме съмнява, понеже диодът също има платка, на която е прикрепен, а както знаем фината електроника, поне при един телевизор, се поврежда от ниски температури. Това обаче предстои да се докаже, вярно ли е или не, понже сложих една такава крушка и навън, пред вратата.
Дотук добре, обаче като смених енергоспестителна, луминисцентна Осрам 14W с 5W LED крушка, последната "свети" дори при прекъсната верига. Странното е, че дори като махна глим лампата в ключа, която би трябвало да пропуска определено количество енергия във веригата, лампата пак свети в стил dimming, макар и по-слабо, отколкото когато глим лампата е на мястото си в ключа (вероятно ключа прекъсва нулата, не фазата?). Преди, когато използвах газоразрядни енергоспестителни, колеги пак от този форум ме бяха съветвали да вържа съпротивление и капацитет преди лампата, за да не свети така при отворена верига. И действително тази схема работи и изгасява остатъчното светене при отворена верига. Проблемът сега е, че фасунгите са вкопани в стената и за да прикача въпросната елекроника преди тях, трябва да се копае в гипса (освен ако няма друга схема, за прикачване на нещо в кутията на ключа?).
Другият ми въпрос е свързан с LED крушките - дали при тази на практика денонощна консумация при отворена верига, те в крайна сметка не харчат повече от номрална крушка с нажежаема жичка и дали това нон-стоп светене не съкращава живота на диода за реалното светене, при затворена верига? Но дори да му сложа електроника, предотвратяваща това нежелано дим-светене, тя също харчи ток. Т.е. енергоспестяващи ли са на практика енергоспестителните крушки или точно обратното? А са и доста по-скъпи от крушките с нажежаема жичка, да не забравяме.
bikerider_ - специалист
boqn_zara написа:
Тука ми намирисва на инсталация в която нулата се прекъсва на ключа а фазата дежури на фасунгата постоянно.Но все пак провери с фазомера.Относно другия ти въпрос нямаш никаква сметка от това да ти свети постоянно лампата разбира се че ще се вдигне консумацията дори и като премига.
И аз си мисля, че фазата остава непрекъсната и затова свети така. Обаче... днес следобяд купих други диодни крушки, пак китайчета марка Flaglight от магазина ledneonbg на бул."Хр. Ботев" - хем са на по-добра цена от тези на Ултралукс (но пък само с година гаранция, вместо другите с 2г.), хем свети една идея по-топло от Ултралукс, хем като я сложа на мястото на тази, за която става въпрос в първия ми пост, не свети въобще при изключена верига, както си трябва. Което ме навежда на мисълта, че нещо в платката на крушката Ултралукс липсва и затова минималното напрежение при изключен ключ и е достатъчно да свети много слабо.
Че инсталацията ми вероятно не е напълно читава, сигурно е вярно, но са я връзвали дядовците преди... хх години и много им е разбирала главата, че ключовете трябва да прекъсват фазата.
Но пък сега не ми пречи Ултралукса, сложих я навън пред вратата да дежури, а на другата врата от другите китайчета :D И без друго е Ултралуксът е слаб за банята - 5W заместваща 40, макар че продавачката в магазина твърдеше, че светела като като за 60 и да ми демонстрира заедно с една 75 с нажежаема жичка - окото се лъже... Сега сложих 7W и са идеални, замества 75 спокойно.
Единствено ме притеснява, че на опаковката на новата марка китайчета пише до -5 градуса и после платката им сигурно дава фира, а в София зимно време пада до -15 понякога.
Пишете и вашите отзиви с ЛЕД крушки тук, да обменяме опит с тях. С различни марки, с различно дълга гаранция, на различни цени, с различна температура на светене.
DMN - майстор
bikerider_ написа:
И аз си мисля, че фазата остава непрекъсната и затова свети така.

А какво ти пречи да провериш с фазомер? :)
Имам два вида лед лампи вкъщи, но не светят през глим лампата в ключа, нито премигват. В моите ключове глим лампичката е свързана през резистор 240 килоома. Може да се пробва да се увеличи това съпротивление, така ще се намали тока през глим лампата(светенето на глим лампата също сигурно), а и от там може и тези проблеми да изчезнат. Във фазомера например има също резистор от порядъка на около 2 мегаома и пак си свети глимката му и то през тялото на човек.
Трябва обаче фазата да се прекъсва от ключа, от там трябва да започнеш първо.
piron45 - майстор
bikerider_ написа:
Единствено ме притеснява, че на опаковката на новата марка китайчета пише до -5 градуса и после платката им сигурно дава фира, а в София зимно време пада до -15 понякога.

Правил съм тестове на LED лампи в камера при -30, няма никакъв проблем. Е, все пак ще зависи и от изпълнението.

А за цветната температура ги има всякакви, зависи какво си вземеш.
bikerider_ - специалист
DMN написа:
А какво ти пречи да провериш с фазомер? :)
Имам два вида лед лампи вкъщи, но не светят през глим лампата в ключа, нито премигват. В моите ключове глим лампичката е свързана през резистор 240 килоома. Може да се пробва да се увеличи това съпротивление, така ще се намали тока през глим лампата(светенето на глим лампата също сигурно), а и от там може и тези проблеми да изчезнат. Във фазомера например има също резистор от порядъка на около 2 мегаома и пак си свети глимката му и то през тялото на човек.
Трябва обаче фазата да се прекъсва от ключа, от там трябва да започнеш първо.


Report this post
Ще го проверя с фазомер на 02-ри догодина, понеже този вкъщи даде фира и не работи. Но съм почти сигурен, че фазата остава на фасунгата и при отворена верига. Смених мястото на проблемната крушка с луминисцентна енергоспестителна Филипс и няма проблем със светенето при отворен ключ. Проблемната диодна Ултралукс сложих на осветително тяло на което съм закачал преди съпротивление и сега тя не свети, когато е изключена. Иначе това със светенето на отворен ключ явно е проблем на цялата марка Ултралукс, защото имам и втора 2W крушчица от тази марка, закачена за стар ключ с глим-лампа и тя също свети на отворен ключ. Когато снощи я загасих и глим-лампата не сработи, не даде контакт първоначално, крушчицата също не светеше, после глим-лампата на ключа светна и крушчицата също светна. Добре, че третата ми лампа 4W от тази марка е на осветително тяло с ключ без глим-лампа... :-D

piron45, на диодът нищо му няма от отрицателни температури, имах предвид дали тези температури не се отразяват неблагоприятно в дълготраен план на платката на диодните крушки. Защото и диодните крушки имат платка, а както знаем платките не обичат минусови температури. Поне така са ми обяснявали разни ТВ- и компютърни-техници.
piron45 - майстор
bikerider_ написа:
piron45, на диодът нищо му няма от отрицателни температури, имах предвид дали тези температури не се отразяват неблагоприятно в дълготраен план на платката на диодните крушки. Защото и диодните крушки имат платка, а както знаем платките не обичат минусови температури. Поне така са ми обяснявали разни ТВ- и компютърни-техници.
Само че не забравяй една подробност. Диода отдава топлина, колкото по мощен толкова повече и затова се монтира на радиатор. Когато всичко е затворено в едно тяло топлината от диода е достатъчна за електрониката. Дори при мощните диоди ако не е пресметнат радиатора, може да и дойде и в повече. Говоря за лампи с над 10W диодна мощност

Тема "LED крушка във верига с ключ с глим-лампа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: