Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
thinkpad - майстор
Искам да разбера - има ли някакъв номер за по-лесното извършване на удължаване на посочените типове кабели? Понякога се налага да удължавам подобни кабели и то на открито. Естеството на задачата показва, че връзката трябва да е стабилна и без възможности за окисление или разхлабване. Поради това вариантите с удължители/с 2 женски букси/, както и чистото усукване просто отпадат. Когато ми се налага да правя подобно нещо, а то обикновено не е често, запоявам - но запояването на проводничета е много досадно. Просто не винаги е предвиден кабел с необходимата дължина, а смяната на целият кабел нито винаги е възможна, нито далновидна.
MIRO_073 - майстор
А варианта с влагоустойчива разпределителна кутия?
thinkpad - майстор
MIRO_073 написа:
А варианта с влагоустойчива разпределителна кутия?
Смяташ, че на покрива е много удобно да плеснеш ПКОМ кутия, като вътре напъхаш удължител с 2 женски или една ПКОМ кутия, висяща във въздуха е добър вариант?
MIRO_073 - майстор
Аз не смятам нищо. Ти трябва да смяташ каквото и да било. Питаш-предлагаме. А да не говорим, че "UTP, FTP и т.н" наречени от теб кабели не са проектирани за висене по покриви и тавани. Интересно ми е кои са тези " и т.н"кабели?
kam34 - специалист
Връзките с реглети са по надеждни от тези с две букси и съединител между тях. Слабото място е обикновено некачествения съединител.
http://www.argo-contar.com/?cid=20&cat= ... 00&promo=0
http://www.itshop.bg/product/39589/roli ... siC7PsbYwo
Ето и за повече кабели http://www.argo-contar.com/?cid=20&cat=96
А херметизирането може да стане с напръскване със спрей електроизолационен лак например.
thinkpad - майстор
MIRO_073 написа:
Аз не смятам нищо. Ти трябва да смяташ каквото и да било.
Иде реч за многожилните мрежови/телекомуникационни кабели. Въпреки забележката ти - наясно съм за какво пиша. Освен UTP и FTP, има още SFTP тип кабели, макар че ако се ползват такива се разчита обикновено на всичките им екранировачни свойства, а снадките от всякакъв тип не правят положението розово. Освен тези 3 типа мрежови кабели има и други подобни. Ако пък FTP не беше предназначен за висене по покриви и стълбове, нямаше да продават такъв специално с носещо жило. Очевидно е, че не мога да просна на всяка снадка по ПКОМ кутия или да оставя такава да виси във въздуха. Кутията не решава проблема и с лошо качествените съединители, които са потенциално ядро на проблеми като се окислят..или ръждясат...разхлабят - все пак става въпрос за различни температурни режими на работа на открито. Спайки пък са недопустими, влошават свойствата на кабела. Пресен пример - трябваше да се смени местоположението на едно AP, като кабелът - разбира се, не стига. Де факто е на открито и на покрив. Запояване на 8 жички+термошлаух на всяка, термоплаух върху целият кабел и допълнително изолиране бях изпълнил. Но е много трудоемко. И не е кой знае колко лесно.
kam34 написа:
Връзките с реглети са по надеждни от тези с две букси и съединител между тях. Слабото място е обикновено некачествения съединител.
Интересни решения даваш. Обаче смятам, че ще се нарушат сериозно свойствата на кабела. В момента запоявам и гледам да усуча проводниците по начина, по който са били. Много е трудоемко. Не искам да звуча претенциозно и се извинявам, ако е така. Просто ми се иска някое решенийце, подобно на кримпа на конектори - по-мързеливо, но надеждно.
MIRO_073 - майстор
MIRO_073 написа:
Аз не смятам нищо. Ти трябва да смяташ каквото и да било. Питаш-предлагаме.
thinkpad написа:
Очевидно е, че не мога да просна на всяка снадка по ПКОМ кутия или да оставя такава да виси във въздуха.
Ами а така де обясни монтажната ситуация. Шарения боб свърши да гадаем. Аз си помислих, че кучето ти ръба в къщи или в двора кабела често.
thinkpad написа:
Иде реч за многожилните мрежови/телекомуникационни кабели....
Те си имат имена.Какви са? Такива са ПТПВ, ШТВРШ, LiYCY paar, ШТПР и аз да кажа и т.н. Всички тези са многожилните и някои не допускат съединяване както UTP и FTP също. Все пак предаваш данни, ако това предаваш, защото не казваш какво правиш.
thinkpad написа:
Ако пък FTP не беше предназначен за висене по покриви и стълбове, нямаше да продават такъв специално с носещо жило...
Да прав си, ама не се казва FTP, а FTP-n. Ти на BMW-то не му казваш BM с полвината име предполагам?

Не случайно кашоните на UTP, FTP cat5 и cat5e са по 305 метра, а не по 5000 метра примерно, което за това тънко кабелче не е никакъв проблем. Има си причини.
thinkpad - майстор
MIRO_073 написа:
Ами а така де обясни монтажната ситуация. Шарения боб свърши да гадаем...
Кабелите телекомуникационни многожилни си имат имена безспорно. Има и много сходни на UTP/FTP/SFTP. Трябва ли да се забиваме в излишни детайли и да ги изброяваме? Очевидно е, че принципът при сходните ще е сходен. FTP-то с носещо въже на повечето места се дава с подобно определение и се продава под това име. С това име го определям и аз. Съди тия, които го пишат така. Иначе беше FTP/M. Има и разпънати FTP-та без носещо въже от интернет доставчици, ако се огледаш - ще ги видиш.
Да, в конкретният случай се предават данни на 100Mbps линк с 2 двойки(4 проводника), а излишните се ползват за захранване на AP-то по POE. Не, кучето не ми яде кабела, а и да го ядеше - щях да го сложа в тръба, не да редя кутии ПКОМ. Инсталационната ситуация конкретно е такава, но снадки на най-различни места в различни ситуации, но на открито, изложени на метеорологичните условия могат да се случат да се правят. Общо взето монтажната ситуация още първото мнение я казах каква е - как най-добре да се удължат висящи и лазещи по покриви комуникационни кабели с надеждна връзка, различна от запояване, понеже е трудоемко. Очевидно е, че първо е трудно, защото жилата са много, а второ - защото това не е обикновена електрическа инсталация и има специални изисквания към връзките и свързаните с тях загуби. Малко влошаване на контакта на проводниците в съединението може да доведе до видими проблеми с комуникацията и загуба на пакети данни. И това само на прима виста.
Gadnyara - специалист
Кои са тези АР-та, които ползват PoE по "излишните жила"? PoE се наложи във варианта захранването да минава през Етернет, т. е. 1-2, 3-6!
Или цялата работа е тип ТНТМ?

За съединители обикновено вършат работа.... съединители - http://www.negs-ltd.com/media/8053-VMED.jpg. При такъв висящ монтаж целия цирк влиза в термошлаух и в следващите 3-5 години ще държи. Не вярвам кабелът да има ефективна UV защита, така, че ще се демонтират заедно в края на ресурса.

Ако искате гаранция във връзката, може да се насочите към индустрални компоненти (най-популярни са на Tyco-AMP, IBM, RDM, Siemon), но ценово със сигурност ще е по-изгодно да се подмени линка, дори с реномиран кабел с медни жила.

Причината един кашон кабел да е 305м е историческа - UTP възниква в САЩ, а там действа имперската мерна система. Т. е. 1 кашон е 1000 фута.
В Европа си ползваме макари на 500 и 1000м за този тип кабели.
kam34 - специалист
Ами всички отклонения от магистрални кабели при телекомуникациите в България са с реглети под различни видове и начини на монтаж. Не си и представям някой техник на БТК да суче и запоява 500 чифта например. Вече за херметизация трябва да питаш някой който го прави какво използват: най-лесно е с изолационен спрей, има телефонни кабели херметизирани с гел и други варианти могат да се измислят силикон например.

Тема "Удължаване на телекомуникационни кабели(UTP, FTP и т.н)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: