Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
markov_75 - специалист
Здравейте!Предстои ми да прекарвам инсталация в къщата на мой роднина.Стаите са кухня,три спални,мокро помещение.Ето как мисля да направя инсталацията,а вие кажете да ли е правилно.
1.Осветлението в цялата къща на един кръг
2.Контакти кухня
3.Контакти спалня,тука се чудя дали трите спални да ги отделям в отделни кръгове,или да ги обединя?
4.Печка кухня
5.Бойлер.Тука ми е другото чудене.Бойлера ще е в едно помещение с пералня и сушилня.Дали захранването на пералнята и сушилнята да го вържа към бойлера,или да е на отделен кръг?
6.Климатици.Общо са три на брой,за всяка спалня и мисля за всеки климатик на отделен кръг.
moimoimoi - майстор
:? искаш да ти проведем съкратен курс по изграждане на ел.инсталации ли?
от изложеното резюме оставам с впечатлението че нищо не разбираш,и накрая ще я свършиш като кучето на нивата
markov_75 - специалист
Не искам уроци,а питам за разпределението на на кръговете.Ако не ти се отговаря,добре.
Leon - специалист
markov_75 написа:
Здравейте!......
.Дали захранването на пералнята и сушилнята да го вържа към бойлера,или да е на отделен кръг?
6.Климатици.Общо са три на брой,за всяка спалня и мисля за всеки климатик на отделен кръг.
Пералня, сушилня и бойлер надхвърлят 7 киловата, ако работят едновременно.
Това неминуемо ще се случи.
И всичко това на един кръг?
От друга страна всеки климатик на отделен кръг!!!
Че то ... ако климатик за спалня "дърпа" повече от киловат ... за какво ти е?

п.п. По добре я зарежи таз работа!
shadow__01 - майстор
markov_75 написа:
1.Осветлението в цялата къща на един кръг
2.Контакти кухня
3.Контакти спалня,тука се чудя дали трите спални да ги отделям в отделни кръгове,или да ги обединя?
4.Печка кухня
5.Бойлер.Тука ми е другото чудене.Бойлера ще е в едно помещение с пералня и сушилня.Дали захранването на пералнята и сушилнята да го вържа към бойлера,или да е на отделен кръг?
6.Климатици.Общо са три на брой,за всяка спалня и мисля за всеки климатик на отделен кръг.
1. Осветлението на поне 2-3 кръга.
2. Контакти кухня - зависи колко и какво е предвидено да се включва в тях.
3. Всяка спалня на отделен кръг.
4. Печката трябва да се прецени с каква мощност ще е. Ако трябва се слага кабел 4мм2.
5. Бойлера задължително на отделен токов кръг.
Сушилнята с каква мощност е? Ако е под 1000W може да се свърже към най-близката спалня или на едно с контакта в коридора(ако има такъв).
Климатиците отделно всеки.
markov_75 - специалист
Такъв вид отговор търсих,а не нищо не разбираш,не се захващай.
jekasus - майстор
markov_75 написа:
4.Печка кухня
Ако разделно керамичен плот и фурна - разделни линии.
Реално и хладилника да е на отделна линия... аз преживях ваденето на омирисаното месо и почистване на омирисан хладилник.
mironcho - специалист
Според мен за мокрото помещение:
- Бойлера - на отделна линя.
- Ако сушилнята е клас А то пералнята и сушилнята могат да са на една линия, ако не - пак става да са заедно, но стопанина трябва да има на ум да не ги пуска едновременно.

Не е добра идея в жилище два съседни контакта да са захранени от различни предпазители.
bobko - специалист
Раздели си токовите кръгове за всяко помещение отделно.Осветлението може да го направиш на един токов кръг и най-много на два. Бойлера,печката,сушилнята на отделни токови кръгове през ДТЗ.Климатиците не са много голям консуматор средно по 1 кв. Остави ги на токовите кръгове на отделните помещения. При по-голямо желание можеш да прекараш и другите токови кръгове през ДТЗ но не знам каква ще е правиш двупроводна ли трипроводна ли?
ArturDent - Почти Безобиден
bobko написа:
При по-голямо желание можеш да прекараш и другите токови кръгове през ДТЗ но не знам каква ще е правиш двупроводна ли трипроводна ли?
А мислиш ли че питащия знае какво е ДТЗ, двупроводна и трипроводна, щом се чуди дали бойлера да е на отделен токов кръг?

Тема "Питане за нова ел.инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: