Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
sashot - специалист
Тъй като ми предстои решение на въпроса за осветление на няколко нежилищни помещения, тръгнах да избирам лампи и да сравнявам характеристики. И ето какво установих:

Лампа Osram Lumilux T8 36W/827, 1200 мм.
Консумирана мощност - 36 W.
Светлинен поток - 3350 lm.
Цветна температура - 2700 К, (топло бяло)
Живот на лампата - 18/20000 часа.

Лампа Osram Lumilux T8 36W/840, 1200 мм.
Консумирана мощност - 36 W.
Светлинен поток - 3350 lm.
Цветна температура - 4000 К, (бяло)
Живот на лампата - 18/20000 часа.

Лампа LED Osram ST8-HA4 20 W/830 1200 mm
Консумирана мощност - 20 W.
Светлинен поток - 2000 lm.
Цветна температура - 3000 К, (топло бяло)
Живот на лампата 40000 часа.

Лампа LED Osram ST8-HA4 20 W/840 1200 mm
Консумирана мощност - 20 W.
Светлинен поток - 2200 lm.
Цветна температура - 4000 К, (бяло)
Живот на лампата 40000 часа.


Какъв е изводът:

Прехвалените и модерни ЛЕД лампи, превъзхождат незначително флуорисцентните по светлинна ефективност, дори и в по-изгодният за тях спектър 4000К - 93 lm/W за флуорисцентните срещу 110 за ЛЕД. В далеч по-приятния за окото спектър от 3000 К, разликата е практически пренебрежимо малка - 93 срещу 100. Вярно е, че светлинният поток на ЛЕД лампата е със 130 градусов ъгъл, а на класическата с 360, но този проблем се елиминира с елементарен рефлектор.
Продължителността на живот на ЛЕД лампите, декларирана от производителя, е само два пъти по-голяма от тази на класическите флуорисцентни.

Цените на тези лампи на западния пазар (произволно избран с Гугъл електронен магазин) - около 2 Евро за класическата и около 50 Евро за ЛЕД.
Вярно е, че флуорисцентната лампа изисква специално осветително тяло с дросел, но цената му е не е значителна. От друга страна ЛЕД лампата Т8 също изисква подобно осветително тяло, макар и дроселът да не е необходим, но поне аз не съм виждал на пазара тяло за такива лампи в които дроселът да липсва.

Масово предлаганите на нашият пазар нонейм или световнонеизвестнонейм LED Т8/1200 мм лампи са с цени от 20 до 40 лева за брой, но характеристиките им са значително по-слаби от тези на ЛЕД лампите на Осрам - светлинен поток 1000 до 1600 лумена и с 25-30 процента по-къс живот.

Очевидно на ЛЕД технологията и предстои още много дълъг път за да бъде сериозен конкурент на наложилите се флуорисцентни лампи, поне що касае стандарта Т8. При лампите с цокъл Е27, Е40, вероятно заради тяхната по-голяма популярност, нещата постепенно вървят към сближаване на цените, но и там енергийната ефективност на ЛЕД не надвишава значително FL.
MIRO_073 - майстор
sashot написа:
Тъй като ми предстои решение на въпроса за осветление на няколко нежилищни помещения, тръгнах да избирам лампи и да сравнявам характеристики. И ето какво установих:

Лампа Osram Lumilux T8 36W/827, 1200 мм.
Консумирана мощност - 36 W.
Светлинен поток - 3350 lm.
Цветна температура - 2700 К, (топло бяло)
Живот на лампата - 18/20000 часа.

Лампа Osram Lumilux T8 36W/840, 1200 мм.
Консумирана мощност - 36 W.
Светлинен поток - 3350 lm.
Цветна температура - 4000 К, (бяло)
Живот на лампата - 18/20000 часа.

Лампа LED Osram ST8-HA4 20 W/830 1200 mm
Консумирана мощност - 20 W.
Светлинен поток - 2000 lm.
Цветна температура - 3000 К, (топло бяло)
Живот на лампата 40000 часа.

Лампа LED Osram ST8-HA4 20 W/840 1200 mm
Консумирана мощност - 20 W.
Светлинен поток - 2200 lm.
Цветна температура - 4000 К, (бяло)
Живот на лампата 40000 часа.


Какъв е изводът:

Прехвалените и модерни ЛЕД лампи, превъзхождат незначително флуорисцентните по светлинна ефективност, дори и в по-изгодният за тях спектър 4000К - 93 lm/W за флуорисцентните срещу 110 за ЛЕД. В далеч по-приятния за окото спектър от 3000 К, разликата е практически пренебрежимо малка - 93 срещу 100. Вярно е, че светлинният поток на ЛЕД лампата е със 130 градусов ъгъл, а на класическата с 360, но този проблем се елиминира с елементарен рефлектор.
Продължителността на живот на ЛЕД лампите, декларирана от производителя, е само два пъти по-голяма от тази на класическите флуорисцентни.

Цените на тези лампи на западния пазар (произволно избран с Гугъл електронен магазин) - около 2 Евро за класическата и около 50 Евро за ЛЕД.
Вярно е, че флуорисцентната лампа изисква специално осветително тяло с дросел, но цената му е не е значителна. От друга страна ЛЕД лампата Т8 също изисква подобно осветително тяло, макар и дроселът да не е необходим, но поне аз не съм виждал на пазара тяло за такива лампи в които дроселът да липсва.

Масово предлаганите на нашият пазар нонейм или световнонеизвестнонейм LED Т8/1200 мм лампи са с цени от 20 до 40 лева за брой, но характеристиките им са значително по-слаби от тези на ЛЕД лампите на Осрам - светлинен поток 1000 до 1600 лумена и с 25-30 процента по-къс живот.

Очевидно на ЛЕД технологията и предстои още много дълъг път за да бъде сериозен конкурент на наложилите се флуорисцентни лампи, поне що касае стандарта Т8. При лампите с цокъл Е27, Е40, вероятно заради тяхната по-голяма популярност, нещата постепенно вървят към сближаване на цените, но и там енергийната ефективност на ЛЕД не надвишава значително FL.
:2thumbs:
MIRO_073 написа:
i486 написа:
Тани написа:
Ако искаш да ти е осветена банята, сложи си LED лунички с над 100° ъгъл на светене! 4 лунички по 2.5W (ако се повече, още по-добре) ще ти осветят банята по-добре отколкото 4 халогенни лунички по 50W ! Последните , освен , че харчат много ток, също така се загряват много , както и тавана! Въпреки , че LED луните са по-скъпи, то комплекта кабели, трансформатор, лунички, най-вероятно ще ти е по-евтин! В дългосрочен план, вече със сигурност ти е по-изгодно, затова силно ти препоръчвам този вариант!
За корпуса на луните съм избрал един, на който стъклото е изпъкнало напред (матово). Класическите са равни на нивото на тавана и светят само надолу, а аз искам да осветяват и странично доколкото може. Имам малко резерви към LED-а - едно че светят само напред и второ - бях си взел LED лампа 220V в балон като класическа крушка. Мощност 1-2W и светене "колкото 20W" (жична крушка). Взех я за проба и евентуално да свети някъде като дежурна. Оказа се пълна пародия - със сигурност свети по-слабо от 20 ватова крушка (може би колкото 5-10W) и отделно, че не свети еднакво във всички посоки. И това на цена от 20лв... Тъй че имам малки съмнения дали 2.5W лед ще се равнява на нормални 35W. Цената със сигурност ще е колкото Х обикновени.
Един да разбере. че все още LED осветлението не е такова каквото трябва да е за парите си. ПОЗДРАВЛЕНИЯ човек.
nikolovvd написа:
Аз съм си заменил халогенките със светодиодни на цена 9 лв.. Имат 3 години гаранция и вече 2 ми ги смениха без проблеми.
Ти смяташ ли, че си попаднал на LED лунички след като са ти сменили ДВЕ от тях??? Значи като изтече гаранцията наздраве. КЪДЕ Е РЕКЛАМИРАНИЯ 50000 часа ЖИВОТ И ИКОНОМИЧЕСКИ ЕФЕКТ??????????????????????

ЗАСЕГА САМО НА ТЕОРИЯ :-D
Последна промяна от MIRO_073 на ср яну 22, 2014 1:12 pm, променено общо 1 път.
8180 - майстор
Добре дошъл, Колега sashot.
Интересен първи пост. :)
fikata - майстор
sashot =D>
Като стар фен на луминисцетното осветление и с възможност за експериментиране за подмяната му с нови светлоизточници LED, халогенни и т.н енергоспестяващи на този етап продължавам да съм фен на първите. Сравнявайки светлоотдаване на единица консумираща мощност, цветовъзпроизвеждане,живот на светлоизточника, комфорта като усещане от светлината,скоростта във времето за достигане на оптималната мощност на излъчване.
Лично мнение, но най добрата изкуствена осветеност близка до природната на този технологичен етап се постига в обитавано за живот помещение чрез подходяща комбинация от луминисцентно осветлние и старата ЛНЖ/ вместо нея с компромис от халогенен светлоизточник/.
Иначе исторически погледнато хората са били доволни от осветление на свещи, газови ,петромаксови лампи и газови от изгаряне на въглищен прах светилници.
Цената на новите светлоизточници е много висока спрямо рекламирания им живот, качество на светлината и поддържането на ПРА/пусково-регулиращата им апаратура, която също трябва да се включи като цена за инвестиция и като стойност в консумацията и подържане като консуматив.
sashot - специалист
fikata написа:
sashot =D>

Лично мнение, но най добрата изкуствена осветеност близка до природната на този технологичен етап се постига в обитавано за живот помещение чрез подходяща комбинация от луминисцентно осветлние и старата ЛНЖ/ вместо нея с компромис от халогенен светлоизточник/.

Склонен съм да се съглася с това, с уговорката, че появата на електронни баласти, повишаващи честотата на трепкането на луминисцентните лампи до няколко десетки KHz и флуорисциращи покрития, излъчващи спектър около 3000К в топлата част на бялото почти обезмисля съвместното използване с ЛНЖ.

Благодаря на модератора за посрещането.

С интерес чакам включването в темата на поклонниците на ЛЕД осветлението, наскоро имах забавна дискусия по този повод с търговец на ЛЕД лампи. Когато му цитирах данните от сравнението на ефективността за Т8, той отговори в стил "те такова животно нема" и обвини Осрам и Филипс в манипулация и фалшификация на данните. Неговите ЛЕД 1200 мм Т8 (световнонеизвестна марка, по каталог около 1600 лумена) светели много по-силно от марковите флуорисцентни, можело сам да се уверя.
kozl - майстор
Търговеца си хвали собствената стока и друга по-Убава от неговата нЕма. :roll:
От Неколко години в асансьора с LED е осветен. От три години не съм сменял лунички, но преди това са 9 броя. Захранването е 12 волта постоянен ток и държи от начало на промяната, от когато бяха халогенни 20 ватови луни, а колко пък от тях през седмица, през две, през три налагаше се изгорялята да се подмени. И кабелите яко одървени от халогенна жега пък сварени, разпаднаха се на парцали при поредната подмяна на луните. ПотъмнЕ кабината от ЛЕДената светлина, че ватовете три по три луни не са равни на 3 по 20 халогенни, но пък и халогените никога не са били изправни заедно по три :lol:
От месеци насам експериментирам на стълбището с ЛЕД. С енергоЗабавящите там не става. С ЛОТовете с ЕПРА осветление добро се получава, но налага се през 2-3 месеца "балонче" да се подменява.
И все там дето с ЛЕД сън осветил до извод съм се осенил, че ако трябва да подменям нажежаемото с ЛЕДА, избирам отношение на мощността да е 4:1 нажежаемо/ЛЕД.
sashot - специалист
Нещата при противопоставяне на ЛЕД и ЛНЖ са що-годе ясни, поради крайно ниското КПД на ЛНЖ и свързаната с това енергийна неефективност и съкратен живот. За мен бяха по-интересни нещата при сравняване на LED лампите с FL от последните поколения и с електронни баласти.
Продължавайки да съпоставям данни се натъквам и на други интересни неща. Като например, че като правило една FL тип класическа тръба Т8 или Т5 с ЕПРА е енергийно по-ефективна, при това доста, от енергоспестяваща Е27 или Е40, които в същността си пак са си FL с ЕРПА. Отделно, че при последните електрониката е неразривно свързана с лампата, т.е. се плаща всеки път, щом се налага лампата да се смени.

При тръбите нещата също не са еднакви, поне при тези на Осрам, които гледах. С най-висок коефициент на светоотдаване са 1200 мм 36 ватови. И ако снижаването на ефективността при по-късите и маломощни донякъде си обяснявам, то знанията ми не стигат да разбера защо 58W/1500 mm и 70W/1778 mm се представят по-зле, макар и с малко от 36 ватовите си "роднини".


Така или иначе въпросът който породи въпросното ми проучване е решен, поне за мен. На този етап помещенията ще се осветяват с 36 Ватови FL тръби с ЕПРА. След няколко години, живот и здраве, когато, надявам се, ЛЕД технологията ще се развие, ефективността на лед лампите се повиши, а цената им намалее драстично, електронните ПР блокове ще се елиминират, и в телата ще се поставят ЛЕД тръби.
ben84 - специалист
sashot написа:
Като например, че като правило една FL тип класическа тръба Т8 или Т5 с ЕПРА е енергийно по-ефективна, при това доста, от енергоспестяваща Е27 или Е40, които в същността си пак са си FL с ЕРПА.
+1
Oсобено когато "тръбата" е поставена на тяло с добър рефлектор и без дифузьор.
MamaMy - майстор
От 5 години съм с FL 58W/1500 mm в най-евтините тела с дросел и стартер. До сега по-евтино осветление във всичките му аспекти не съм открил. Телата са без никакви рефлектори и стъкла. Стартери Philips S10. До сега за тези години на общо 6 тела съм сменил 4 или 5 тръби поради изгаряне. Като 4 тела са си с първите тръби на Осрам поради по рядка употреба. Двете тела от които едното е двойно се използват почти постоянно. Да ви кажа открих огромна разлика в тръбите на един производител, а между отделните производители, е море. Пазара е залят от ментета. Уж различни производители и маркови и кучета. Като им загледате цоклите и си личи как са щанцовани на една преса. Само надписите различни. Като погледнете тръбите на светлина и те прозират. Покритието от вътре е толкова нищожно, че някъде даже липсва. В същото време открих едни китайски тръби. Дебели и много плътно покрити. Светят прекрасно с дневна светлина. Истинска дневна бяла, а не лайняно жълта. Мисля да си купя от тях 4-5 и поне за няколко години да спра с експериментите. Вече като ме видят в ТМТ Елком и се изприщват. Ще ги знам в измамниците. Леучи та Леучи. Боклуци на десеторна цена. Зелените Осрами и те са ментаци там.
valio2007 - специалист
sashot написа:
Тъй като ми предстои решение на въпроса за осветление на няколко нежилищни помещения, тръгнах да избирам лампи и да сравнявам характеристики. И ето какво установих:

Лампа Osram Lumilux T8 36W/827, 1200 мм.
Консумирана мощност - 36 W.
Светлинен поток - 3350 lm.
Цветна температура - 2700 К, (топло бяло)
Живот на лампата - 18/20000 часа.
Така си го написал , че трябва да ти вярваме.... пълна лъжа
Светлинен поток - 1800 lm и то с уговорка , че трябва да е на по-малко от един месец.
С тия топли цветове си го вкарваш още по......
sashot написа:

Лампа Osram Lumilux T8 36W/840, 1200 мм.
Консумирана мощност - 36 W.
Светлинен поток - 3350 lm.
Цветна температура - 4000 К, (бяло)
Живот на лампата - 18/20000 часа.
.... пълна лъжа
Светлинен поток - 1800 lm и то с уговорка , че трябва да е на по-малко от един месец.
sashot написа:


Лампа LED Osram ST8-HA4 20 W/830 1200 mm
Консумирана мощност - 20 W.
Светлинен поток - 2000 lm.
Цветна температура - 3000 К, (топло бяло)
Живот на лампата 40000 часа.

Лампа LED Osram ST8-HA4 20 W/840 1200 mm
Консумирана мощност - 20 W.
Светлинен поток - 2200 lm.
Цветна температура - 4000 К, (бяло)
Живот на лампата 40000 часа.

Айде сега с тия уговорки смятай.
Написал си сравнение с 2 пъти по-добри параметри на луминисцентните от реалните и след това ги сравняваш с 2 пъти по-малка мощност ЛЕД ти нас за клиенти ли ни вземаш?

Тема "Т8. LED или флуорисцентна тръба? Совите не са това, което са" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: