Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
dsw
Здравейте. Предстои ми смяна на ел. инсталация в панелка. Всичките ми знания са от интернет и затова с тази тема търся помощ, за да не объркам нещо. Това което съм разбрал дотук:
Най-лесния начин да се прокарат новите кабели е с окачени тавани и предстенни обшивки. В таблото слагам главен прекъсвач 50А. Правя инсталацията трипроводна с ДТЗ като се свързват фазата и нулата на обозначените места за вход (L и N). Свързвам и изходящите кабели. Към N на входа на ДТЗ-то свързвам третото жило(PE). После пускам СВТ 4мм2 в гофре за кръговете (1,5мм2 за осветлението). Правя отделни за големите консуматори. С разпределителни кутии пускам 2,5мм2 към контактите(1мм2 за осветлението). При 2,5мм2 - 16А предпазител, 4мм2 - 25А, 1,5мм2 - 10А. Първоначалната идея за кръговете е: кухня контакти, стая 1 контакти, стая 2 контакти, осветление стаи + кухня, осветление коридор + баня, бойлер, печка, климатик.
Неизяснените въпроси са:
Дали до тук съм разбрал правилно?
Как се прави свръзката в разпределителната кутия с клеми? Всички кабели от даден вид ги нареждам на клемата или има нещо за което да внимавам?
Има ли значение къде точно ще са разположени разпределителните кутии?
Най-необходимо ДТЗ е за контактите и бойлера?
Трябва ли да заземя профилите за гипсокартона и ако да как?
Тук http://www.cablecommerce.bg/shop/bg/pro ... -1111-0000 виждам кабел 3x4+2,5. Какво е това +2,5?
Благодаря за отделеното време! :)
Последна промяна от dsw на нед юни 22, 2014 3:06 pm, променено общо 1 път.
Кики - специалист
dsw написа:
Здравейте. Предстои ми смяна на ел. инсталация в панелка. Всичките ми знания са от интернет ВНИМАВАЙ!!! - ТОВА НЕ Е ДОСТАТЪЧНО и затова с тази тема търся помощ, за да не объркам нещо. Това което съм разбрал дотук:
Най-лесния начин да се прокарат новите кабели е с окачени тавани и предстенни обшивки. В таблото слагам главен прекъсвач 50А. Какъв ще е главния предпазител се определя от няколко фактора. Правя инсталацията трипроводна с ДТЗ като се свързват фазата и нулата на обозначените места за вход (L и N). Свързвам и изходящите кабели. Към N на входа на ДТЗ-то свързвам третото жило(PE).Ако захранващия кабел до апартаментното табло е двупроводен се прави така но, защитния РЕ проводник за всички токови кръгове се взема от обща шина обединена с нулевия проводник преди ДТЗ. После пускам СВТ 4мм2 в гофре за кръговете (1,5мм2 за осветлението). Правя отделни за големите консуматори. С разпределителни кутии пускам 2,5мм2 към контактите(1мм2 за осветлението). При 2,5мм2 - 16А предпазител, 4мм2 - 25А, 1,5мм2 - 10А. Първоначалната идея за кръговете е: кухня контакти, стая 1 контакти, стая 2 контакти, осветление стаи + кухня, осветление (коридор + баня, бойлер, печка, климатик) това ако е един общ токов кръг е грешно, Осветлението може да е обединено за целия апартамент, бойлера+печката за баня заедно може, климатиците отделно. За кухнята един токов кръг 4кв. за печката и отделен токов кръг за останалите контакти около плота, може да отделиш и пералня+миялна ако имаш яснота къде точно ще се монтират..
Неизяснените въпроси са:
Дали до тук съм разбрал правилно? -не съвсем
Как се прави свръзката в разпределителната кутия с клеми? Всички кабели от даден вид ги нареждам на клемата или има нещо за което да внимавам? -ако това не знаеш не се хващай
Има ли значение къде точно ще са разположени разпределителните кутии?-има, от гледна точка на разход на кабел и правилно разпределение на конкретните излази
Най-необходимо ДТЗ е за контактите и бойлера? -общо взето е така
Трябва ли да заземя профилите за гипсокартона и ако да как? -Не
Тук http://www.cablecomm...s/svt-1111-0000 виждам кабел 3x4+2,5. Какво е това +2,5? ми просто е; кабел с 3 жила по 4кв. и едно жило с 2,5кв., или общо 4 жилен кабел.
Благодаря за отделеното време! :)
fikata - майстор
Трябва ли да заземя профилите за гипсокартона и ако да как? -Не
Измъкнах само това,защото нямам време за другите въпроси :
Пише го в Наредба 3 и в прав текст и общо че металните конструкции се заземяват.
Т.е. металните профили на гипсокартона задължително се заземяват
Кабелите положени по тези профили трябва задължително да бъдат NYM или СВТ
dsw
Прекъсвача при електромера е 63А, затова се спрях на 50А. Кръговете съм ги написал двусмислено. #-o
1.кухня контакти
2.стая 1 контакти
3.стая 2 контакти
4.осветление стаи + кухня
5.осветление коридор + баня - ако стане нещо да не е целия апартамент на тъмно
6.бойлер
7.печка
8.климатик
shadow__01 - майстор
Този климатик на отделен кръг? Колко ще да е мощен, че чак пък отделен предпазител за него? Не може ли да се включи в някой контакт в стаята в която ще работи?
dsw
Климатика е предвиден да се купи за по-натам във времето. Срещнах на няколко места, че го слагат на отделен кръг(2,5мм2).
Кики - специалист
dsw написа:
Прекъсвача при електромера е 63А, затова се спрях на 50А. Кръговете съм ги написал двусмислено. #-o
1.кухня контакти
2.стая 1 контакти
3.стая 2 контакти
4.осветление стаи + кухня
5.осветление коридор + баня - ако стане нещо да не е целия апартамент на тъмно
6.бойлер
7.печка
8.климатик
Добре си го решил
1. - ДТЗ
2. + 3. - ДТЗ
4. и 5. както решиш, щом искаш може и отделно
6. + 7. - ДТЗ
8. може без ДТЗ, пък и е по-добре.
За кухнята отдели печката на отделен токов кръг през ДТЗ - задължително с 4кв. кабел
fikata до сега не съм видял никъде заземена конструкция на гипскартон, не съм видял и чул някой картонджия даже да се замисли да го прави, пък и за еладжия не съм чул да го е правил.
ivanov6600 - специалист
Извинявай за тъпия въпрос но старите панелки стандартно са с двупроводна инсталация. Съответно и захранването на апартамента е в повечето случай с ПВ-А1 2х10 или 16мм2 от къде ще вземеш земно за ДТЗ.
hidrazin - майстор
ivanov6600 написа:
... от къде ще вземеш земно за ДТЗ.
Ще разклони нулата преди ДТЗ-то и ще я използва за земно. Ти да си видял някое ЕРП да ти кара до електромера фаза, нула и земно ???
:partyman:
zdraveca - специалист
И аз реших да сменя инсталацията, че старата не ми харесваше. Реших,че ще имам и аз основен предпазител освен до електромера и вътре в таблото, но съм го планувал да е 63А колкото е и този отвън, като разчитам, че електрониката ще е по-бърза от предпазителя с патрон, ако някога се наложи. Защото прецених, че при извънредни обстоятелства мога да достигна до пикова консумация от 14-15 кв, макар и за около 10-15 мин. Обмисли пак ДТЗ на бойлера, 30ма може да ти прави проблеми, поне така съм чувал.

Тема "Смяна на ел. инсталация в панелка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: