Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
bobtosh - специалист
Искам да направя канал в стената от ел. таблото с бушоните до помещение където нямам осветление.
Въпроса ми е как се свързват 2те жици на кабела
-> паралелно към някой кръг или последователно?

..и ако може да ми опише някой по снимката къде точно да свържа 2те жици на кабела? благодаря


Изображение
Любо - специалист
Имаш два проводника от новия кабел, който ще слагаш до таблото. Черния цвят ти е фаза и го закачи на винта от горе на бушона /първо изключи бушон по бушон, за да разбереш кой точно ти е за осветление и ще закачиш на него. Като закачаш кабела извади бушона, за да няма ток . Ако искаш, за да не стане фал, си смъкни всичките. Другия край на кабела, който ще е син или кафяв го закачи на шината с многото винтове, там ти е зануляването като е без значение къде ще го закачиш. Успех
PCL82 - майстор
На снимката виждам и един много важен проблем. На първият винт на нулевата клема , където е вързана нулата от захранването липсва шайба и кабела изглежда несигурно захванат. Ако той се откачи може да има жертви!!! Оправи го!!!
bobtosh - специалист
PCL82 написа:
На снимката виждам и един много важен проблем. На първият винт на нулевата клема , където е вързана нулата от захранването липсва шайба и кабела изглежда несигурно захванат. Ако той се откачи може да има жертви!!! Оправи го!!!
да, наистина сега виждам това.. довечера ще проверя на място как е.
благодаря за инфото.

значи все пак паралелно се свързва новия проводник? :?
Trifun - специалист
Паралелно, да.
А аз пък, освен липсващата шайба на първият проводник, забелязах и друго - първите 3 проводника от нулевата шина не са поставени правилно. Проводник, извит на "ухо" трябва да се постави така, че при стягането на болта, "ухото" да се свива, а не да се разширява. Т.е. "ухото" трябва е извито по посока на часовниковата стрелка.
Последните 3 проводника (доколкото виждам) са правилно поставени. Загледай се и ще разбереш каква е разликата, в случай че не съм го обяснил добре ...
bobtosh - специалист
Trifun написа:
Паралелно, да.
А аз пък, освен липсващата шайба на първият проводник, забелязах и друго - първите 3 проводника от нулевата шина не са поставени правилно. Проводник, извит на "ухо" трябва да се постави така, че при стягането на болта, "ухото" да се свива, а не да се разширява. Т.е. "ухото" трябва е извито по посока на часовниковата стрелка.
Последните 3 проводника (доколкото виждам) са правилно поставени. Загледай се и ще разбереш каква е разликата, в случай че не съм го обяснил добре ...
да, прав си, разбрах те, мерси.
таблото така го намерих в апарт. Предстои ми смяна на бушоните с новите по принцип.

Тема "взимане на ток от ел. таблото?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: