Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
kuger - майстор
maptod написа:
Оправих я, смених релето за фурната, че нещо не изключваше. Белязах си фазата в контакта и на щепсела къде трябва да е и градът спи.
Това не е решение на проблема ти!
Моят съвет е:
1. Провери контакта дали е занулен /правилно!/
2. Използвай трижилен кабел до печката, като в щепсела са свързани и трите жила. В щепсела жилата да са здрави, без нагари и напуквания по изолацията.
3. В печката да са свързани надлежно и трите жила.
4. Провери зануляващия проводник /от клемата за захранване/ дали обикаля всички корпуси на нагревателите, и е стабилно свързан, включително и към корпуса на печката. Терморелето също има клема за заземяване.
5. Провери терморелето, всичките ключове за зацапване с мръсотии, мазнини, те са проводими.
6. Ако "Мечтата" е от по-новите, с глимки за индикация, провери и тях. Често прегаря пластмасата, може да дава на корпус някоя жичка от там.
Ами, това е, за което се сещам. При изпълнение на тия процедури, ток от печката няма да бие! Може да ти гори предпазител /или пада АП/, тогава търси дефектен нагревател, или плоча.

пп: Офазяване на корпус се мери между него и нула с волтмер, утечка с ампермер.
Успех!
Ако не ти са ясни нещата, потърси приятел специалист!
8180 - майстор
thinkpad написа:
Гениално.
Като новопостъпил инж., получих задача да регулирам темп. в една печка (метална). Направи ми впечатление, че влиза двупроводен кабел, а на края "Шуко". Обясниха, че преди е бил трифазен щепсел, но нещо го сменили, но седяла включена САМО към един контакт по "специален" начин - имаше някакви полуизчезнали резки по щепсела
С ведрия акъл на "науковец" реших да поправя положението и налепих на щепсела и ВСИЧКИ контакти надпис "Горе", удостоверявайки се, че фазата навсякъде е еднакво свързана.

За беля, в един момент се оказа, че има един забравен (неизвестен ми) контакт - някакъв авариен на отделен кръг, извън таблото на работилницата.
В едни лежерен петък, пичовете преместили печката до отворения прозорец, да не мирише от наденичките, които на градус решили да опекат. Главният готвач, предусещайки радостта от пиршеството подскача и се хваща да се люлее на дръжката на фурната и близкия струг. Някой се усеща по физиономията му и сваля Гл. прекъсвач - без ефект.

Размина се без последствия - някак го бяха "откачили" от тока "ръка-ръка" с натиск от цялото му тегло.
На мен ми се наложи засрамен да чета 3 лекции по "Електробезопасност", като много "начетен".
Едната изцяло беше посветена на въпросния инцидент. По соца беше, сигурно и в пандиза можеше да ги чета тези лекции.

Признавам, в годините ми се е налагало 2-3 пъти подобно изпълнение, но няма да пиша тук как се прави по-безопасно - нямаше го в лекциите. :yawinkle:

Веселяшкият ми тон ПАК е неудачен - СЕРИОЗНИ СА ТЕЗИ НЕЩА!
kuger - майстор
Малко OFF, мен са ме откачали от 380V с ритник в краката! Две фази в ръцете, нула в краката. Какъв индиански танц съм изпълнил, не ми се каза.
hidrazin - майстор
kuger написа:
Какъв индиански танц съм изпълнил, не ми се каза.
:shock: На 20kV танца е доста по-динамичен ама за съжаление не трае дълго за да му се насладиш. :lol:
:partyman:
kuger - майстор
hidrazin написа:
kuger написа:
Какъв индиански танц съм изпълнил, не ми се каза.
:shock: На 20kV танца е доста по-динамичен ама за съжаление не трае дълго за да му се насладиш. :lol:
:partyman:
А, не, благодаря, отстъпвам на мераклии. :-D Доста колеги изпратих от 20 Kv на п/с "Мандра" !!

Случвало се е да работя на 20 KV, и на 110 KV, явно някой ме е пазил. Основно "примоцията" е била на 220/380V :-D .
miroton - майстор
Споко с тия 20kV,аз имам един познат които отиде да си набере малко жица от стълба,само че му гръмна едната ръка и с една ръка се справя.
rosenradev - помощник
И при мен така само че е по странно....
2жила кабел при вкл. В мрежата по корпуса свети фазомер?
Но ток не ме бие или поне не усещам


:? П
rosenradev - помощник
И при мен така само че е по странно....
2жила кабел при вкл. В мрежата по корпуса свети фазомер?
Но ток не ме бие или поне не усещам


:? П
moimoimoi - майстор
ти сега хвалиш ли се , или се оплакваш ?
petromaniq66 - специалист
Нормално - нали е джедай :lol:

Тема "Фаза по корпуса на готварска печка Мечта" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: