• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
fore - майстор
Значи Пусковият кондензатор е съставен от биметална пластина, искрогасящ кондензатор и глин лампа.

На В-тек пурите на кутията е дадена точно тази схема със замяна на стартера (пусковият кондензатор) с мостов такъв към двата края на пурата от ляво и дясно и другите два края пак от ляво и дясно остават да се подаде през дросела - фазата и нулата.
Подозирам че дросела става пасивен тъй като вече не трябва да повишава напрежението което е нужно за да става газова йонизация през тръбата и играе роля на проводник. Тоест няма газ която да се йонизира и да играе роля на проводник след като стартера изключи при запалване.

Изображение


---------

Всъщност от схемата се вижда че от дясно има мостче в самата диодна тръба и по този начин се прехвърля нулата с замененият "мостов стартет в комплекта" от лява страна до необходимото краче с "надписите" където е захранващият терминала.
Така се запазва схемата да работи и с неонови пури. :idea:
hidrazin - майстор
fore написа:
Значи Пусковият кондензатор е съставен от биметална пластина, искрогасящ кондензатор и глин лампа.
Значи "пусковият кондензатор" не е кондензатор. Стартер си е. И не всички са с глиМ лампа в която има биметална пластина.
И Джик-Так са си най-тъпите парчета, произвеждащи най-тъпите стоки.
Много по-логично е преминаването от луминесцентна към LED пура да става така:

Изображение
:partyman:
shadow__01 - майстор
Когато ми се налага са преработвам такова осв. тяло изобщо не се занимавам да оставам дросели и стартери. Стартера/ите се маха/т, а дросела си остава за украшение, но не свързан.
Гледам схемата на тръбата, намирам два по-дълги проводника и направо от клемата на захранващите пинове. Почти винаги има изгорели държачи.
Lisko - майстор
fore написа:
А дросела ако остане, консумира ли нещо или е като проводник ? Има ли топлинни загуби в него.
Има загуби но минимални.
fore - майстор
hidrazin, Уточняването дали е стартер или пусков кондензатор с или без глин лампа не е от съществено значение в случая. И трите елемента се съдържат обикновено в схемата.

Схемата с премахване без замяна на стартера и дросела ще работи ако захранващите терминали на диодната пура са в двата и края. Но ако са както при В-тек в единият край където са надписите, лампата просто няма да светне без замостване на изводите на стартера.

.

Lisko, Мерси за отговора. :partyman:
Значи така е разумно да се направи. Хем ще стане диодна пура, хем може ако изгори и имаме само неонови тръби пак да се ползва с тях.
hidrazin - майстор
fore написа:
hidrazin, Уточняването дали е стартер или пусков кондензатор с или без глин лампа не е от съществено значение в случая. И трите елемента се съдържат обикновено в схемата.
Има значение щото някой може да прочете глупостите за пусков кондензатор.
И елементите не са три а два глиМ лампа с биметален електрод и кондензаторче.
Стартерът работи и без това кондензаторче.
И се пише с М - глим лампа.
fore написа:
Значи така е разумно да се направи. Хем ще стане диодна пура, хем може ако изгори и имаме само неонови тръби пак да се ползва с тях.
Разумно но едва ли е приложимо в по-голямата част от случаите.
От много години телата с ЛЛ се правят основно е електронни "дросели" а те трябва да се премахнат задължително.
И друго - ако си минал на LED пура, едва ли ще се върнеш някога на ЛЛ.
:partyman:
fore - майстор
hidrazin, Пак нищо съществено не каза. Аз питам за схемата на свързване ти ми обясняваш граматика и правилно изписване на разни термини от електрониката.......
Всичко може и да работи и с по малко елементи, но фактите са факти...

Ако си в провинцията и си сложил диодна пура която гръмне, може и да ти се наложи да си купиш неонова......
Моите тела са от по старите и не са с електронни стартери.

Много ми е интересно защо, производителите на В-тек не са предупредили за тези електронни стартери, а са дали схемата която съм посочил.
Дали наистина пречат..... :?
hidrazin - майстор
fore написа:
Много ми е интересно защо, производителите на В-тек не са предупредили за тези електронни стартери, а са дали схемата която съм посочил.
Ти как разбра че не са предупредили?
И каква схема си посочил? Схема от някакъв си магазин а не от тъпия производител Джик-Так...
:partyman:
gogo7777 - майстор
hidrazin написа:
Ти как разбра.....
Хидра, тоя работи в НЕК.... е, като шофьор амааа все пак :-D , а бащата на жена му има най-големия абкант на полуострова. Кажи му коя жица къде да завре за да му светне пурата :wink:
Не го учи на граматика /каквото и да означава/....
zz_stefanov - майстор
Elmark, продават LED пури с едностранно захранване (фаза и нула в единия край, на другия не се подава нищо). Обозначено е на тръбите, но трябва да се внимава.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "Замана на луминисцентна с лед лампа." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: