• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Чираче - майстор
kuger написа:
Явно засегнах други, за които не съм и помислял лошо /поне докато не се издънят/.
Дължа им извинения :prayer: !

!
Ако имаш в предвид мен, извинен си.

Иначе, всеки може да се издъни в някой момент. Уж внимавам какво пиша, но един хегеш-мегеш ме дебне за всяка буква, друг чете избирателно, трети ме хвърля в прайда, абе......
plamen6703 - майстор
Чираче написа:
Безплатно беше образованието ЗА ВСИЧКИ преди 1989 г. В оня омразния строй. След това всичко е платено.
А дали е съпоставимо? Ами не, не е. Тогава се учеше за знания, а не заради дипломата. И тогава имаше изключения от страна на протежетата на Партията майка. А сега какво е - раздават джипове, правят томболи с цел привличане на кандидати за образование?
Мога да кажа със сигурност, че колегите от моето поколение бяха с качествено образование. За разлика от "колегите" след това. Не е допустима инженер да не различава болт от гайка, да не може да направи скица на детайл, камо ли чертеж. Е, има и изключения, но е малък процента.
Това с безплатното образование преди 1989 год. ЗА ВСИЧКИ са митове :lol:
Завършил съм висшето си образование преди 1989 год. и знам, че от нашата махала от около 20-ина набори само 6-7 човека бяхме приети във ВУЗ... Родителите на тези, които не бяха приети във ВУЗ плащаха същите данъци каквито плащаха и родителите на приетите във ВУЗ :-D Като завърших ВУЗ получих разпределение за няколко години на май...та си в БГ, това беше да си платя за полученото образование :-D
Със сигурност живота за огромна част от населението преди 1989 год. беше в пъти по-добър и по-хубав от сегашният, но образованието не беше безплатно "ЗА ВСИЧКИ" :wink:
В момента може да се каже, че образованието е направо за без пари... Влизаш във ВУЗ почти без приемен изпит, плащаш годишна такса за обучение на цената на 10-15 стека с цигари и си сигурен, че ходиш ли да търкаш гащи по столовете във ВУЗ ще излезеш с диплома за висше образование!
Преди 1989 год. ако прекъснеш за невзети изпити, скъсваха ти задницата да работиш в строителството, да ти дойде акъла в главата и да сядаш да учиш...Сега в момента е рай за неграмотниците решили да учат за без пари...
fore - майстор
Тя темата отиде в друга посока съвсем и можеби защото се изчерпа основната и идея, но не съм съвсем сългасен че сега може да се влезе във всеки един ВУЗ и само с плащане на таксите да се вземе диплома ей так. Даже и там където карах магистратурата в Нов Български накрая един преподавател ми се сърдеше че не съм полагал усилия по неговият предмет.... А там си е ....... :rock:
Общо взаето има и няколко доста трудни ВУЗа техническо инженерни в които може и да не вземеш диплома пък нека си си платил. ТУ брат ми имаше голяма одисея със Съпромата- 13 пъти явяване ! Все нещо не му харесваше на оня Преподавател........ Виж Магистратурата я взе сравнително лесно там.
Аз се борих в Съобщителният Колеж за бакалавър с доста преподаватели от ТУ и бившото ПЖИ. Имах една преподавателка по ТК, която замести пенсиониращия се стар преподавател. Тази направо си беше психопат. На първа дата и се явявам само аз и и пиша 3 листа пред нея за ACSE и EWSD цифрови телефонни на Сименс и Ериксон и тая ми вика ти можеш за повече от 4 и за това няма да те пусна сега...... Щях да я удуша в кабинета и..... Добре че после за малко се върна стария преподавател и ми прасна 6-така. Онази шашавата беше на някакъв си депутат жената- Дамгова и хал хабер си нямаше от телекомуникации, а аз направих грешката да и обясня една схема по практика с едни релета А-29 от аналоговите централи. И тази не можа да го превъзмогне, че знаех повече от нея и практически. По токозахранващи имах един - тихата стъпка - Торенков..........:prayer:.
ВИАС- съседа ми - математиката я чатка от всякъде, майкаму беше архитект и щеше да го уреди при нея на добра заплата - обаче оня мързел..... Накрая завърши в УНСС- публична администрация и сега е без работа.
ПЖИ или сега ВТУ също не е от лесните университети. Имах от там един преподавател по оптични телекомуникации в Нов Български. Ами понаучих някой работи за лазерите и преноса на инфо чрез светлината.....
Едно разбрах- добър инженер и медик не се става задочно !

Та незнам къде сте учили и как, но и в момента си има ВУЗ ове които могат да те поизпотят сериозно макар и платено.
fore - майстор
Ето един недостатък на обикновените неони при липсата на този така спряган елемент в стартерчето тук-

В гаража едно от 24 неонови двойни тела нещеше да запали и тръбата само греешев двата си края. А са нови и се задействат от фотоклетки и пускови бутони както следва.

Почнах да викам - стартер, пусков стартер на луминисцентна газова тръба. :wink: Обаче не и не........ Та накрая се качих на стълбата и изкарах стартерчето и както си и мислех - биметала беше залепнал. А беше залепнал защото нямаше кондензатор. Онзи искро-гасящият. Спестен е. Та този уж незначителен кондензатор си е баш пусковият искрогасящ за мене. После понеже пак разни разбирачи бяха вързвали телата и 1/4 от тях светят само с по една тръба, та разглобих това тяло под напрежение и свързах незавитата жица към дросела за да светне и другата тръба.
С тия неони ще береме ядове със стартерите им и отделно харчат 1700 вата сумарно 72 х 24 = 1728 .
Аз си сложих допълнителни диодни три двойни "неони" харчещи по 36 вата и светещи по ярко, а не като обикновените по 72 вата единият.
Стартерчето разлепи и сега работи, но .......
Последна промяна от fore на вт авг 01, 2017 4:32 pm, променено общо 2 пъти.
hidrazin - майстор
fore написа:
...В гаража едно от 24 неонови двойни тела...
Казваш че нещо си бил учил? Та там не вили учеха че това не са неонови ламБи?
Това са неонови ламБи
Тези за които говориш са луминесцентни ламБи...
:partyman:
vlax - майстор
plamen6703 написа:
Завършил съм висшето си образование преди 1989 год...........Като завърших ВУЗ получих разпределение за няколко години на май...та си в БГ, това беше да си платя за полученото образование :-D
Пропусна да кажеш ,че като новоизлюпен заплатата беше твърдо застопорена на 150 или 155 лв. вече не помня.
Keresteliev - специалист
vlax написа:
plamen6703 написа:
Завършил съм висшето си образование преди 1989 год...........Като завърших ВУЗ получих разпределение за няколко години на май...та си в БГ, това беше да си платя за полученото образование :-D
Пропусна да кажеш ,че като новоизлюпен заплатата беше твърдо застопорена на 150 или 155 лв. вече не помня.
155 лв. чисти (след данъци) (ако не си ерген)!

Малко ли са?

:lol:

п.п. Перла 04 икономик беше 640 лв.

Ако щеш!!!
plamen6703 - майстор
vlax написа:
plamen6703 написа:
Завършил съм висшето си образование преди 1989 год...........Като завърших ВУЗ получих разпределение за няколко години на май...та си в БГ, това беше да си платя за полученото образование :-D
Пропусна да кажеш ,че като новоизлюпен заплатата беше твърдо застопорена на 150 или 155 лв. вече не помня.
Така беше и при мен :) започнах със 185 лв. в Странджанският край , но беше голям живот и едни от най-хубавите ми години.
hidrazin - майстор
Прецакани сте били. През 1989-та заплатата ми беше чисто към 360 лева.
Тогава и ми артисваха пари до следващата заплата.
После (след идването на дИмокрацията) дълги години не оставаше нищо от заплата до заплата и не стигаше.
Сега пак ми артисват но това не е заслуга на пожарникаря... :lol:
:partyman:
fore - майстор
Пожарникаря всъщност е Мафиот. Лошото е че ние го оставяме да ни управлява по мафиотски.

Ламбите са газразрядно-плазмени с луминофор още и леко живак за проводник........

Всъщност избора на газ е само и единствено за да се получи желана цветна температура. Неона свети в жълто-червено, но по слабо. Номера е да се получи плазмена среда която да служи за проводник на електроните през нея. Луминофора по стъклото спомага светлината да бъде преобразувана от ултравиолет във видима и по ярка.
Обикновено в тези пури се слага Аргон. Друг благороден газ. Който е по достъпен и свети в синьо-белият видим спектър който пък е и по близък до ултравиолета. А именно той е по близък до дневната светлина. 420 – 490 nm 714,5 – 612,5 THz демек.

Та аз за ламби не съм учил, но и не съм учил "нещо там". А дефакто съм учил точно и само за оптични, безжични и жични телекомуникации..........
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Тема "Замана на луминисцентна с лед лампа." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: