Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Neno Er - специалист
Вижте таблицата и дайте компетентно мнение.
Възможно ли е с проводник 1,5 кв.мм да се захрани например бойлер?

Изображение

:? :? :?
nikolov333 - майстор
Ако е мостов в мазилка и не повече от 10-15м.. да
muhala - майстор
Според мен това е абсолютния максимим на тока преди изолацията да зпочне да се топи при незнайно какъв метод на полагане.
Пада на напрежение ще е значителен. Максималната дължина трябва да е такава, че пада на напрежение в захранващата линия да е под 3%.
Например за тези 1.5мм2 и 19А ще имаме около половин волт на линеен метър кабел (сумарно в двете посоки - по фазата + нулата).

Чети тук: http://www.filkab.com/files/catalogs/file_31_bg.pdf

Лично аз за 19А ток бих заложил на 4мм2. Трябва да се има предвид, че кабелите по магазините не са с точните сечения. Конкретен пример. ПВ-А1 предлаган за 6мм2 на Гама***ел, закупен от Т***шев Г***г е точно 5,26мм2, защото са си вързали гащите, че е AWG10 еквивалент. Спестили са си почти един квадрат мед.
Същия кабел закупен от Б**аус е точно 6мм2, защото при швабите няма това онова.
plamen6703 - майстор
вт юли 03, 2018 9:42 amNeno Er написа:
Вижте таблицата и дайте компетентно мнение.
Възможно ли е с проводник 1,5 кв.мм да се захрани например бойлер?
Наборе, възможно е, ако кабела е примерно 3х1,5 кв.мм и е директен от таблото, но е желателно да се избягват такива упражнения! :partyman:
nikolov333 - майстор
При 240V/19A/15м мостов кабел положен в мазилка 3*1,5мм2 с коефициент 1 и температура 70 гр.С, пада на напрежението е 3,9% или около 9V, което е допустимо в краен случай и по възможност след главно "противопожарно" ДТЗ-150 или 300мА.. :-D
plamen6703 - майстор
Въпроса е може ли с такъв кабел да се захрани бойлер, отговора е може да се захрани бойлер с такъв кабел като е препоръчително бойлера да е с нагревател 2000 вата и кабел 3*1,5мм2 :-D
Neno Er - специалист
Таблицата ми попадна в една група във ФБ и не съм много убеден, че там са капацитети.
Питането за захранването на бойлер с квадрат и половина бе просто информативно. Аз бих го вързал най-малко с 2,5 кв.мм.
ESPACE - майстор
Може разбира се. Духалка DeLonghi 2000W фабрично е със захранващ кабел 3x0,75 и той дори не се загрява. Това за сведение на онзи капацитет с абсолютния максимум и топящата се изолация пет поста по нагоре.
muhala - майстор
вт юли 03, 2018 3:53 pmESPACE написа:
Може разбира се. Духалка DeLonghi 2000W фабрично е със захранващ кабел 3x0,75 и той дори не се загрява. Това за сведение на онзи капацитет с абсолютния максимум и топящата се изолация пет поста по нагоре.
Първо я пусни тази духалка и измери дали наистина е 2000W, както пише на кутията. После я пусни на 10м удължители 3x0,75.
И на последно място, в коментара си написах, че това е абсолютния максимум при 19А, както е дадено на таблицата!
19А при 230V са 4370 VA(не просто W ако ме разбираш ;) ) , което е над 2000W . пусни нещо, което консумира 19А на 3x0,75 и тогава пиши пак, специалисте!
gogo7777 - майстор
Поради недостиг на удължители понякога си ползвам 15 метровите 3х1,5 за заваряване. Леко загряват при контакта и щепсела т.е. при свръзките, но кабела въобще не загрява. Имам и едни 20 метрови 1х10 и 1х16 те загряват особено на свръзките.
:)

Тема "Може ли да се доверим на това?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: