Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
hidrazin - майстор
Това е пълна скръб и кал в ушите. За никакъв чеп не става, освен ако не присъединяваш с него някоя ламба с тънко кабелче. :lol:

Изображение

Щом до сега е работило да не го бара и както казаха по-горе - само да провери дали са притегнати винтовете.
Ако чак толкова не му харесва и се съмнява - да слага VAGO клеми или да кербова. :-D
Ама аз така и не разбрах за какво въобще е питането?
:partyman:
Whitesnake - специалист
Не знам какъв ви е проблемът с ЛУСТЕР клемите, като те са тип винтови клеми, както и много други. Нямате им вяра да си свържете печката, но нулевата шина в таблото е идентична с лустер клема. Нямате вяра на лустер клемите, но проводниците в щепсела се закрепват с винтове. Нямате доверие на лустер клемата, но чак енергото ги ползва. Всъщност тия твърди връзки са нищо повече от една ЛУСТЕР клема с различен дизайн. И клемите на предпазителите са вид винтова клема. Лошото е, че ниско качествените лустер клеми им превъртат винтчетата. :| Другото е, че няма ли я пластинката, директно се врязва винтчето в проводника и може да го скъса. Най-лесно се късат тънките жички на многожичните кабели като ШВПС, ШКПТ и ПВ-А2 проводниците. Много устройства идват с винтови клеми поради универсалността и лесен монтаж.
romanpm - майстор
Важното според мен е съединените кабели да имат достатъчна контактна повърхност /особенно многожични / което опитен техник го "пресмята с поглед" :roll: дали ще е с калайдисване , кербоване или друг способ е въпрос на принципи , а не видимо с какво се прави :wink:
PCL82 - майстор
Свързването от снимката е опасно и неправилно по три направления:
Да когато няма трети защитен проводник от инсталацията, работната и защитната нула на печката се свързват към комбинираната нула на инсталацията. Но не заедно под един общ контакт а под две независими последователни връзки. В момента а се е разхлабила клемата на нулата а се е офазил корпусът с риск за живота. Ако нулата на инсталацията се заголи колкото дължината на цялата клема и жълто-зелените проводници се притиснат под първото винтче, а сините под второто, нулите пак ще са електрически свързани, но разхлабването на което и да е винтче, няма да офази корпуса.

Втората грешка е, че така не се остават кабели на висят свободно. Кабели които могат да се опънат се фиксират със скоби против опън, за да не се товари връзката механически.

Третото е, че всички връзки трябва да са под капак.

Фабричната твърда връзка отговаря на тези три условия, но не е много подходяща за два извода.
Правилно би било да се сложи разклонителна кутия за открит монтаж с два кабелни щуцера. Те хем ще фиксират кабелите, хем ще уплътнят входовете и струват стотинки. Кутията се закрепя с дюбели за стената, кабелът от инсталацията се въвежда през дъното и връзките се правят с правилно разклоняване на нулите, както обясних или с клема ВАГО с 5-6 отвора.
KingLin - майстор
hidrazin написа:
Това е пълна скръб и кал в ушите. За никакъв чеп не става, освен ако не присъединяваш с него някоя ламба с тънко кабелче. :lol:
Айде сега всички да почнем да си включваме в контактите само ламБи, щото видиш ли присъединяването на кабелите в масово разпространените контакти е точно такова като на показаната твърда връзка. Никой да не смее да си включи печката или ако го направи да стои будна стража до нея!!! :lol:
Аз клемата на снимката не бих я оставил така. Всеки преценя сам за себе си.
hidrazin - майстор
KingLin написа:
...Айде сега всички да почнем да си включваме в контактите само ламБи...
Ами хайде сега да ни осветлиш как си свързал в точно такава твърда връзка три едножични проводника по 4 квадрата дето ще я захранват,
три многожични проводника за фурната и три многожични проводника за плота.
После всичкото това да успееш да го закрепиш в конзолната кутия с предвидените странични зъби.
И това без да се деформира и изскочи от кутията тънката пластмаска или самите клеми да изскочат от местата си.
Защото пък тези клеми се държат само на две тънки ламаринки дето са подвити зад меката пластмаса.
Ще очаквам снимките ти с интерес. :-D

Изображение

:partyman:
valentino76bs - майстор
Прикачен файл:
TW.jpg
TW.jpg (10.69 KиБ) Видяна 8509 пъти
Това е много тъпо изпълнено само като му видя държача на кабела от коя страна е и ми минава мерака да го свържа?
Прикачен файл:
Tvurda-vruzka-Pic2.jpg
Tvurda-vruzka-Pic2.jpg (14.07 KиБ) Видяна 8509 пъти
Така по ме радва,но 4мм.кв аз лично не съм "тургал" :)
KingLin - майстор
А това

Изображение

как горкото не му се вадят клемите от крехката керамика като даже си няма меки пластинки? Или пък как да разчитам на тънкатамека) втулка в средата? Че даже в такива контакти понякога влизат не 3 ами 6 жила по 4 квадрата! Ти обаче явно като имаш комар в спалнята палиш пожар да го убиеш :lol:

Валентино при мене Пикасо толкова късно(или рано) отказва да рисува ама наистина е по-удобно в оригиналния вид. Но аз бих свалил външната изолация веднага след държача и двата консуматора с кабелни обувки ги поставям един срещу друг от едната страна на винта а четири квадратовия кабел от другата му страна.

С това приключвам всякакви коментари че пак взе да става Ватерло темата.
hidrazin - майстор
KingLin написа:
А това....
....няма нищо общо с онова. :-D
Отиди в близкия магазин и ако има от този модел си купи една такава да я разгледаш. Евтини са - 3-4 лева.
Или поне я разгледай в магазина. Мога и аз да купя една за да напаря снимки, ама едва ли ще повярваш че са пълен таш....ак.
Това го казвам защото съм се борил с такава. И то за да свържа само комбинирана печка печка без отделен плот.
Никога повече няма да купя от този модел.
:partyman:
valentino76bs - майстор
KingLin

Искам да ти кажа нещо когато правя инсталация вече не слагаме разпределителни кутии а всичко е от контакт в контакт ,е има и там където няма как без разклонителна .И само като видя, че собственика си е купил контакти от типа вико мико турски китайски всякви ментаци/които ако са захранени от един кабел само няма проблем обаче "зема дава" е тогава си е...м..../се отказвам от зареждането предполагам знаеш защо .Виж марковите легранд/с металната рамка страшен, уникален/ шнайдер ми ко да ти кажа няма да превърти болта стабилна работа и те така.Та това ако наистина както казва хидразин се огъва и няма стабилност/и е слаба болтовата свръзка ми вържи го ти аз нямам достатъчно нерви.....

Тема "Свързване на фурна и плот за вграждане" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: