• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
За пръя път се включвам във форума може би е вече късно.
Аз си сложих една нощна лампа върху секцията и я управлявам с едно старо дистанционно от blizoo.
Използвам arduino nano то има мисля 13 цифрови входа/изхода от които1 се използва за IR датчика останалите може да са изходи за управление на релета.В моя случай използвам реле на 5v което активира реле на 12v -7А което включва и изключва лампата.
Ардуиното се програмира елементарно (ако дойде сигнал от този бутон включи това).
и ми излезе почти без пари.
arduino nano -7 лева.(на мен ми го подариха)
бледборд- 3-4 лева мисля (не е задължителен) мойе да се запоят елементите за по сигурно
джъмпери (кабелчета за свързване) около 5 лева дадоха ми 50 или 100 на мен ми трябваха десетина
2 релета 5v и 12v - 2-3 лева двете
IR сензор около 1 лев
дистанционно - без значение какво моето е някакво старо от близоо но мойе и от нещо друго
общо около 20 лева за една лампа за всяка следваща лампа + 2-3 лева.
Дано сам помогнал.
mihailcankov - специалист
mundara написа:
За пръя път се включвам във форума може би е вече късно.
Аз си сложих една нощна лампа върху секцията и я управлявам с едно старо дистанционно от blizoo.
Използвам arduino nano то има мисля 13 цифрови входа/изхода от които1 се използва за IR датчика останалите може да са изходи за управление на релета.В моя случай използвам реле на 5v което активира реле на 12v -7А което включва и изключва лампата.
Ардуиното се програмира елементарно (ако дойде сигнал от този бутон включи това).
и ми излезе почти без пари.
arduino nano -7 лева.(на мен ми го подариха)
бледборд- 3-4 лева мисля (не е задължителен) мойе да се запоят елементите за по сигурно
джъмпери (кабелчета за свързване) около 5 лева дадоха ми 50 или 100 на мен ми трябваха десетина
2 релета 5v и 12v - 2-3 лева двете
IR сензор около 1 лев
дистанционно - без значение какво моето е някакво старо от близоо но мойе и от нещо друго
общо около 20 лева за една лампа за всяка следваща лампа + 2-3 лева.
Дано сам помогнал.
Преди време правих подобна схема. За дистанционно използвах на телевизора (има бутони които не се използват)
Ако захраниш наното с 12v можеш да избегнеш релето на 5v.
Поздрави!!!
mihailcankov написа:
mundara написа:
За пръя път се включвам във форума може би е вече късно.
Аз си сложих една нощна лампа върху секцията и я управлявам с едно старо дистанционно от blizoo.
Използвам arduino nano то има мисля 13 цифрови входа/изхода от които1 се използва за IR датчика останалите може да са изходи за управление на релета.В моя случай използвам реле на 5v което активира реле на 12v -7А което включва и изключва лампата.
Ардуиното се програмира елементарно (ако дойде сигнал от този бутон включи това).
и ми излезе почти без пари.
arduino nano -7 лева.(на мен ми го подариха)
бледборд- 3-4 лева мисля (не е задължителен) мойе да се запоят елементите за по сигурно
джъмпери (кабелчета за свързване) около 5 лева дадоха ми 50 или 100 на мен ми трябваха десетина
2 релета 5v и 12v - 2-3 лева двете
IR сензор около 1 лев
дистанционно - без значение какво моето е някакво старо от близоо но мойе и от нещо друго
общо около 20 лева за една лампа за всяка следваща лампа + 2-3 лева.
Дано сам помогнал.
Преди време правих подобна схема. За дистанционно използвах на телевизора (има бутони които не се използват)
Ако захраниш наното с 12v можеш да избегнеш релето на 5v.
Поздрави!!!
Аз мисля, че ще изгърми.
jordanvass - майстор
Няма да гръмне. Ардуиното си има вграден стабилизатор. С колкото и да го захраниш - 7, 8, 9 или 12V, то си го прави вътрешно на 5V и с това оперативно напрежение работи. Логическите му нива са до 5V и няма как да включиш с тях реле на 12V. Но дори и да можеше, не е препоръчително, защото релето при изключване индуктира високи напрежения, които могат да повредят изходите на ардуиното. А вместо реле на 5V се слага транзистор, който вече в колектора управлява реле на колкото си искаш волта.
mihailcankov - специалист
jordanvass написа:
Няма да гръмне. Ардуиното си има вграден стабилизатор. С колкото и да го захраниш - 7, 8, 9 или 12V, то си го прави вътрешно на 5V и с това оперативно напрежение работи. Логическите му нива са до 5V и няма как да включиш с тях реле на 12V. Но дори и да можеше, не е препоръчително, защото релето при изключване индуктира високи напрежения, които могат да повредят изходите на ардуиното. А вместо реле на 5V се слага транзистор, който вече в колектора управлява реле на колкото си искаш волта.
Благодаря за уточнението!!! Точно това имах предвид. Аз използвам MOSFET, а захранване адаптер 9V, което е додстатъчно да запали реле на 12V.
nikolov333 - майстор
И така..доста време забавих проекта с дистанционните, че ми се роди момиченце миналата година и понеже тия дни намерих малко свободно време, да докладвам какво съм направил:
Прикачен файл:
IMG_20161216_132757.jpg
Наредих захранванията 16бр.(3х150W, 3х250W и 10x75W) на 4мм.ал.ламарина понеже са на тясно на тавана в една ниша и са много на гъсто, а 250W-те загряват до към 70 градуса, понеже са претоварени от големите кръгове. Подредих дистанционните ключове и димерите за лед лентите до тях и добре се получи, но им падна обхвата чувствително, заради екранирането от алуминиевия панел. Ключовете хващат из целия апартамент, понеже антената им е добра, но трансмитера на димерите е калпав и ще го монтирам близо до тях в нишата, а бутоните му ще изведа с оптрон на конзолите по стените ..
Прикачен файл:
Оптрон.jpg
Оптрон.jpg (29 KиБ) Видяна 2577 пъти
..и в дистанционните ключове сложих такъв оптрон, монтиран директно към пуш бутона вътре в дистанционните ключове, с които ще ги управлявам и от бутони в конзолите по стените.
Прикачен файл:
IMG_20161214_143125.jpg
IMG_20161214_143125.jpg (80.06 KиБ) Видяна 2581 пъти
Сложих твърди лед ленти 18W/m 5730/3000К на алуминиева подложка и в момента скритото осветление е достатъчно, макар че светят на 10V, понеже захранванията им идват слаби и яко греят, но пък лентите са студени и нямат проблем. Светлината навсякъде в помещението, което е 35кв.м. само с лентите е около 200lux/1300Cd мерено с лукс метър на пода на помещението..Лентите ми са свързани кръгово, с ШВПЛ-А 1.5мм2 в картона, като са захранени на всеки 3-ри/4-ри метра, а до захранването сложих ПВА-2 6мм2, за да няма големи падове..Прехода от WAGO-то до лентите е с ШВПЛ-А 0.75мм2..
Прикачен файл:
IMG_20161216_150946.jpg
IMG_20161216_150946.jpg (90.97 KиБ) Видяна 2581 пъти
Прикачен файл:
IMG_20161216_151051.jpg
IMG_20161216_151051.jpg (76.51 KиБ) Видяна 2580 пъти
nikolov333 - майстор
Честито Рождество Христово. Направих си и един подарък за Коледа Broadlink RM Pro за дистанционно управление през интернет. Купих го за 120лв.от български сайт, иначе в Китай са около 40$, но не ми се чакаше 45 дни доставката за 20-тина лева разлика..пък и заради гаранциите. С него мога да контролирам почти всичко, което е с IR/RF дистанционни управления от телефона ми. Голям кеф е да си включваш климатика предварително, та като се прибереш да ти е топло..или да го изключиш ако си излязъл без да го спреш..:drinkers:
Софтуера му eControl има и създаване на Сценарии, което е много удобно, когато искаш да направи няколко неща с едно натискане. Примерно, ако излизаш и искаш да изключи всички уреди, които са предварително зададени за този сценарий или пък да ги включи, преди да се прибереш..
С това смятам, че домашната ми автоматизация е напълно завършена, общо в границите на около 500лв., каквато беше и първоначалната ми идея.. Остава ми само да въведа и гласова активация, но това е свързано само със софтуер и няма да е проблем.. :supz:
Vectra - специалист
=D> още един завършен проект. Да си го ползваш дълго време със здраве!
Само в духа на форума да добавя, че въпросния контролер за управление по интернет може лесно да се направи вкъщи за почти без пари.
Необходим е ESP8266 /има го в OLX-а за 5-10лв/. Представлява WI-Fi контролер, който може да се програмира от интерфейса на ардуиното. Братята руснаци даже са написали библитотека за него, която го превръща в WEB сървър(лично от мен изпробвано, работи!). За контрол на климатик например може да се включат към контролера 1-2 инфрачевени светодиода и да се имитира дистанционното му. Дано съм възбудил нечие любопитство :wink:
nikolov333 - майстор
Да..Може да се направи разбира се. Руснаците са доста напреднали с това. Имат и един проект Majordomo, базиран на raspberry, с добре направен сървър за него.. За мен основното при моя избор беше, че по-скоро търсех добре направен потребителски софтуер, който да работи без ограничения с различен хардуер, понеже трудно намирам свободно време за да програмирам интерфейса, за това избрах готово решение. В момента имам само един проблем с управлението на димерите, поради ограничение в софтуера, тъй като не са предвидили необходимостта от продължително натискане на бутоните при димерите за усилване или намалянето на осветеноста, но намерих начин да го излъжа, като присвоих на един бутон свойството да подава сигнал към Димера все едно е натиснат 30-тина пъти.. :)
Vectra - специалист
Нямах никакво намерение да те упреквам, че си купил готово решение, вместо да си направиш сам! Така си решил, така си направил. Просто беше вметка към четящите форума..... :partyman:
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Тема "Дистанционно управление на осветление и контакти" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: