• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
FM STEREO - специалист
При мен на 100м.от трафопоста потенциала на нулата при откачено зануляване на бойлера е 30v,при закачено зануляване пада на 8v,тръбите на водопровода и бойлера са метални и понякога се усеща "гъделичкане",нулата в таблото на къщата е добре,мерил съм на входа на таблото нула и водопровод(имам външна чешма и от нея свързах един кабел и го докарах до таблото за да премеря) тоест проблема е в нулата идваща от трафа,извода,лошо земно, защото и други съседи се оплакват от "гъделичкане" при допир на кранове и тръби в баните,когато са боси.То в целия квартал обслужван от КТП-то е така.
MIRO_073 - майстор
П. Петков написа:
...Стандартът 14705 е писан навремето от Живко Жеков (В отдавна несъществуващия "Институт по корозия на металите") и дано не прочете пасвила ми в частта по електрохимия, защото ще има да се подсмихва снизходително. :)
Не прочетох поста, като видях плахия дискусионен въпрос :-D

Значи "Института по корозия на металите" и мнението му е по-важно от безопасността на хората, правилата за безопасност при електроизграждане, куп наредби за безопасност при електроизграждане, само и само защото един бойлер струващ 160-200лв ОБЕЗОПАСЕН по наредби би изкарал 10 годинки или по 16лв на година или 1.33 на месец, а според "Института по корозия на металите" би изкарал примерно 15 год или по 10,66лв на година или по 0,888 лв на месец?

за 50 стотинки на месец разлика (или едно кафе на месец) и опасност за цялото семейство и всеки, които влезе в банята какви мухи пускаш?
fox_vt - майстор
Е ама нема страшно миро то така или иначе унифицираха бойлерите да умрат на 5 години+/- 1-2 г.Иначе има резон в разсъжденията на Петков обаче дали някой производител ще се наеме да прави всички тия неща по бойлера.Виж шишков слагал смола,но това значи че гръмне ли нагревател то шишков ще трябва да бъде търсен за ремонта.

пп хидра малко вероятно е някой да смени тръбите със пластмасови тъй като магистралните не се сменят а само отклонението от тях за съответния апартамент.В това число аз съм със изцяло пвц тръби но след водомера,преди него е невъзможно без основен ремонт на блока.
hidrazin - майстор
По-скоро става дума за тръбите на парното. У наше село, при ремонт редовно си ги режат и махат.
:partyman:
fox_vt - майстор
Мда нашите отдавна са безжични за парното :-D
П. Петков - специалист
MIRO_073 написа:
Не прочетох поста, след като видях "плахия дискусионен въпрос"! :-D
Значи, "Института по корозия на металите" и мнението му е по-важно от безопасността на хората, правилата за безопасност при електроизграждане, куп наредби за безопасност при електроизграждане, само и само, защото един бойлер, струващ 160-200лв и ОБЕЗОПАСЕН по наредбите, би изкарал 10 годинки или по 16 лв. на година, или 1.33 лв. на месец, а според "Института по корозия на металите", би изкарал примерно 15 год, или по 10,66 лв. на година, или по 0,888 лв. на месец?!
За 50 стотинки разлика на месец (Колкото е едно кафе!) и опасност за цялото семейство, както и опасност за всеки, който влезе в банята, какви мухи пускаш БЕ?!
"Sancta simplicitas!"
Ако някой е успял да научи теоремата на Теледжен, "Тетевен" :) и Нортън, и може да напише закона на Ом в диференциална форма, това все още не означава, че електротехниката му е ясна! (На мен не ми е ясна! :x ) В мнозинството от случаите именно такива хора пишат "правилата за безопасност при електроизграждане, куп наредби за безопасност при електроизграждане, само и само..." да оправдаят заплатите, които получават бадева. (За оправдание и оневиняването им, в четвъртото издание на учебника по "Теоретична електротехника" дори и самият гръмовержец Самуил Леон Фархи е сбъркал знаменателя в теоремата на Нортън! - стр. 299; формула (5.32) :) За разлика от обитателите на Митика, на Фархи мълниите са му ясни!)
В цитирания (и непрочетен от Миро) пасквил е написано изрично: "Зануляване (или) заземяване трябва да се прави само на капсуловащата тръба на нагревателите", ама това изречение няма кой да го забележи! :)
Все пак мисля, че трябва да се чете не само заглавието - "Надо, Федя, надо!" :) http://cyclowiki.org/wiki/%D0%9D%D0%B0% ... 0%B4%D0%BE
Ако нагревателят е закрит тип (капсулован) и е изработен от медна тръба ф10х1 (а не ф10х0,8!), която тръба е напълнена с десетмикронен, магнитно сепариран магнезиев окис (А не с кварцов пясък от близката бара!), като тя (тръбата)е развалцована до ф8, след което е никелирана, то такъв нагревател е "вечен"!
Ето един нагревател, направен по споменатата технология, при който сам си доставих тръбата и сам си го никелирах, защото производителят я караше по "икономичному".
Прикачен файл:
Picture.jpg
Picture.jpg (43.96 KиБ) Видяна 5106 пъти
Термошлаухът, който защитава изводите при никелирането, още не съм го свалил. Производителят на нагревателите мрънкаше, че тръбата е дебелостенна и въобще не е....ше да ги никелира!
Въобще в България, а и не само у нас, целта на търговците е единствено и само да приберат (пребарат) парите от клиента. Като правило, цената се определя в зависимост от това, на кой търговец, колко пари не не му достигат!
И още: "Эсли не обманешь, не продашь!"
Та какъв е проблемът такъв нагревател да бъде галванично изолиран от корпуса и заземен (занулен)? Къде при това изпълнение е опасността от поражение на електрически ток? Пробив на такъв нагревател би станал само вътрешно. Дебелостенна, медна тръба, особено когато е потопена във вода много трудно би се стопила и пробила.
При бойлерите на Светлю Шишков има направени много глупости. Освен че нагревателят е захванат към шестостенната тапа със смола, то и бабишката на терморегулатора (газов!!!) е закрепена там, като се допира до нагревателя, вместо да се сложи до входящата тръба. Капаците на външния кожух са пластмасови и са закрепени към рингове, които са бертвани във външния цилиндър, като бертването е навътре към водосъдържателя. Това пречи при поставянето на изолацията и последващото сглобяване с външния кожух. Затова и изолацията е мижава. Неръждаемата ламарината е 0,8мм. !!! Вероятно Светлю не е намерил по-тънка. :-D Що се отнася до нагревателя, той от нагреватели нищо не разбира и затова му ги изработват някъде в Бургас.
Когато имах неблагоразумието да си купя такъв бойлер, първо сложих още една бабишка за дилатационен регулатор, като газовата я пренастроих за 95 градуса и сега я ползвам като защитна срещу "пресъхване" на бойлера (Понеже се допира до нагревателя - става тамън!). Пробвал съм "загряване" без вода и работи чудесно. Естествено, при такава защита възвратния и предпазния клапани ги отсвирих. Без тях бойлерът няма как да гръмне. (Разбира се в къщата ми съм само аз и няма кой да източи от етажите нагрeтия бойлер по общия, топъл щранг). Смених изолацията с нова. Монтирах и 40 Амперов триак на радиатор, който се управлява от дилатационния регулатор, както и от последователно включения газов. Отделно има и защитен термопрекъсвач без самовъзврат, който прекъсва директно фазата. Чудя се, коя ли свирепа наредба не съм спазил? :) :?
Що се отнася до: "според "Института по корозия на металите" би изкарал примерно 15 год или по 10,66лв на година или по 0,888 лв на месец?" , то именно незнанието поражда този цитат, както и знаменитата реплика от съидейника на Джон Уиклиф в интродукцията на настоящия "неоперетен" пасквил. http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%AF%D0% ... 1%83%D1%81
Ако конструкцията на един бойлер бъде изпълнена по споменатия по-горе начин, то неговият "живот" се увеличава многократно, а не до "примерно 15 години". В случая, прилагателното "многократно" означава кратност на основата на бройната система - 20, 30...100 пъти! (Еднократно е само 10 пъти!)
Защита от корозия с наложен ток или с протектори не е случайно измислена!
Стоманените водопроводи (и магистралите) строени от Шикългрубер преди 70-80 години и до днес са си в прекрасно състояние именно поради грамотното им изпълнение. (Да ме простят руснаците, че в такъв предпразничен ден, все пак споменавам името му с добро!).
У нас има "специалисти", които ни убеждават, че стоманени водопроводи на 30-40-50 години са амортизирани и трябва да се подменят. Такива "специалисти" трябва да се разстрелват без съд и присъда! И не защото говорят глупости, а защото са вземали дейно участие в проектирането и калпавата реализация на обекти като целия водопровод "Искър", а и не само на него!
Без изолиращи фланци (и катодна защита ) са:
Дюкерът в местността "Егуля" до Железница, голямата и малка апаратни камери в местността "Зъл камък" (под връх 13), дюкерът до апаратната камера на ВЕЦ "Пасарел"; цялата, голямофюзелажна тръбна разводка на пречиствателната станция "Бистрица", байпасната връзка между пречиствателните станции "Панчарево" и "Бистрица", тръбната мрежа на водопровода, който минава покрай "Пасарел" - "33 километър" и т.н., и т.н.
А всичко това "пои" четвърт България, като е строено преди има-няма 15-20 години. Представям си какво е сътоянието на каскадите! Добре е, че поне газопроводите ни са направени както трябва и то, защото бяха строени под надзора на руснаците.
Един от основателите на съвременна Германия и често цитиран държавник е Бисмарк. На него се приписва една мисъл:
"Който се ражда беден - умира глупав!"
У нас глупостта и простотията мултиплицират бедност, или както е написал проф. Пантев: "Няма нищо по-опасно за едно общество от простия човек!" http://www.akcent.bg/site/news.php?item=13284
Миро да не се обижда! Констатациите не са за него! Обидени трябва да сме всички, защото всеки от нас носи в себе си по някоя доза глупост (И то не само една!). И досега си спомням, как някога се опитах да видя на двулъчев осцилоскоп гейтовите импулси на два антипаралелни тиристора - ЕДНОВРЕМЕННО!!! :-D
Както е писал Роберт Пен Уорън в своя знаменит роман "Вся королевская рать": "Човек е заченат в грях и роден в поквара, и от люлката до гроба винаги ще се намери по нещо, с което да бъде окалян!" :) Що ли ми се чини, че ние всички, май ще да сме оплескани само в кал и мръсотия? :-D Показателно за това е състоянието на държавата ни като цяло и в детайли.
На интерпретирана, оптимистична мисъл на Швейк "Никога не е било, все някак да не бъде!", един колега находчиво репликираше : "Да, ама никога не е било, толкова да е никак!".

P.S.
Още един път извинения на Миро, ако се е засегнал лично!
Ако засягането е вкупом, всички може индивидуално да се утешим с мисълта на френския политик: "Какво мога да направя аз, след като безотговорността е държавна политика!"
P.P.S.
"БЕ-то" в цитата от Миро, както и попроменената тук-там пунктоация, са добавени от мен, като демонстрация на личната ми самоирония (последното е тавтология, но нейсе!). :)
Здравейте, бих искал да използвам темата и да потърся мнението ви за следният монтаж на бойлер:
Изображение
Изображение
Трябваше да се смени бойлера, за новия не стигнаха кабелите, удължих ги чрез запояване и уаукване, отгоре със самовулканизираща се лента. Инсталацията е двужилна, 4 мм2 кабел. Ще съч благодарен ако някой погледне снимката и сподели мнение дали свързването на кабелите е правилно, както и дали е правилно занулен, тъй като старият бойлер не беше, доколкото успях да го видя.

Благодаря предварително!
Прикачен файл:
IMG_20180715_191603_1531723962534.jpg
hidrazin - майстор
Ще живее.
Само там където нулата е хваната към болта ми се струва че всеки момент може кабела да излезе и да се разкачи.
Направи "ухо" на кабела като хората или използвай шайба с по-голяма периферия.
:partyman:
nikolov333 - майстор
Като гледам нулата стига до заземителния болт без удължаване.. Можело е да я захване там снадката и да продължи, но и така е добре, ако усукванията са достатъчно стегнати.
Благодаря за отговорите! Здраво усукани и запоени са, ще отворя пак за по-голяма шайба. Най-голямото ми опасенние беше това удължаване, мислех си да пускам нов кабел от таблото или да местя бойлера, но прочетох по-назад в тази тема, че ако е добре изпълнено не е проблем.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14

Тема "Зануляване на бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: