Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Svetoslavoff1 - майстор
Здравейте,
Оня ден като ходих до виличката гледам, че у наше село продължават да слагат индивидуални улични табла. Та и за мен сложили едно на стълба, от където съм захранен. Но на по-старите табла има възможност да си следиш показанията на електромера и имаш достъп само до главния предпазител, ако нещо окъсиш и падне. Така е и с етажните апартаментни табла. А таблото за мен си е затворено отвсякъде.
Та да запитам знаещите има ли регламент да мога да си следя консумацията и при нужда да включа главния предпазител?
hidrazin - майстор
Трябва да имаш достъп до показанията на електромера.
За бушона не е задължително да имаш достъп.(ако въобще има бушон преди електромера).
:partyman:
Kasap - специалист
hidrazin написа:
Трябва да имаш достъп до показанията на електромера.
За бушона не е задължително да имаш достъп.(ако въобще има бушон преди електромера).
:partyman:
Ам не - има главен бушон в таблото и човечеца трябва да има достъп до него.
Svetoslavoff1 - майстор
Хидра, от предишни твои постове съм с впечатление, че си запознат добре с нормативната уредба по ел. мрежи, съоръжения и тн.
Та за "Трябва да имаш достъп до показанията на електромера." би ли ме насочил къде е записано това?
Малко съм озадачен, че не е задължително да има предпазител преди електромера...Ако примерно стане късо по трасето от таблото до мен ще падне предпазител в трафопоста за целия клон ли?
:partyman:
Тани - модератор
Изображение

Таблото ти такова ли е?

Въпреки, че вратата му е непрозрачна и няма "прозорчета", то зад нея имаш визуален достъп до елекрромера и часовника, а и можеш да включваш и изключваш предпазителя след електромера. Поискай си ключ за таблото. Дори да не ти дадат, то се отваря с най-обикновена права отвертка или нещо подобно.
dyaneff - майстор
Има предпазител след електромера. Тани ме е изпреварил.
kolev_k - специалист
Дай снимка на ключалката!При мен се отваря със стандартен(не секретен,който се ползва в професията)може и с отверка.Под вратичката има прозрачен панел(пломбиран) през който се вижда общия елмер.Има достъп до главните предпазители,но те са високомощни и са за целия клон.На няколкото вили които сме останали обитаеми,си стоят таблата с междинни елмери и предпазители.
hidrazin - майстор
Svetoslavoff1 написа:
...Та за "Трябва да имаш достъп до показанията на електромера." би ли ме насочил къде е записано това?...
Разбира се че ще те насоча. Ти си към ЕНЕРГО ПРО нали? Отиваш им на сайта - нормативна база.
http://www.energo-pro-grid.bg/bg/Normativna-baza
Там търсиш Правила за измерване на количеството електрическа енергия.
В правилата четеш член 10, ал.1.
http://www.dker.bg/files/DOWNLOAD/rule_Izm_161013.pdf

За бушона. И да има такъв преди електромера, няма да ти осигурят достъп до него.
:partyman:
koveslav - майстор
Много модерни тия табла.Нашето е с дебела плексигласова прозрачна преграда. Веднъж ми падна бушона преди електромера,преди да успеят да реагират другите,които са след него.И какво да правя да не ги чакам тия господа-отвор 3мм в плексигласа и с тънка дълга отвертка бушона се вдига.Естествено причината за падането беше ясна и беше вече отстранена,затова и бях смел.Отвора не се вижда,ако не се вгледаш специално.
shotik - майстор
За такова табло ни дадоха два ключа ,за да може да включваме автоматичния предпазител ,когато по някаква причина е задействал.
Трябва да дадат ,потърси ги !

Тема "Въпрос за улично табло" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: