Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
tyrnokop - специалист
Здравейте колеги,
Имам плот с 4 котлона, от които почти 90% от времето ползвам само единия. Вчера 20.08.2015 (седем години след покупката) беше денят, в който този котлон престана да работи. Плотът е Zanussi. Има ли смисъл да демонтирам плота, да разглобя котлона и да установя, че нагревателят е несменяем или че регулаторът на температура струва 150 лева или.... Все още не съм разкоствал стъклокерамичен плот. Все още си имам останалите три котлона, но все пак да се занимавам ли?
Ще цитирам мнението на колегата hidrazin защо няма смисъл да се сменят нагревателите на този тип котлони:
Тъй като andy_d2 ме попита на лични защо няма да стане като смени само спиралите, ще му отговоря тук.
Може да е полезно и за някой друг.
Спиралите в тези плочи не са свободни и сложени в канали както при мнооооого старите котлони с открити реотани.
Долната част на спиралата е "залепена" в "канала". Няма кой да му ги смени.
И да се опита някой, ще трябва да се лепят с някакво силикатно лепило.
Освен това спиралите по магазините са направени от много по-тънък съпротивителен проводник.
Да издържат от ден до пладне. На много от тези плочи за керамични плотове даже не е проводник а лента, "накъдрена" и пак залепена.
Изводите на спиралите са направени със заварка. Трудно ще е дори да осигури добра връзка на новите спирали.
Благодаря на всеки, който изкаже мнение и сподели опит.
hidrazin - майстор
Е ами първо виж дали наистина е заминала плочата или е от регулатора.
Плочи колкото искаш:
Нагревателни плочи
И регулатора не е кой знае колко скъп:
Ключ /енергиен регулатор/ за керамичен плот
:partyman:
rado_ev - специалист
Има смисъл да го отвориш! Отварянето на плот не е толкова сложна операция. Отварях плот на който не работеше най-големия котлон, ползван основно той. Повредата се оказа изгоряла клема на изхода от едно реле към котлона. Поялникът оправи аварията. Не помня марката на плота. Той беше със сензорни бутони. Отварянето става като отлепиш котлона от плота. След това развиваш няколко види и вдигаш стъклото. Давай смело и без притеснения. Няма какво толкова да повредиш. Ако намеря снимките от повредата ще ги кача на по-късен етап.


П.П. http://radoslavev.snimka.bg/details/ker ... lot.876853 Давам линк, че не можах да кача снимките директно тук. Проследи белия проводник в снопа. Той беше проблемния.
moimoimoi - майстор
не виждам смисъл да правиш гимнастика
ползвай си другите котлони
все едно ако си купиш комплект 4 химикалки и ползваш едната,ама и свърши мастилото,ходиш да търсиш пълнител или преминаваш към следващата?
hidrazin - майстор
Сравнението не е много правилни. По скоро е така:
Купуваш си химикалка с четири цвята. Като свърши единия го подменяш. :-D

Изображение

:partyman:
tyrnokop - специалист
Аналогията с химикалите е много добра. Задължително ще пиша какво е станало.
tyrnokop - специалист
Здравейте отново.
Година по-късно изгоря и втората плоча. Днес разглобих плота. Прикачам снимки от последователността по демонтирането и малко обяснения, за да е по-лесно на колегите.

След като сме се уверили, че и двата уреда са изключени започваме.

За да махнем плота е нужно да демонтираме първо фурната, която е под него.
Прикачен файл:
1_resize.JPG
Измъкваме фурната навън и напред като внимаваме да не увредим захранващия кабел
Прикачен файл:
2_resize.JPG
или допълнителните аксесоари, ако фурната има такива.
Прикачен файл:
3_resize.JPG
3_resize.JPG (100.04 KиБ) Видяна 18766 пъти
След като сме измъкнали фурната
Прикачен файл:
4_resize.JPG
4_resize.JPG (116.9 KиБ) Видяна 18766 пъти
си записваме марката и модела за всеки случай, ако за в бъдеще се наложи ремонт на фурната.
Прикачен файл:
5_resize.JPG
5_resize.JPG (110.11 KиБ) Видяна 18766 пъти
tyrnokop - специалист
Тук една вметка относно фурната: Преди доста време стъклото се отлепи и падна. Доставката отне месец и половина, въпреки гаранцията и сервиза. Второ: Тази фурна не може да изпече кекс. Изпробвани са всички програми. Включително и хора, които правят великолепни кексове вдигнаха ръце.
А сега продължаваме.

Плотът, сниман отдолу изглежда така. Развиваме 4-те крепежа, за да махнем плота. Натискаме с ръка и избутваме отдолу нагоре.
Прикачен файл:
6_resize.JPG
Да се има предвид, че ако плотът е силикониран по периферията, изкарването е малко по-трудно.
Прикачен файл:
7_resize.JPG
7_resize.JPG (111.25 KиБ) Видяна 18759 пъти
По периферията има крепежи тип еврейска звезда. Развиваме ги, за да падне дъното.
Прикачен файл:
8_resize.JPG
И виждаме от какво се състои един керамичен плот.
Прикачен файл:
9_resize.JPG
За да ни е по-лесно сглобяването, отбелязваме каквото счетем за нужно.
Прикачен файл:
10_resize.JPG
tyrnokop - специалист
Преди да продължим очертаваме с маркер положението на плочите върху стъкления плот, тъй като те са положени свободно и след това при сглобяване наместването ще ни отнеме доста време.
Прикачен файл:
11_resize.JPG
Дефектиралият котлон. Началото и краят на спиралата са прекъснати. Същото е и при големият котлон.
Прикачен файл:
13_resize.JPG
13_resize.JPG (91.14 KиБ) Видяна 18758 пъти
Измерваме показанието на работещите котлони. Първо на големия.
Прикачен файл:
14_resize.JPG
После на малкия.
Прикачен файл:
15_resize.JPG
Накрая на неработещия.
Прикачен файл:
16_resize.JPG
tyrnokop - специалист
Записваме си данните за двата котлона и чакаме доставката на новите от сайта, който колегата hidrazin е постнал по-горе.
Прикачен файл:
17_resize.JPG
Прикачен файл:
18_resize.JPG
Записваме и модела на целия плот за всеки случай.
Прикачен файл:
NadpisPlot1-IMG_5286_resize.JPG
NadpisPlot1-IMG_5286_resize.JPG (100.52 KиБ) Видяна 18755 пъти
В сайта има котлони за енергиен регулатор и за седемстепенен ключ. При мен ключовете са с девет степени, но не щракат "стъпално", а се въртят плавно от 0 до 9. Означава ли това, че ключовете ми са енергийни регулатори, за да знам кой модел да поръчам?

Благодаря

Тема "Неработещ котлон в стъклокерамичен плот" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: