Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
treger - помощник
Здравейте, трябва да сменям захранващия кабел на бойлера във вилата. Става въпрос за кабела от външното табло (ключ) пред банята до самия бойлер в банята. В момента бойлера е 2000W но не се знае дали някой ден няма да сложа по- мощен. Та питането ми е какъв точно кабел да сложа?
Благодаря!
DundyTheCroc - майстор
Колко по-мощен може да сложиш? Мисля, че 2х4мм2 ще върши работа.
PCL82 - майстор
DundyTheCroc написа:
Колко по-мощен може да сложиш? Мисля, че 2х4мм2 ще върши работа.
Задължително 3х след бойлерното табло (преди него може и 2х а по-добре 3х). 2,5мм2 е добре до 3-4кВт, но по-добре е 4мм2.
nikolovvd - майстор
За бойлера винаги и задължително с 4 квадрата се свързва. Ако си сложил ДТЗ трябва да е с три проводника - син, кафяв и жълто-зелен, а иначе и два са достатъчни.
VLADO66 - майстор
Една ориентировъчна табличка

Прикачен файл

ток ампери.jpg
ток ампери.jpg (79.52 KиБ) Видяна 23266 пъти

Прикачен файл

ток ампери.jpg
ток ампери.jpg (79.52 KиБ) Видяна 23266 пъти
Тани - модератор
nikolovvd написа:
За бойлера винаги и задължително с 4 квадрата се свързва. Ако си сложил ДТЗ трябва да е с три проводника - син, кафяв и жълто-зелен, а иначе и два са достатъчни.
Поредният мит. За справка отвори cи бойлера и виж с какво сечение кабел е опроводен от производителя.

Бих бил категоричен само за третия захранващ проводник дори без ДТЗ.

Все пак ще е добре да обосновеш твърденията си.
nikolovvd - майстор
Отговорността на производителя се простира до захранващата клема или кабел, а каква ел.инсталация ще направя, за да захраня бойлера е моя отговорност, ако живея в собствена къща или на строителя, когато купувам жилище от него.
Затова строителите изграждат 3 проводна линия от проводник със сечение от 4 кв. мм. Ще кажеш, че това е безсмислено, ако си сложа бойлер с два нагревателя по 800W и ще си прав. Дори да сложа бойлер 3 kW пак има голям резерв в кабела и е малко изхвърляне. Обаче ако сложа проточен бойлер 6.5 kW и инсталацията е изградена с проводник 2 кв. мм кой ще ми гарантира, че няма да я подпаля?
Да не забравяме, че жилищата се купуват и продават.
Ако купувам жилище трябва ли да проверявам каква е ел.инсталацията и ако не ме удовлетворява да се откажа от покупката?
Ако вече съм го купил, трябва ли да правя нова ел инсталация, защото някой не е спазил стандартите и е правил каквото си иска?
шоп - майстор
В инструкциите на всички обемни бойлери, които съм монтирал с мошност на нагревателя 2-3kW производителят посочва, че кабела за захранване трябва да бъде 2.5 мм2

Обаче аз винаги го връзвам с кабел 4 мм2, защото говорим за 5-10 метра кабел и разлика в цената е от няколко левчета, а не се знае след време за този кабел какъв още консуматор може да захраним:-)

Има и друго. В момента пазара в Бг е наводнен с евтин китайски кабел, обявен за меден, но аз не съм сигурен какъв е % мед в този кабел. Предпочитам да се презастраховам, като инвестирам в по-голямо сечение.
Тани - модератор
Предпазител 16А ще гарантира, че няма да претовариш кабела. С 4 квадрата кабел така или иначе няма да може да се захрани един проточен бойлер, с който да може да се къпеш и така или иначе ще го смениш защото това е нестандартно изпълнение. Освен това трябва да си смениш и партидата защото тя ще се заеме цялата само и единствено от мощността на бойлера.
С 6 киловата мощност ще можеш проточно да си миеш само съдовете ... понякога и с доста компромиси.
DundyTheCroc - майстор
Проточния много зависи с какъв накрайник е чешмата или душа, трябва да са ситни дупки да се ограничи дебита. Като сменя в кухнята цедката на чешмата спокойно на 3 киловата се мият съдове и водата е гореща, а на 7 киловата можеш и да се изкъпеш, но пак с подходяща слушалка. 7 киловата бойлер го храня през 4 квадрата кабел и се затопля съвсем леко, за резервен вариант става.

Тема "Захранващ кабел за бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: