Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
VLADO66 - майстор
Масово произвежданите обемни бойлери са с максимална мощност 3kW така че и 2.5мм2 кабел стигат.Друг е въпроса за проектиране и изпълнение на връзките-едните се презастраховат леко,а другите могат да омажат нещата.На вилата бойлера ми е с такъв кабел,връзката е лустерклема и нито пече,нито съм имал проблеми.
fox_vt - майстор
hidrazin написа:
fox_vt написа:
Хидра нали правиш разлика ...
Правя разлика между хора дето разбират и хора дето не разбират от електротехника.
Я пак виж какво си написал:
fox_vt написа:
Ако по знайни и незнайни пътища бойлера вместо 16 започне да консумира 20-25А АП дето ще го сложи според сечението няма да изключи по претоварване.
Ся ще те разочаровам. И да сложи АП 16А ако бойлера започне да консумира 20А, башона няма да изключи или ще е след часове.
Та бойлера на човека е 2000kW. Ако почне да консумира 4500W няма да изключи или ще е след доста време.
Що не вземеш на контактите в хола да си сложиш предпазител 2А? За какво ти е повече - телевизор, музикална уредба и няколко зарядни за телефон? Стига с тези контакти тук имаш един уред който няма да се мести и е със точно определена мощност
Толкова ли е трудно да се проумее че предпазителя в таблото НЕ ПАЗИ УРЕДИТЕ !!!!!
Толкова ли е трудно да искам да не се подпаля
Въобще мислиш в грешна посока. Правилната е следната:
- избор сечение на кабел според мощност на консуматора, пад на напрежение, начин на полагане...
- избор на предпазител според максималния ток на КАБЕЛА Не на консуматора!А какъв е проблема АП да е за по малък ток от тока на кабела ???
Щото башона пази само и единствено кабела.
:partyman:
АП то пази от късо и от претоварване.Слагаш 4мм2 и бушон като за него 40А примерно.Аз казвам имаш 4мм2 за бойлер 3 кв слагаш 16А.След време ако искаш проточен ще си смениш АП то с такова за 4мм2.
Та вариант едно 4мм2-40А АП
вариант две 4мм2-16А АП
при кой вариант има потенциална опасност и каква е тя?Може да е слабовероятна но белята един път става.И ако ми кажеш че моя вариант е вреден и опасен евала покланям се и се признавам за абсолютна невежа.
hidrazin - майстор
fox_vt написа:
...АП то пази от късо и от претоварване.Слагаш 4мм2 и бушон като за него 40А примерно.Аз казвам имаш 4мм2 за бойлер 3 кв слагаш 16А.След време ако искаш проточен ще си смениш АП то с такова за 4мм2.
Та вариант едно 4мм2-40А АП
вариант две 4мм2-16А АП
при кой вариант има потенциална опасност и каква е тя?...
1,Престани с това претоварване от бойлер. Ся ако ми обясниш и от какво ще се получи... По-горе ти обясних че при 16А и тоя 2-киловатв бойлер да почне да гълта 4,5 киловата, това АП няма да изключи.
2.Претоварване ще търсиш там, където може да менкаш консуматорите (има контакти). Или пък там където има електромотори. И двете неща ги няма в банята.
3.Тези 40А башон за 4 квадрата - [-X . Запалил си го ако е някъде където може да го претовариш. Ама не и в банята.
4.Някъде да съм казал че одобрявам 4мм² за бойлер па било то и 3kW? Особено пък само за участъка от бойлерното табло до самия бойлер.
Разбира се ако приемем че дадения участък не е с голяма дължина. Иначе си е преразход.
5.В дадения случай с бойлера, дали ще сложиш 16А или 25А е все тая. Единствен консуматор а активен товар и няма как да претовари.
6.Ако ще слагаш 16А на бойлер в баня, то тогава и 4мм² си е разхищение при малки разстояния. Ако сложиш проточен, тоя 4мм² не можеш го използва.
Нали не мислиш да се къпеш със 7kW проточен? :-D Та пак ще трябва да го сменяш и кабела и АП-то.
7.А проектантите (особено от по-старото поколение) продължават да слагат за бойлери 2 и 3kW кабел 4мм² и предпазител 25А.
А защо е така? ..... Вероятната причина ще я кажа ... малко по-нататък. :shock:
Прикачен файл:
Типов проект.jpg
И за накрая (на този пост) - няма проблем на 4мм² да сложиш 16А предпазител. Няма проблем и да е 25А.
А това дето го написа:
при кой вариант има потенциална опасност и каква е тя?
ще го приема за въпрос на който ти трябва да отговориш.
:partyman:
gogo7777 - майстор
Претоварване е възможно ако по някакъв начин нагревателя прекъсне и /или/ опре на заземен /занулен/ корпус. Ама тоя филм едва ли ще се случи някога. Аз като пускам нови закрити нагреватели, винаги ги темперирам преди да заработят на пълна мощност. Така кантала си намира място из между пясъка и тръбата.
hidrazin - майстор
За прекъснал/спуан... нагревател опрял на корпус или правещ електролиза към корпус трябва да се грижи ДТЗ-то. :-D
А това с темперирането на нови нагреватели е много добър подход. Днешните май хич не ги темперират.
Вече доста пъти ми се случи нови нагреватели да изключват от ДТЗ заради остатъчна влага.
Два пъти гърмя плоча на чисто нов котлон от един и същ модел.
Темперирането никога не е излишно. Спестява доста главоболия.
:partyman:
gogo7777 - майстор
Така е, не е излишно. Така са ми казали на времето, така правя винаги. :)
fox_vt - майстор
Е значи стигнахме до консенсус :-D А виж че имало вариант да има претоварване на бойлер може да е едно на милион но има =D> Намеси и ДТ3 никой не е казал че ще има такава,приемаме че няма и хоп стана тя каквато стана от едно на милион едно на 100000 =D> И като капак на всичко целия спор започна от това
За бойлера винаги и задължително с 4 квадрата се свързва.
На което аз лично не бях съгласен и като и ти пишеш ти също не си съгласен :lol: Толкос писане и реплики да си дойдем на мойто =D>
Нали не мислиш да се къпеш със 7kW проточен?
Това в какъв смисъл го казваш :?: къпя се с такъв на 6 мм2 някой по нагоре каза че ползва такъв на 4мм2 и съвсем основателно не може да се съгласи човек че за 3кв трябва това сечение :-D Както и да е надявам се на gogo7777 да му се разшири бизнеса да започне да темперира всички нагреватели за бойлерите в БГ че дан стане гаф :rolleyes: :partyman: Айде лека от мен додряма ми се :)
hidrazin - майстор
fox_vt написа:
...Е значи стигнахме до консенсус :-D А виж че имало вариант да има претоварване на бойлер може да е едно на милион но има...
Толкос писане и реплики да си дойдем на мойто ...
Цъ. Нещо си се объркал. Нито ще дойдем на твоето, нито пък има шанс за претоварване.
Нито на милион, нито на милиард.... Поне не такова че да изключи башон от 16А от претоварване.
Това дето си го говорехме с gogo7777 е чисто хипотетично и няма как да стане.
Поради няколко причини. Ако по някакъв фантастичен начин нагревателя излезе от корпуса си нищо няма да се случи.
Никакво претоварване. Все едно да пуснеш бързовар с открити реотани в занулена поцинкована кофа.
Тока ще си тече основно по съпротивителната жица а утечката към корпус ще е нищожна за да я смятаме като претоварване.
Достатъчно много нагреватели съм виждал дето си бачкат сцепени и им се вижда спиралата. :-D
Другия вариант - прекъснал и оголен нагревател. Ще прави електролиза, но ще е с малък ток.
Просто площта на съпротивителния проводник е много малка за да протече някакъв приличен ток и да претовари.
Сега си спомни бързоварите с лъжички или бръснарски ножчета. Топлеха чаша с вода за няколко минути.
Но чаша вода, не бойлер. А площта на спиралата на нагревателя е съизмерима с тази на чаена лъжичка.
Така че - забрави за претоварване. :cool:
:partyman:
P.S. А това за болера и 4мм² кабел за него е останало от едно време.
Тогава по проектите към токовия кръг за бойлера залагахме и един контакт отвън на банята.
И тези квадрати на кабела си идваха на мястото. :-D
Тани - модератор
fox_vt написа:
Нали не мислиш да се къпеш със 7kW човек ?
Това в какъв смисъл го казваш :?: къпя се с такъв на 6 мм2 някой по нагоре каза че ползва такъв на 4мм2 и съвсем основателно не може да се съгласи човек че за 3кв трябва това сечение :-D
Хмм... интересно, а успяваш ли да се изкъпеш и през зимата?
Ако все пак успяваш би ли премерил колко ти е дебита на душа - колко литра в минута.
Дидо_Д - помощник
Изчисляване на тока I = Р/U.
Напрежението е ясно - 220 V
Мощноста е ясна - 3000W
Съгласно формулата тока е I = 3000/220 = 13.64A
Като се има предвид, че 1мм2 издържа около 8А.
Какво следва........

Тема "Захранващ кабел за бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: