Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
fox_vt - майстор
nikolovvd написа:
Отговорността на производителя се простира до захранващата клема или кабел, а каква ел.инсталация ще направя, за да захраня бойлера е моя отговорност, ако живея в собствена къща или на строителя, когато купувам жилище от него.
Затова строителите изграждат 3 проводна линия от проводник със сечение от 4 кв. мм. Ще кажеш, че това е безсмислено, ако си сложа бойлер с два нагревателя по 800W и ще си прав. Дори да сложа бойлер 3 kW пак има голям резерв в кабела и е малко изхвърляне. Обаче ако сложа проточен бойлер 6.5 kW и инсталацията е изградена с проводник 2 кв. мм кой ще ми гарантира, че няма да я подпаля?
Да не забравяме, че жилищата се купуват и продават.
Ако купувам жилище трябва ли да проверявам каква е ел.инсталацията и ако не ме удовлетворява да се откажа от покупката?
Ако вече съм го купил, трябва ли да правя нова ел инсталация, защото някой не е спазил стандартите и е правил каквото си иска?
Много необосновано мнение [-X А ако за в бъдеще ти хрумне да монтираш трифазен проточен бойлер тогава какво да си направим отсега трифазна партида ли :lol: НА този 4 мм2 проводник какъв АП ще му сложиш :?: И как ще гарантираш че ще изключи при претоварване при да речем 20А преди да се запали бойлера.Това презапасяване не винаги е правилно.
krasi92 - майстор
Тани написа:
Предпазител 16А ще гарантира, че няма да претовариш кабела. С 4 квадрата кабел така или иначе няма да може да се захрани един проточен бойлер, с който да може да се къпеш и така или иначе ще го смениш защото това е нестандартно изпълнение. Освен това трябва да си смениш и партидата защото тя ще се заеме цялата само и единствено от мощността на бойлера.
С 6 киловата мощност ще можеш проточно да си миеш само съдовете ... понякога и с доста компромиси.
подкрепям това мнение.
hidrazin - майстор
fox_vt написа:
... НА този 4 мм2 проводник какъв АП ще му сложиш :?: И как ще гарантираш че ще изключи при претоварване при да речем 20А преди да се запали бойлера.
Ще му сложиш АП което отговаря на сечението. И какво общо има "запалването" на бойлера с АП-то?
:partyman:
fox_vt - майстор
Ако по знайни и незнайни пътища бойлера вместо 16 започне да консумира 20-25А АП дето ще го сложи според сечението няма да изключи по претоварване.Ама карай то в банята няма кво да се подпали :-D Иначе като ще е с мисъл за проточен по добре да е 6 мм2 тъй като няма проточни вече по 6 кв а са 7 и 7,5 монофазни.Ако трябва да съм честен моя 7 кв е на 6 мм2 :? ама като човек не чакащ производителя на къщата да ми прекара нужната инсталация съм теглил ново трасе.Не съм се заглеждал във баните на новото строителство ама силно ме съмнява че някой ще налива пари в 4мм2 проводник щото някой си нежен клиент можел да си сложи проточен :partyman: Апропо ако някой ден реша да сложа в спалнята за основно осветление за бродиране 6 броя 2кв прожектори от ученическите салони,дали да не се презапася отсега като правя тавана с един 10мм2 проводник :finga:
hidrazin - майстор
fox_vt написа:
Ако по знайни и незнайни пътища бойлера вместо 16 започне да консумира 20-25А АП дето ще го сложи според сечението няма да изключи по претоварване....
Да бе да. А сега помисли кога ще ти изключи АП-то 16А за контакт в хола на който си включил новия си 55" телевизор. :-D
Сигурно когато по знайни и незнайни причини талавизора ти почне да консумира 20-25А и ще изключи от претоварване. :lol:
Хайде сега помисли по този въпрос и може да откриеш топлата вода - какво пази АП-то в едно табло.
Та недей да подвеждаш питащия.
treger написа:
В момента бойлера е 2000W но не се знае дали някой ден няма да сложа по- мощен.
Е колко по-мощен? Няма как да ти се отговори ако не си наясно.
Може от външното табло до бойлера да пуснеш гофре. Така ще може да подмениш кабела без да къртиш плочки.
:partyman:
nikolovvd - майстор
fox_vt написа:
Не съм се заглеждал във баните на новото строителство ама силно ме съмнява че някой ще налива пари в 4мм2 проводник щото някой си нежен клиент можел да си сложи проточен :partyman:
Ами вземи се загледай!
Миналата година купих мезонет във Видин и в банята бе с 3 проводника по 4 квадрата.
Тази година два в София за шурека и сина. И в двата е с 3 проводника по 4 квадрата, въпреки че са топлофицирани жилищата. Отделно на всеки апартамент има изведена инсталация за климатик на отделен токов кръг с отделен АП.
Ама айде от мен да мине, дръж си главата в пясъка.
По-лесно е да се дават мнения от последна инстанция, вместо да попиташ някой проектант.
То не е кой знае какво да построиш нещо и да навържеш някакви си там жици. А дали отговарят на изискванията или не е отделна тема. Като дойде комисията да ти направи АКТ 16 и ще се опулиш, че трябва да подмениш ел. инсталацията.
Ама кой съм аз, че да ръся мозък?
fox_vt - майстор
Хидра нали правиш разлика между контактен излаз и уред на твърда връзка :?: Уреда е с точно обявена мощност 3 кв за най мощните.Инсталацията си я смяташ за него тъй като само и единствено той ще е включен в нея.
Николов може и така да е за новото строителство,то много работи трябва да се направят по един начин ама като гледам изпълнението тук във ВТ,нз с какъв акъл искат маса пари за нов апартамент като е по зле от една панелка на 50 години.
nikolovvd - майстор
fox_vt написа:
... какъв акъл искат маса пари за нов апартамент като е по зле от една панелка на 50 години.
Като има кой да ги даде, що не.
Много работи обаче, стават по-лесно.
Вътрешните стени са от итонг и прекарването на ел.инсталация е детска игра. Примерно искаш на кухнята да имаш 2 контакта вместо един /на гърба имам пред вид/. Вземаш нивела, правиш една черта с отвертката, после още една на 2-3 см под нея и ето ти канала очертан. После отново с отвертката драскаш няколко пъти и готово. Слаташ кабела, гипсираш и си готов.
Още по лесно става, ако попаднеш на тухли. Правиш дупка в стената до тухла, където има наличен контакт. Пробиваш дупка в тухлата докато стигнеш до вътрешните отвори/канали на тухлата и по канала прекарваш кабела до новото място.
Между тухлите няма свързващ материал, нито вар, вито пяна!
Варовата мазилка е без грам цимент, та и в банята където няма шпакловка можеш да правиш каквото си искаш само с отвертка, без никакво усилие и без специални машини.
А най-голям кеф е, ако трябва да направиш дупка на пода. Бетона на плочата е толкова мек, че можеш спокойно да пробиваш с обикновена дрелка и свредло за бетон, за да монтираш тоалената чиния или някой ограничител за врата.
Ако си приготвил перфоратор с 800-1000W мощност, трябва здраво да го държиш, за да не мине при съседите от долния етаж.
За панелките няма да говоря. Тази тема ми е чужда от 15 години, но преди две седмици на село ми се наложи да пробия дупка ф110 за тоалетна чиния в 40 годишна плоча дебела 15-18 см и се молех перфоратора да не ме предаде. Е издържа, но на мен ми се разказа играта - 1 час мъки.
Та това е новото строителство. Остава надеждата, че няма да удари земетресение над 5 степен по Рихтер.
hidrazin - майстор
fox_vt написа:
Хидра нали правиш разлика ...
Правя разлика между хора дето разбират и хора дето не разбират от електротехника.
Я пак виж какво си написал:
fox_vt написа:
Ако по знайни и незнайни пътища бойлера вместо 16 започне да консумира 20-25А АП дето ще го сложи според сечението няма да изключи по претоварване.
Ся ще те разочаровам. И да сложи АП 16А ако бойлера започне да консумира 20А, башона няма да изключи или ще е след часове.
Та бойлера на човека е 2000kW. Ако почне да консумира 4500W няма да изключи или ще е след доста време.
Що не вземеш на контактите в хола да си сложиш предпазител 2А? За какво ти е повече - телевизор, музикална уредба и няколко зарядни за телефон?
Толкова ли е трудно да се проумее че предпазителя в таблото НЕ ПАЗИ УРЕДИТЕ !!!!!
Въобще мислиш в грешна посока. Правилната е следната:
- избор сечение на кабел според мощност на консуматора, пад на напрежение, начин на полагане...
- избор на предпазител според максималния ток на КАБЕЛА Не на консуматора!
Щото башона пази само и единствено кабела.
:partyman:
fikata - майстор
"Щото башона пази" инсталацията преди него от к.с. и претоварване :)

Тема "Захранващ кабел за бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: