Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
estorm - специалист
Малко реле което работи на 4-5 волта /захранено от зарядно за тлф/
Как да бъде подсигурено/с батерия/ срещу спиране на мрежовото захранване? Така, че в моментите на има/няма ток то да не прекъсва своята работа изобщо.
Ако има вариант с готов модул още по добре - ако ли не моля предложете някакво решение по възможност да не е сложно.
shadow__01 - майстор
Батерия 18650 свързана към автоматичен заряден модул https://www.google.bg/search?q=li-ion+c ... pQaHGjM%3A
Комутацията при отпадане на напрежението може да се направи с друго 5V реле. Ще се досетиш как като го начертаеш на лист.
MIRO_073 - майстор
Най интелигентното решение
http://www.aliexpress.com/item/5V-14-8W ... eb201560_3
estorm - специалист
Много сте бързи :) Благодаря!
Миро за това ще чакам поне месец в Бг го нямаме. Ако трябва ще се чака де.
Шадоу този модул дали следи за разряда на батерията? Щото ако не- аз си имам зарядно с 18650.
Ама се сещам какво ще и се случи ако е нон-стоп на него. И за този модул също ще се чака.
....Комутацията при отпадане на напрежението може да се направи с друго 5V реле. Ще се досетиш как като го начертаеш на лист.'
Това е интересно да видим дали разбрах. На релето захранено от мрежата ще сложа мощен кондензатор. Като спре тока то да работи още 2-3сек. Ще имам на същото мрежово захранване и второ реле което да изключи преди първото след спиране на тока и изключвайки да включи батерията към първото. Така ли?
ivanovbg - майстор
Що не смениш релето с ключ? Ток за него не трябва. :yawinkle:

Иначе ми е ясно че релето се управлява от нещо, не може ли да ползваш неговото захранване?.И като се замисля... като няма ток какво въобще управлява релето? Не може ли да взима ток за управлението си от управляваната верига? :?
Последна промяна от ivanovbg на пон дек 28, 2015 12:03 am, променено общо 2 пъти.
lecki - специалист
Ако релето работи при напрежение до около 3.5В
можеш директно да го свържеш с батерията която е на зарядното (зарядното трябва да е хубаво).
Когато има "ток", на батерията ще има около 4,2В - литиева.
Друг вариант - ако релето не работи добре при понижено напрежение,
свързваш към батерията DC/DC повишаващ преобразувател със (съответния ток) който ще дава
винаги 5В без значение колко е изтощена батерията.
kozl - майстор
То като няма схемата на работа на релето и не е ясно дали запаметяващото реле ще е подходящо за питащия.
Но идеята на Петков е страхотно импулсивна от към пестене на енергия :supz:
Аз от битака съм натрупал към над 50 релета. Всичките съм ги тествал на ток и напрежение на задействане и задържане и ги надписах.
Та най-малкия ток е към 11 милиапера (изключвам рид релетата).
Колко е тока през релето и колко време ще го захранва батерията докато се изтощи :?
estorm - специалист
Много благодаря за полезната информация! Човек винаги има какво да научи :)
Значи остава да се реши кое е по практичното.
1.Едно зарядно за тлф. захранва две релета. Ако спре тока приемаме, че едното ще изключи преди основното реле и така ще подсигури ток за него от батерията. Тока спира рядко и за малко така, че батерията /18650/ ще издържи. Целта е както споменах основното реле да не спира своята дейност поради има/няма мрежово захранване. Просто да се намери начин при липса на захранване едното да изключва поне 2сек по късно от другото е достатъчно. Защото през тия 2сек другото изключвайки се ще му подаде ток от батерията. Не искам реле което да остане включено след спиране на 2та източника.
2. Намирам реле с много ниска консумация и го връзвам към батерията. В такъв случай ще трябва да има нещо което периодично да я зарежда. Може би платката предложена от shadow
http://www.ebay.co.uk/itm/121729568210? ... EBIDX%3AIT
е най подходяща за целта. Или ако усложня нещата /но не искам/ да я зарежда периодично нейното зарядно командвано от таймер. Но тази идея не ми допада заради таймера губя малките размери и простичкото решение дето търся.
Kozl тока през основното реле е незначителен затова не го споменавам.
Последна промяна от estorm на вт дек 29, 2015 10:04 pm, променено общо 1 път.
ivanovbg - майстор
Колега, отговори моля те на моите въпроси, че не схващам идеята.
ivanovbg написа:
Що не смениш релето с ключ? Ток за него не трябва. :yawinkle:

Иначе ми е ясно че релето се управлява от нещо, не може ли да ползваш неговото захранване?.И като се замисля... като няма ток какво въобще управлява релето? Не може ли да взима ток за управлението си от управляваната верига? :?

Иначе най елементарно става с 3 акумулаторни батерийки но не литиеви, резистор и 2 диода. Резистора се смята по тока на подзаряд. На всички сирени с автономните захранвания е по тази схема. Карат по 2-3 години акумулаторите.

Прикачен файл

untitled.JPG
untitled.JPG (15.82 KиБ) Видяна 1866 пъти

Тема "Въпрос за захранване на реле" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: