• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
lov - майстор
Първо добре прочети това.
http://www.kumanov.com/Hardware/ATX/
И за да не ти търся схемата на твоето щото нищо не си казал модела можеш да погледнеш тука.
http://electro-tech.narod.ru/schematics/power/comp.htm
И ако не се справиш от първия пробвай от ново на следващото. Само няма да се отчайваш винаги има първи път. :lol:
mgbagera - специалист
jordanvass написа:
То няма да запали, ако си го откачил от компа, докато не дадеш накъсо зеления и някой от черните кабели. Провери първо имаш ли дежурното 5 волта, обикновено е в лилаво. С това се почва.
С това почнах, (няма постоянни 5в).
Не споменах модела на захранването понеже не очаквах че ще се задълбае толкова темата.

Лов благодаря за материалите които си споделил :partyman:
Изобщо няма да се отчайвам. Както казах правя го от скука и най вече защото много обичам да чопля из платки. Цял ден мога да си играя с поялника и да не се седя за хранене :)

Сега ще прочета статията.



Всъщност захранването е Rexpower 350W
Модела предполагам е PX-350ROEGN
Контролера за съжаление не е TL494 както на повечето. При мен е SG6105 но му намерих дейташийта.


П.П: Почти сигурен съм че проблема е във високоволтовия транзистор d13007. Те са 2 и единия има връзка между емитера и базата, докато при другия няма връзка между двата извода :?

Тези транзистори нещо не ги намирам по сайтовете и искам да попитам с какви мога да ги заменя ? Разбрах че дори и единия да е изгорял то новия трябва да е същия или да се сменят и двата. MJE13007 подходящ ли е ? Според мен не но аз не разбирам и затова ви питам.
lov - майстор
http://atanas.mipa-bg.com/downloads/atxschem.rar
Малко схемички на захранвание и една стара тема от форума.
viewtopic.php?t=41004

Ама само с мултицет поялник и упоритост тука не става.
shadow__01 - майстор
lov написа:
Ама само с мултицет поялник и упоритост тука не става.
Става, ама с много късмет. Дано тази тема не завърши като моята, която си дал за пример. При мен (преди 4-5 години) остана само платката за части.
Първи трябва да се провери транзистора на дежурното 5V напрежение. След като се подкара дежурното тогава се почват измервания.
lov - майстор
Попадал бях на един друг блог за ремонт на захранвания но не можах да го намеря и сега даже се чудя дали не беше на руски. Нещо подобно на първия линк дето пуснах. Там много по подробно беше описан принципа на работа на различни варианти и цяла методика за търсене на повредата.Абсолютно подробно точно като за начинаеш.
mgbagera - специалист
lov За малко да те смъмря. Първо вдъхна надежда а после я уби с темата на колегата по горе, обаче сега отново се опитваш да ми покажеш светлината в тунел :mrgreen:

Утре ще ходя до Монтана и мисля да купя тези двата транзистора d13007. Обаче в elimex ги нямат. Там открих сам този MJE13007 но не знам дали ще свърши работа ?
Може ли да предложите някаква алтернатива на тези транзистори ?

Имаме напредък =D> Вече има постоянни 5v. Оказа се че един диод си е заминал.
Сега остава да докараме и 12v
jordanvass - майстор
За кои 5V говориш?
mgbagera - специалист
+5VSB на виолетовия.
Сега трябва да докарам напрежението до големия траф понеже до него не стига.
jordanvass - майстор
Двата транзистора 13007 сваля ли ги, мери ли ги? Запоени трудно ще ги премериш.
mgbagera - специалист
Свалени са но не знам как да ги премеря. Единственото което установих е че на единия има връзка между емитера и базата а на другия няма. Това показа мултицета с опцията за проверка на веригите.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "Ремонт на компютърно захранване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: