• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
nikolov333 - майстор
3ти и 4ти ги мери на съпротивление..
mgbagera - специалист
Сега премерих и друг оптрон и изглежда си е здрав. 3-4 в едната посока дава прекъсване а в другата голямо съпротивление.
mgbagera - специалист
Да изтупаме малко темата от прахта :)


Сега ми трябва помощ за преработката на захранване с TL494. Уш била най разпространената и масова интеграла а едва я открих. Днес в пункта за вторични суровини отворих над 20 захранвания и едва открих 3 с tl494. Както и да е.. Отворих едното и започнах да го преработвам според статиите и клиповете който открих в нета. Целта е да го направя регулируемо.
Захранването е без име и модел както на кутията така и на платката.

Стана ми ясно че регулирането на напрежението става посредством 1-ви крак на интегралата. Той е свързан чрез 2 резистора към +12в и +5в. Резистора на 5-те волта се премахвал а на местото на този за 12в се слагал потенциометъра. Направих го но ефект нямаше. Захранването си работи но напрежението не се повишава. Може малко да го намаля чрез потенциометъра но падне ли под 11 започва да свисти.

Зачетох се отново в нета и се оказа че на 4-ти крак трябва да има ценер който да служи като ограничител. Някъде пишат че се маха ценера а на други места че 4-ти крак се изолира и се свързва директно към маса. Е направих го и отново нямаше промяна. Извадих и още няколко ценера но отново си стой на 12,2в.

В youtube един руснак беше казал че потенциометъра се свързвал между 1-ви крак и маса а не +12в :? Е пробвах и така но тогава максималното ми напрежение е малко над 11в.
Почнах да се отчайвам и утре ще пробвам с 2-то захранване което е ATX JNC 300w отново с 494.


Да имате някой съвети който биха ми помогнали ? 1-ви пин последно към маса или +12 се свързва ?
Последна промяна от mgbagera на чет май 04, 2017 9:28 pm, променено общо 1 път.
MamaMy - майстор
Потенциометъра се връзва между +12 и маса, а средния му крак отива в 1ви. Видях ти какво си гледал. А съпротивления към маса сложи ли на 1ви крак?

Прикачен файл

ATX.jpg
ATX.jpg (84.68 KиБ) Видяна 1507 пъти
Последна промяна от MamaMy на чет май 04, 2017 10:44 pm, променено общо 1 път.
hidrazin - майстор
В тая тема май скоро ще замирише на пърлена козина .... или захранване.
Ама все тая - двете миришат гадно. :-D
:partyman:
mgbagera - специалист
MamaMy написа:
Потенциометъра се връзва между +12 и маса, а средния му крак отива в 1ви. Видях ти какво си гледал. А съпротивления към маса сложи ли на 1ви крак?
То между 1-ви и маса си има два резистора (120к и 4к). Между 1-ви и +12 резистора е 36к и го замених с потенциометър 10к. Предния път като слагах потенциометъра, средния извод не го свързвах никъде и като сваля напрежението под 11в започваше да свисти. Сега след като свързах потенциометъра както ми каза, напрежението се сваля до 9в без свистене.
И пак се връщам в начална позиция защото си стои на 12,2в и не иска да се увеличи.



П.П: В схемата която си качил потенциометъра не е свързан към +12 и 1-ви крак :?
hidrazin - майстор
mgbagera написа:
Почнах да се отчайвам и утре ще пробвам с 2-то захранване което е ATX JNC 300w отново с 494.
Ти сега с кое захранване пробваш?
Това с което пробваш има ли и друга интегрална схема вътре?
И нищо няма да стане така както пробваш. Трябва да ти стане ясно как работи конкретното захранване.
Демек да се проследят всички връзки и да се вникне в работата му.
Естествено първо трябва да си изучил как работи 494 и то много добре.
Няма да стане с "закачи на първи крак потенциометър, махни оня резистор, махни оня ценер...) и подобни простотии.
:partyman:
mgbagera - специалист
Все още тествах на първото и каквото и да му правех не мърдаше по на горе от 12.2v :?
Знам че трябва да се изучи принципа на работа но за новобранец като мен е непосилно... С повече практика и на принципа проба, грешка също става но по бавно.

Днес реших да пробвам второто захранване което също е с TL494 и всичко мина по мед и масло =D>
Като помощно четиво използвах този сайт: http://diodnik.com/zaryadnoe-iz-at-blok ... -na-tl494/ Човека обяснява доста подробно и с всички стъпки относно преработката на различни видове компютърни захранвания.



П.П: След като увеличих 12 волтовата беше ясно че ще се увеличат и 5в и 3,3в.
5 волтовата се увеличи до около 7v. обаче 3,3 волтовата скочи чак на 11v :| Има ли начин да я изолирам с минимални операции без да засегна някоя защита ?
Примерно ако изолирам навивките от дросела дали ще е достатъчно или само да премахна изходните кондензатори за 3,3в ?
jordanvass - майстор
Първата работа, като ще преработваш ATX, е да му изкормиш всички излишни елементи след изходния трансформатор, които нямат отношение към 12V изхода. И да махнеш всички защити. После ще си ги направиш сам. Всичко, което е по веригите на 5 и 3,3V - диоди, дросели, кондензатори, се маха.
mgbagera - специалист
jordanvass написа:
...да му изкормиш всички излишни елементи след изходния трансформатор, които нямат отношение към 12V изхода. И да махнеш всички защити. После ще си ги направиш сам...
Не знам дали си ми прочел горните постове но които и да ги прочете ще разбере че написаното от теб надали е по възможностите :| А може ли да попитам защо се премахват елементите от веригите за 3,3 и 5v ? С цел намаляване риска от повреда или ?
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Тема "Ремонт на компютърно захранване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: