• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
mgbagera - специалист
Като за начало да предупредя че не разбирам много от електротехника но пък имам страшно голямо желание да човъркам из платките :-D
От няколко месеца ми се мота едно старо захранване за компютър което е с неизвестна повреда. Днес от скука реших да си поиграя с него и да видя дали ще успея да го ремонтирам.
Орязал съм му част от кабелите така че няма да се ползва за компютър но за нещо друго ще свърши работа :)

След няколко проверки се оказа че: няма подути кондензатори, бушона е здрав, термо резистора също, а на двата високоволтови кондензатора няма напрежение.
Аз залагам на греца който е с номер kbl06.

Питането ми е как да тествам този грец ? Демонтирал съм го.
http://www.donberg.ie/pics/k/kbl_06-1.jpg

Като го меря:
1-ви "-" 2-ри "+" дава 660
2-ри "-" 3-ти "+" нищо
3-ти "-" 4-ти "+" дава 680
4-ти "-" 1-ви "+" нищо

И обратното:
1-ви "+" 2-ри "-" нищо
2-ри "+" 3-ти "-" нищо
3-ти "+" 4-ти "-" нищо
moimoimoi - майстор
kak,как да го тестваш ?
защо не пробваш да му подадеш променливо напрежение и да видиш дали ще изкара изправено?

и защо си го свалил на място на платката мериш дали до него идва напрежение и а ако има след него пак мериш колко волта има
toolegittoquit - майстор
mgbagera написа:
Аз залагам на греца който е с номер kbl06.
Изправителната схема ГРЕЦ е 4 диода в 1 корпус. Тества се така, както се мерят диоди. Просто трябва да хванеш изводите по правилният начин. Ето ти дейташийта на греца - ЦЪК Иначе не съм въобще уверен, че проблемът ти е там. Но иска мерене.
mgbagera - специалист
Свалих го защото не знаех как да го измеря.

Явно първия път нещо съм объркал при меренето и затова не ми е показало напрежение на кондензаторите.
Греца си работи и до кондензаторите има напрежение около 180v

Проследих плюса от греца и отива директно на средния извод на транзистор d13007. На двата крайни извода няма нищо. В този транзистор ли да търся повредата и него трябва ли да го сваля за да го измеря :?
shadow__01 - майстор
Двата филтриращи кондензатора са свързани последователно като един. Трябва да имаш между 310-320VDC. Това 180 къде го измерваш?
mgbagera - специалист
Това го меря само на единия а като премеря и на двата заедно е към 300v както казваш.

Този транзистор d13007, изглежда че захранва големия траф понеже на него няма никакво напрежение а на 2-та по малки има.
hidrazin - майстор
Кауза пердута.
:partyman:
mgbagera - специалист
Това беше ясно още щом изгоря но не пречи да се опитам да го съживя, току-виж съм научил нещо.
kolev_k - специалист
А зелената жица свърза ли я към черната?
jordanvass - майстор
Не си казал какво е захранването - AT или ATX. Приемам, че е ATX. То няма да запали, ако си го откачил от компа, докато не дадеш накъсо зеления и някой от черните кабели. Провери първо имаш ли дежурното 5 волта, обикновено е в лилаво. С това се почва.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "Ремонт на компютърно захранване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: