• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
engineer - специалист
Колега hidrazin, много си прав. Споменах, че цената е приблизителна. Мога да надхвърля сумата, ако имам основателна причина. Не мога да рискувам да остана трайно без ток.
За батерията също съм съгласен. Може да се харчи 20А за 10 часа, но не може да се харчи 200А за 1 час, защото реалния капацитет пада на около 140Ah. Важно е обаче да могат да се покриват няколкоминутни пикове. Все пак несериозно е да се пекат пържоли на акумулатор.
Изплащането го сметнах 8-10, като добавих цената за първоначално присъединяване според предварителния ми договор от преди 3 години. За зла беда не успях да го подновя. Да си призная честно, ако имах начин бих се присъединил по класическия ред. Никого не агитирам да постъпва като мен. Напомням че основната мисия беше да докопам разрешителното за строеж.
От друга страна за вече присъединен клиент може да се помисли за двупосочен инвертор (значително по-скъп) и произведената електроенергия да се продава.
В разговори със собственици на подобни системи наблюдавам един много неправилен ред на мисли: като се увеличи цената на тока хвърлят шапка от радост, че системата им ще се изплати по-бързо. Но както всички знаем един лев днес струва повече от един лев утре.

Колега infomar, и ти си много прав. Киловатите се получиха по друг ред. Реално изчислителната част беше направена в обратен ред:
1. На разполагаемия покрив сметнах че мога да накича 4500Wp
2. По данни за слънцето във Варна през Януари сметнах средно дневно производство 10kWh (което означава, че може да е повече, но може и да е по-малко при облачно време. Проектът позволява увеличаване на АБ до 600Ah).
3. Доказах изчислително, че 10kWh са достатъчни за едно домакинство, ако осветлението е LED, отопление и топла вода са от котел и др.
4. По данни за слънцето във Варна през Юли излиза средно дневно производство над 25kWh, което означава, че ще мога да си пускам климатици.

Благодаря за коментарите.
ktamen - специалист
Амбициозен си, поздравления.
Очевидно си и достатъчно грамотен и знаеш, че единственият смисъл от цялото изпълнение е един вид протест срещу нелепите условия и такси за присъединяване. Иначе само горивото за генератора ще ти излиза повече от целогодишната сметка за ток. Ако целия квартал имаше такива панели и акумулатори, и сте свързани помежду си, тогава сметките може би щяха да излязат.
Темата ме подсети за един тончев - изобретател по партийна линия. Той има няколкостотин патента за всякакви щуротии за производство на ток, реалната стойност на всичките му патенти е около 40 стотинки. Ама той развива широкомащабна пропаганда, колко убаво било сам да си правиш тока и да се отървеш от монополистите, тази пропаганда, съчетана с горчивия опит на хората с монополистите и слабото познаване на физичните закони, му помага да продава надежди в индустриални мащаби. Познайте какво отговори, като го питах, дали той самия е вързан за ЧЕЗ или си прави тока сам.
Така или иначе темата е хубава и полезна, надявам се да продължиш да пишеш и когато започнеш техническата част и за самата експлоатация.
lecki - специалист
Поздрави за успеха !
Абе всичко ще си дойде на мястото ама иска време докато
разчупим стереотипите.

Правилно един колега подхвърли за вятърната енергия
която по краибрежието е икономически изгодна,
а и ще направи системата по надеждна защото вятърът
духа и през ноща. Също може да се намали капацитета на
акумулаторите.
MamaMy - майстор
Още в началото на демокрацията даваха интервю по телевизията с човек който си докарал два генератора с корабни дизели от Русия и си ги монтирал в специално изградено помещение в собствения си двор. Направил сметка, че по ония цени ако произвежда ток само за себе си ще е на загуба, но ако натовари агрегата над 50% вече ще е на печалба. И човека сключил договор със съседен завод на цена по-ниска от тази на енергото да доставя ток. Опънал кабели и работата потръгнала. След 3 месеца поръчал нов още по-голям генератор и тогава завистници му подлели вода. Пратили ми проверки и му спрели кранчето. Нямал право да продава тази енергия която произвежда. Има право да си я ползва само той. Държавата си защитава монополите.
Е, как човек да подхване нещо кооперативно? Може би ако подарява енергията на съседите си, а те му подаряват нафта от време на време ще мине номера. Тази държава вместо да подкрепя инициативата зорлем иска да се търсят вратички в закона за да се заобикаля той. Още се чудя как не са подпукали хижите в балкана, че ползват държавната собственост каквато са водите за да си произвеждат безплатен ток.
До автора на поста:

Здравейте, как върви строежът ви?
Ние сме в подобна ситуация, с разликата, че вече сме на етап въвеждане в експлоатация на къщата (еднофамилна), но ЕВН тотално отказат да ни дадат становище, че не могат да захранят обекта, който е извън строителните граници на селото, където строим. Моля ви, ако пазите някакви образци на вече издадени становища от ЕВН ще ни помогнете много!
Монополистите не само, че не искат да ни съдействат по какъвто и да е начин, а искат 40 000 лв. за да направим трафопост за наша сметка и ДА СМЕНИМ СТОМАНОБЕТОНЕН СТЪЛБ С МЕТАЛОРЕШЕТЪЧЕН пак за наша сметка. Това всичкото, за да захраним еднофамилна малка къща... За 20 000 лв. си решихме въпроса със изцяло автономна фотоволтаична система, сега обаче следва "забавната част".
За ни се издаде от общината Удостоверение за ползване на къщата се иска внесено изменение по чл. 154 от ЗУТ, което за гл. архитект не е проблем да одобри, но ДНСК имат право да отменят това удостоверение, защото те са органа, който следи за строителните книжа в общината. При опит да разговаряме с ДНСК от там казват само едно - трябва да представим договор за присъединяване към ЕВН, а за да имаме такъв трябва да платим 40 000 лв.
Можело и със становище, че ЕВН не могат да ни захранят, но наглите служители направо ни се изсмяха в лицата и казаха, че никога няма да ни издадат такова становище.

Моля ви, помогнете ни, дали с адвокат, дали със ваш личен опит, дали със надзорна фирма, каквото и да е...

Оставям си имейла тук за връзка, защото не знам дали ще мога да проверявам темата всеки ден.
rositsaivanova93@yahoo.com

Очакваме вашият отговор!!!! Отчаяни сме... :cry:
Antonii - майстор
В този случай има една комисия КЕВР се казва и може да налага глоби доста над 40000лв на подобни дружества.
Пробвайте и там. Понякога само едно запитване към съответното дружество от тяхна страна и нещата се решават.
engineer - специалист
Здравейте
Разпределителните предприятия вече отказват да издадат становище, че не могат да Ви присъединят. И Вашият случай не е единствен. Досега трима собственици на подобни терени ми се оплакаха с аналогични цени за присъединяване. Дори за единият искали освен трафопоста да изгради няколко километра електропровод 20 kV. Това че искат да смените стълб никак не ме учудва. Дори си е в реда на нещата и за трите ЕРП-та.
Като казвате, че строите това какво означава? Имате ли разрешително за строеж? При мен казусът беше да се сдобия с разрешително за строеж. Трите задължителни неща са ток, вода и път. Според ЗУТ изискват да имате предварителни договори с експлоатационните дружества и никъде не се споменава за ЕРП, енерго, разпределение и др. Но кабелната телевизия, топлофикация, СОТ също са експлоатационни дружества.
Колегата STS ме посъветва да вляза при гл. архитект на кметството, който се явяваше "издаващ орган", тъй като изглежда всеки издаващ орган има някакви собствени изисквания. Той от своя страна се консултира с гл. юристконсулт на кметството, тъй като няма законово основание за отказ. В темата ми съм описал какви изисквания ми поставиха (и те не бяха много трудни за изпълнение). Прекалено високата цена може да се счита за индиректен отказ, т. е. признават, че нямат развита мрежа в района. И аз имах предварителен договор с "изградете си трафопост". Като задействах връзки ми издадоха нов предварителен договор с "присъединете се мъм местната частна кооперация" (естествено платих втори път едни 70лв), но това беше достатъчно основание да се брои като НЯМАМЕ МРЕЖА В РАЙОНА.
ДНСК няма на какво основаное да оспорва, понеже не нарушавате нито една действаща наредба или закон в републиката. Общинските служители като са толква притеснени нека да ви обяснят коя точка от кой правилник нарушавате. Съветът на Antonii за КЕВР никак не е за пренебрегване.

Също така се консултирах с адвокати. Проблемът е, че няма подготвени юристи по тези казуси, но всички бяха категорични, че няма законови пречки. Добър вариант е да потърсите адвокатска кантора с повече юристи вместо един адвокат. Така ако не могат да помогнат със сигурност познават техни колеги, които могат.
...
и между другото, автономното захранване в никакъв слуай не излиза по-евтино. 20000 лв е оптимистична цена. Проектирането е няколко стотин лв (възможно и хиляда), цената на изграждането (труд) е съизмерима с цената на оборудването, значителна част от което се подменя през няколко години. В темата съм описал само цена на оборудване, понеже проектиране и труд са на фирмата, в която работя. Междувременно преди няколко месеца ЕРП Север изградиха мрежа в моя район и сега действам да се присъединя по "нормалния" начин. Предвид че мрежата им е на 10м пред имота ми, присъединяването ще е около 1000 лв.
ср юли 03, 2019 9:15 amengineer написа:
Здравейте
Разпределителните предприятия вече отказват да издадат становище, че не могат да Ви присъединят. И Вашият случай не е единствен. Досега трима собственици на подобни терени ми се оплакаха с аналогични цени за присъединяване. Дори за единият искали освен трафопоста да изгради няколко километра електропровод 20 kV. Това че искат да смените стълб никак не ме учудва. Дори си е в реда на нещата и за трите ЕРП-та.
Като казвате, че строите това какво означава? Имате ли разрешително за строеж? При мен казусът беше да се сдобия с разрешително за строеж. Трите задължителни неща са ток, вода и път. Според ЗУТ изискват да имате предварителни договори с експлоатационните дружества и никъде не се споменава за ЕРП, енерго, разпределение и др. Но кабелната телевизия, топлофикация, СОТ също са експлоатационни дружества.
Колегата STS ме посъветва да вляза при гл. архитект на кметството, който се явяваше "издаващ орган", тъй като изглежда всеки издаващ орган има някакви собствени изисквания. Той от своя страна се консултира с гл. юристконсулт на кметството, тъй като няма законово основание за отказ. В темата ми съм описал какви изисквания ми поставиха (и те не бяха много трудни за изпълнение). Прекалено високата цена може да се счита за индиректен отказ, т. е. признават, че нямат развита мрежа в района. И аз имах предварителен договор с "изградете си трафопост". Като задействах връзки ми издадоха нов предварителен договор с "присъединете се мъм местната частна кооперация" (естествено платих втори път едни 70лв), но това беше достатъчно основание да се брои като НЯМАМЕ МРЕЖА В РАЙОНА.
ДНСК няма на какво основаное да оспорва, понеже не нарушавате нито една действаща наредба или закон в републиката. Общинските служители като са толква притеснени нека да ви обяснят коя точка от кой правилник нарушавате. Съветът на Antonii за КЕВР никак не е за пренебрегване.

Също така се консултирах с адвокати. Проблемът е, че няма подготвени юристи по тези казуси, но всички бяха категорични, че няма законови пречки. Добър вариант е да потърсите адвокатска кантора с повече юристи вместо един адвокат. Така ако не могат да помогнат със сигурност познават техни колеги, които могат.
...
и между другото, автономното захранване в никакъв слуай не излиза по-евтино. 20000 лв е оптимистична цена. Проектирането е няколко стотин лв (възможно и хиляда), цената на изграждането (труд) е съизмерима с цената на оборудването, значителна част от което се подменя през няколко години. В темата съм описал само цена на оборудване, понеже проектиране и труд са на фирмата, в която работя. Междувременно преди няколко месеца ЕРП Север изградиха мрежа в моя район и сега действам да се присъединя по "нормалния" начин. Предвид че мрежата им е на 10м пред имота ми, присъединяването ще е около 1000 лв.
Здравейте, имаме действащо разрешително за строеж, но по стандартният начин - с договори с ВиК и ЕВН. Преди това е правен ПУП на терена, има пътна връзка. Започнахме строителството миналата година, след което излезе окончателният договор... С кого ли не разговаряхме, но цената не падна драстично. След което намерихме фирма, която проектира и поставя фотоволтаици и всъщност системата е вече монтирана, с указание от гл. архитект да внесем изменение по време на строителството по чл. 154 от ЗУТ, състоящо се в нова ел част (цял проект) и конструктивно становище, че тежестта на панелите няма да повреди покрива. Внесохми ги, но после от общината ни извикаха на среща с представител на ЕВН, който твърди, че НАЧИН НЯМА да си въведем къщата в експлоатация после. Нямало да ни издадат становище, въпреки че изтеглих документ от техният официален сайт, касаещ общите им условия за присъединяване и има следният текст:
чл. 14 ЕВН ЕС може да откаже снабдяване с електрическа енергия на даден обект в следните случаи:
1.............
2. ............
3. ...........
4.............
5. Не бъде постигнато съгласие между Клиента и ЕВН ЕС за условията на снабдяване; (Дали можем да се облегнем на това изречение?)
6. По разпореждане на компетентен орган ( ?!?! Кой е този орган ?!?!)

Също така от 2018 г. има изменение в Закона за енергетиката:
чл. 117
(4) (Доп. - ДВ, бр. 83 от 2018 г.) Отказът на оператора на електропреносната мрежа, съответно на оператора на електроразпределителна мрежа, да извърши присъединяване се мотивира писмено. (Ако е така, какъв им е проблема да издадат такова становище?)

Също така можете ли да ми цитирате къде в ЗУТ е текста за необходимата документация, за издаване на Удостоверение за въвеждане в експлоатация, и както казвате къде се вижда бройката на договорите? Ние имаме с ВиК, ще сключим с кабелна телевизия и СОТ и там още нещо си и казвате, че няма как да ни откажат?

А до колкото се отнася до системата, вече е изградена. Панели на покрива 3 KW, 4 бр. акумулатори по 200 Ah, холандски инвертор и интегрирано бензиново агрегатче. Всичко излезе около 20 000 лв. Другите оферти, които искахме на разни фирми не бяха по различни като цена + - 2000 лв.
шоп - майстор
вт юли 02, 2019 3:21 pmScoobydorss написа:

Монополистите не само, че не искат да ни съдействат по какъвто и да е начин, а искат 40 000 лв. за да направим трафопост за наша сметка и ДА СМЕНИМ СТОМАНОБЕТОНЕН СТЪЛБ С МЕТАЛОРЕШЕТЪЧЕН пак за наша сметка.

Нормално, нищо не ме учудва, мой познат палати 100 хил лв за трафопост, плати и за проект на енергоразпределителото дружество, плати и за монтаж на съоражението пак на тях. ОБАЧЕ, направените разходи се присападат от бъдещо ползване на услугата. Обекта е баничарница:-))))))
вт юли 02, 2019 3:21 pmScoobydorss написа:
За 20 000 лв. си решихме въпроса със изцяло автономна фотоволтаична система
Не сте решили нищо за съжаление. Иначе нямаше да питате тук. Може би трябваше да питате тук преди да дадете 20 хил лв:-(
ср юли 03, 2019 12:13 pmшоп написа:
вт юли 02, 2019 3:21 pmScoobydorss написа:

Монополистите не само, че не искат да ни съдействат по какъвто и да е начин, а искат 40 000 лв. за да направим трафопост за наша сметка и ДА СМЕНИМ СТОМАНОБЕТОНЕН СТЪЛБ С МЕТАЛОРЕШЕТЪЧЕН пак за наша сметка.

Нормално, нищо не ме учудва, мой познат палати 100 хил лв за трафопост, плати и за проект на енергоразпределителото дружество, плати и за монтаж на съоражението пак на тях. ОБАЧЕ, направените разходи се присападат от бъдещо ползване на услугата. Обекта е баничарница:-))))))
вт юли 02, 2019 3:21 pmScoobydorss написа:
За 20 000 лв. си решихме въпроса със изцяло автономна фотоволтаична система
Не сте решили нищо за съжаление. Иначе нямаше да питате тук. Може би трябваше да питате тук преди да дадете 20 хил лв:-(
Защо смятате така? Със сигурност не са дадени напразно!
Имаме развитие по въпроса, ще ви държа в течение, но когато финализираме нещата. А ние ще ги финализираме! Енергото да си гледа работата.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "Въпрос за автономно захранване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: