• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
sts - специалист
Колега engineer,
надзорната фирма обясни следното - първо се пита главния архитект на общината в която ще се строи обекта,защото всеки архитект си има собствени изисквания по въпросите за съгласуване, издаване на строително разрешение и въвеждане в експлоатация.
torbalan - Дървен философ
hidrazin написа:
...Законно не може да продаде и 1kWh на някой до него.
:partyman:
P.S. Това че не може да продава на комшията важи и за Торбата. :-D

Хм. Май почвам да се сещам.

За тока има ли акциз?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
torbalan написа:
За тока има ли акциз?
Май има лиценЗзззз
torbalan - Дървен философ
И едното и другото го правят държавен монопол...

Значи кабела ще е подземен и ще се разплащаме в натура (за да не могат да ни хванат с белязани пари) - той комшията рибар ;)


Лиценза и за малки мощности ли е?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Не знам бе. Ама няма начин да не е ебавачка отвсякъде, що да не е по лиценз. Със сертифицирани мерове и касов апарат. Айдесямоламвися
hidrazin - майстор
Лиценз за производство на електрическа енергия не се изисква.
Поне за лица притежаващи централа с обща инсталирана мощност до 5MW.
Така че всеки може да си произвежда на воля колкото си иска.
Обаче за продажба (търговия) се изисква лиценз и бирата става много голяма. :-D
Но пък не мисля че някой ще опре до някаква вила на майна...та си дето прави някаква мощност и захранва съседа.
Всичко това докато съседа не се окаже зад...ник и не се оплаче някъде че му продаваш ток без документи или ...
:partyman:
torbalan - Дървен философ
Това със съседа беше хипотетично... :)
engineer - специалист
Здравейте пак.
Како ме посъветва колегата sts, срещнах се с кмета на района в който мисля да строя. Понеже концепцията ми се оказа прецедент на територията на Енерго-про, веднага беше свикан консилиум от районния архитект и юристконсулт. Оказа се обаче, че и те не са напълно запознати с реда, как това може да се случи, но казуса им се видя доста интересен и се ангажираха да проверят нещата. Също така не знаех, че разрешителното за строеж вече не се издава от архитекта на Общината, а от районния архитект (не че това има значение за мен). Мисля, че шансовете ми за успех са около средните, ще мъча да гоня максималните.
Благодаря също на колегите torbalan, n_a, kozl, hidrazin и няколко колеги от сродни фирми за помощта.
engineer - специалист
Здравейте колеги
имам уникалното щастие да ви съобщя, че взех Разрешителното за строеж.
Понеже много народ ме питат как съм успял, в общи линии концепцията е следната:
1. От Кметството ми изискаха следните допълнителни документи (освен всички онези които са задължителни):
а) Писмен отказ от Енетго-про мрежи да ме присъединят поради липса на мощности в района
б) Идеен проект за независимото електрозахранване. За да видят обаче че съм сериозен изготвих Пълен проект за това което възнамерявам да монтирам.
в) Описание на реда на свързване на Системата за независимо електрозахранване към Обекта. Тази част замества проекта за електромерно табло, присъединяване към електроразпределителната мрежа и реда за търговско измерване на електроенергия.
г) Декларация от Мое име, че Обектът няма да се присъединява към местните електроразпределителни мрежи.

Адвокатите ми обаче ме посъветваха да се въздържа от внасянето на такава декларация. Колеги от Енерго-про обаче подсказаха, че такава декларация все пак ще е необходима при издаването на Акт 16. В Енергото трябвало да регистрират, че някъде нещо генериращо е монтирано, дори да не е присъединено.

2. Проектите Независимото електрозахранване и част Електро ги направих по-добри от отлични.
3. Проектите Независимото електрозахранване и част Електро НЕ СЕ съгласуват в Енерго-про.
4. Проект Независимото електрозахранване отива в част Конструкции и задължително учавства като екстра-товар върху покрива.
5. По настояване на Водещия проектант беше изготвена и част Пожарна безопасност, въпреки че за настоящият обект не е задължителна. Основните му притеснения бяха около Котелното помещение, за което има люти изисквания по наредбите. (част Независимото електрозахранване си има собствеи раздели Безопасност и Пожарна безопасност).
6. Всички проекти минават за доклад от Надзорна фирма. Тази особеност също не е задължителна, но я направих за кураж.
7. Внасяне на документите и взимане на Разрешителното. Срокът по правило е 14 дена. Бавиха ме 2 месеца, но предвид особената ситуация ме хвана шубето да пиша жалби.

Изказвам благодарнисти на всички от Форума,
Водещият проектант, за това че ми уйдиса на акъла
Някои колеги от Енерго-про Мрежи за ценни съвети (те си знаят кои са)
Адвокатска кантора (и те си знаят)
Колегите от фирмата в която работя - за изработката на проектите Електро и Независимо електрозахранване
Колеги от сродни фирми

Поздрави: Инж. К. Илиев
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
И Браво и Честито и Занапред да върви по-бързо и по-леко проектът ти!
Много полезен доклад.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8

Тема "Въпрос за автономно захранване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: