Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
hidrazin - майстор
Ти май пак не четеш? Какво общо има излъчването в радиус до 50-100 метра и предавател от 2W ???
:partyman:
С 2 леви - специалист
Опитите си ги прави на 27MHz, до 4-5W е безплатно :) На УКВ над 5mW е кофти тръТка, полага се и затвор. Инак ако си лицензиран и имаш позивна - може, зависи от класа, който си защитил. Вчера или оня ден имаше изпит, струва ми се. Инак с QRPP на КВ се чуваме с почти цял свят при късмет.
http://www.crc.bg/section.php?lang=bg&id=192
thebugger - специалист
Добре, вижте изцяло съм наясно с наредбата ама надали в село Тополница, обл. На мечката у вълната, където има само 2 станции на УКв, някой ще ми направи проблем. Оставете това на мен, трябва ми помощ за схемата.

П.С. Имам всякакви лампи от стандартните за телевизионни приемници през 60те, така че каквато и да е схемата, все ще успея да я съобразя със това което имам.
Последна промяна от thebugger на съб фев 27, 2016 5:36 pm, променено общо 1 път.
profesionalist_wood - майстор
Мани,и аз минах покрай радитехниката.....Иначе да,малоумни са ни законите. Не е нормално да ни пердашат със турски и гръцки радиостанции а нас да ни гонят със пеленгатори.Преди време прослушах честотите на институциите,то какви простотии си говорят от битови теми.Или като ония полицаи дето всяка вечер си споделят пиянските истории по радиостанциите. То кой ще дойде на изпитите за радиолюбител?
Иначе съм чувал че имаше някакво дело дето ,съдели някакъв човек с уокитоки дето си го носил.....
thebugger - специалист
Тъпотия голяма е, но нали ви казвам, гаранция там няма кой да ме хване. Че то там нямаме обхват за телефоните, пък камо ли някой от КРС хаха
thebugger - специалист
Между другото, аз мислех да си изкарам изпит за радиолюбител, тестовете са им елементарни и майка ми може да ги направи, но те не покриват УКВ обхватът, така че няма смисъл. Ще ги разгледам пак обаче. Оставете правната част на нещата аз да я мисля. Там теренът е обграден със планини. Със 2W предвиждам радиус от 1км, максимум 2 при значителна загуба на сигнала.
profesionalist_wood - майстор
thebugger написа:
Между другото, аз мислех да си изкарам изпит за радиолюбител, тестовете са им елементарни и майка ми може да ги направи, но те не покриват УКВ обхватът, така че няма смисъл. Ще ги разгледам пак обаче. Оставете правната част на нещата аз да я мисля. Там теренът е обграден със планини. Със 2W предвиждам радиус от 1км, максимум 2 при значителна загуба на сигнала.
Пердаши си спокойно сигнала :) При планини няма опасност да те хванат,пък и на кой му пука. То радиа на УКВ вече няма :lol: Иначе теста за радиолюбител е малоумен. Чел съм го и според мен е просто е насочен за сервизите по-скоро....как иначе ще разбереш кое и какво работи или не работи по радиото след като нямаш осцилоскоп примерно :lol:
Иначе с моето уоки токи Силвър крестър от лидъл със 1 ват мощност можех да си говоря на 3 км спокойно на равен терен без дървета или планини и къщи...иначе не е вярно по упътването че обхвата му е 8 км,просто не хваща сигнала :lol:
thebugger - специалист
Да и аз започвам да се чудя дали да не се упътя към АМ радиото и по дългите вълни. Методите на модулация са по прости, трябва ми по ниска мощност за голямо покритие и по лесно се настройват, защото са на по ниски честоти. Че даже за генератор мога миксирано да ползвам 555 таймер с филтриран изход и решетъчна модулация на някоя по мощна лампа. Така на 5W примерно (EL84), мога да докарам и 5-10км, независимо от планините. Ама никой не слуша АМ радио тва е проблема, те повечето хора не знаят че съществува. Всичко е УКВ (FM) вече :/
thebugger - специалист
Да и аз започвам да се чудя дали да не се упътя към АМ радиото и по дългите вълни. Методите на модулация са по прости, трябва ми по ниска мощност за голямо покритие и по лесно се настройват, защото са на по ниски честоти. Че даже за генератор мога миксирано да ползвам 555 таймер с филтриран изход и решетъчна модулация на някоя по мощна лампа. Така на 5W примерно (EL84), мога да докарам и 5-10км, независимо от планините. Ама никой не слуша АМ радио тва е проблема, те повечето хора не знаят че съществува. Всичко е УКВ (FM) вече :/ Другия проблем е размерите на антената. На 1MHz дължината на вълната е 300м. Дори 8-вълнова антена пак ми е 40м. Не знам, ако има някои трикове за антената ще е хубаво, иначе за FM е лесно, 3 метра антена и в джоба ще си я прибереш както се казва.
profesionalist_wood - майстор
Може да се направи по схемите за радиозаглушителите,само че с малко доработки на изходящата мощност и ще станат нещата. 3 метра антена...става ако си в двора...и да сложиш + легнал метален кръст със всяка от страните по 50 см за чист сигнал на върха на антената

Тема "Експеримент с Лампа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: