Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
thebugger - специалист
Здравейте, вчера в университета праеихме един много интересен експеримент с лампов радиопредавател. Идеята беше не да предаваме някакво съобщение, а да генерираме високочестотни трептения и да измерим ламбдата в различни среди със една антена и лампичка, измервайки минимумите и максимумите на вълната. Експериментът много ми хареса и искам да го повторя във вкъщи, обаче нямам схемата. Единственото което помня беше че лампата беше двоен пентод и изходната мощност беше 15W. Аз имам няколко EF80, които според производителя работят адекватно до 100MHz и до 2.5W. На 2.5W мисля че ще успея да повторя експериментът. Та въпросът ми е, в интернет доста разглеждах за такива схеми, ама ми излизат само принципни схеми, демек в общи линии как се прави, но не и как се изчисляват елементите и така нататък. Та ако може някой да ми намери някоя схема или да помогне да проектирам такава? Идеята е да е до 100MHz, но не и под 50MHz, и да е близко до максималната мощност на лампата. В крайна сметка може и двете лампи да използвам за двойна мощност, пак става. Не е нужно да предава информация (да има модулатор) и само генератор става
sts - специалист
Колега относно методика за изчисляване на радиопредавател се обърнете към радиолюбителския форум.Там някой радиолюбител ще Ви помогне с практически съвети и формули.
thebugger - специалист
Добре ще опитам да преместя темата там.
FM STEREO - специалист
Има и друго нещо,този генератор като го подкараш 100MHz е в обхвата на УКВ предавателите и ще създадеш сериозни смущения около теб, а това се наказва от закона! Такива експерименти се правят в екранирани помещения за да не се смущава ефира!
shadow__01 - майстор
FM STEREO написа:
Има и друго нещо,този генератор като го подкараш 100MHz е в обхвата на УКВ предавателите и ще създадеш сериозни смущения около теб...
Да го направи на 80MHz. Така няма какво да смути...
thebugger - специалист
Да, този експеримент в университета беше точни под УКВ обхватът, така че към него съм се ориентирал. То така или иначе ще е за много кратко време и да смута някое друго радио, все тая. Но иначе ще гледам по възможност да е извън УКВ-то, но освен много правилни изчисления, нямам друг начин да потвърдя на каква честота е
FM STEREO - специалист
Имам книги за лампови генератори,ама не са в ел.вариант и не знам къде съм ги бутнал сега,виж в гуглето дали ще намериш нещо.
thebugger - специалист
И аз имам някаква книга, която е доста полезна, обаче е нахвърлена твърде много информация и е много трудно да извадя точно каквото ми трябва. Както и да е, откакто днеска ми тръгна генератора, се навих изключително много, да направя един УКВ предавател с тази лампа. На спецификациите на EF80 пише че анодната мощност е е 2.5W и предполагам поне 2W може да изкара като полезна мощност. Наистина се надявам някой да ми помогне с този проект, имам практически опит със високочестотна техника, само теорията ми куца малко. Също със тези 2W не смятам да нарушавам особено някакви нормативи, предавателя ще го използвам на село, където има само 2 станции на УКВ обхватът и е почти безлюдно. Да не говорим че теренът не ми позволява радиус по голям от 1-2км. Та наистина ще съм много благодарен ако някой ми помогне за този проект, днеска даже си поръчах и платки за схемата.

Прикачен файл

Custom Image.jpg
Custom Image.jpg (89.35 KиБ) Видяна 1798 пъти
hidrazin - майстор
thebugger написа:
... със тези 2W не смятам да нарушавам особено някакви нормативи, предавателя ще го използвам на село, където има само 2 станции на УКВ обхватът и е почти безлюдно...
:lol: Само 2W ??? :lol:
Първо се запознай с чл.348 от Наказателния кодекс.
По-сериозните финансови ... неща са в закона за далекосъобщенията.
Иначе по спомен може да си излъчваш до 5mW - демек колкото един трансмитер за кола.
КРС е спряла пиратско радио в столичния квартал
:partyman:
toolegittoquit - майстор
hidrazin написа:
...Иначе по спомен може да си излъчваш до 5mW - демек колкото един трансмитер за кола.
Едва ли за излъчване в радиус до 50-100 метра някой ще го пипне. А иначе няма никакъв проблем наглите турци да ни облъчват с тройни мощности и на тях никой не им казва и стотинка. :x

Тема "Експеримент с Лампа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: