Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
rado_ev - специалист
Привет!
Какъв бойлер ще захранвате, че Ви е необходим кабел със сечение 6 мм2?
Ако е обикновен обемен бойлер, кабел със сечение 2,5мм2 ще Ви е достатъчен, при положение, че не предлагат в търговската мрежа такива бойлери по-вече от 3000 вата, което е приблизително 15А. И без това ще пуснете токов кръг само за бойлера. На него няма да има друг консуматор. Ако ще бъде проточен бойлер тогава 6 мм2 е нормално сечение. Помислете и за необходимостта от ДТЗ при положение, че с трижилен проводник ще свържите корпуса стационарно.
Ако печката и котлоните са на отделни предпазители, 4 мм2 като сечение на проводника на токов кръг е напълно достатъчно.
Идеята за раделяне на осветлението на два токви кръга е в случай на авария да не остава без осветление цялата къща.
Ако инсталацията за СОТ е на отделен токов кръг, проводник със сечение 1,5мм2 ще Ви бъде достатъчен.
Необходимо ли е ДТЗ на главен предпазител?
bubsss - напреднал
В момента бойлера е 3кВ и за него няма смисъл от 6кв.мм кабел, но за в бъдеще съм предвидил да се смени с проточен. Главното ДТЗ е да пази цялата инсталация от евентуален пожар. Има индукционни котлони дето гълтат много ток, за това съм им сложил 6кв.мм. Вярно е, че едва ли всичките ще работят на куп, но по-добре да има и да не ми трябва отколкото да ми потрябва и да няма :)
novgradski - специалист
Миналото лято видях до ел. таблото друго "табло"(не знам как се казва, ама аз съм си го кръстил "комуникационно").От него можеш да прокараш кабели за интернет, телевизия, ... до която искаш стая.
bubsss - напреднал
Да и при мен ще е така, само че вместо второ табло ще сложа главното в голям шкаф и вътре ще има място за рутери и други неща за интернет, тв и тн. Като предварително съм дръпнал празни гофрета до този шкаф които стигат до местата за тв, лан и тн :) Май културно се получава за сега :cool:
rado_ev - специалист
Културна и интелигентна работа! :)
toolegittoquit - майстор
Таблото все още седи до тръба с вода.
vgeorgiev - специалист
toolegittoquit написа:
Таблото все още седи до тръба с вода.
Снимката от по-горе ли ?
Да така е. Няма как да я разкарам поне сега.
bubsss - напреднал
И вече готовата инсталация :cool:

Изображение
Изображение
vgeorgiev - специалист
vgeorgiev написа:
Ето как си направих таблото: http://forum.napravisam.bg/viewtopic.ph ... 63#p759663

1. контакти ПВ-А1 2,5мм2 АП и ДТЗ
2. контакти ПВ-А1 2,5мм2 АП и ДТЗ
3. контакти ПВ-А1 2,5мм2 АП и ДТЗ
4. фурна ПВ-А2 6мм2 АП и ДТЗ
5. бойлер ПВ-А2 6мм2 АП
6. кухня (отделно табло в нея) ПВ-А2 6мм2 АП
7. климатик ПВ-А1 2,5мм2 АП
8. баня/тоалетна ПВ-А1 1,5мм2 АП и ДТЗ
9. таван ПВ-А1 2,5мм2 АП
10. осветление А ПВ-А1 1,5мм2 АП
11. осветление Б ПВ-А1 1,5мм2 АП

Ето как изглежда в момента.
Изображение
Малко спам.., но нека покажа как изглежда сега. Иначе съм пуснал две гофрета от над входната врата до един шкаф в коридора. От там до всяка стая гофре за тв и нет.
Прикачен файл:
IMG_20160710_164429.jpg

Тема "Изцяло нова ел. инсталация, мнения" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: